Poháre s domácim medom
Zdroj: istock.com

Ako rozpoznať falošný med od pravého? Vyskúšajte jednoduchý domáci test

Pri kúpe medu si všímajte viacero podstatných detailov. V regáloch obchodov sú totiž prítomné aj falošné medy, ktoré pravému a poctivému medu nerobia dobré meno a nedostatky zastierajú až neprirodzene sladkou chuťou. Prečítajte si niekoľko tipov, ako si podomácky overiť kvalitu medu.

Med je najznámejším produktom včiel a je považovaný za biologicky plnohodnotnú potravinu. Ide o prírodnú sladkú látku, ktorú produkujú včely z nektárov a výlučkov rastlín. Známy je predovšetkým ako prírodné sladidlo so skvelou chuťou, považovaný je aj za prírodný liek a pripisujú sa mu mnohé pozitívne účinky na zdravie. Okrem fruktózy a glukózy obsahuje aj peľ, minerály ako železo, meď, fosfor, vápnik, horčík, vitamíny skupiny B, vitamín C a probiotické enzýmy.

Domáci med
Zdroj: shutterstock.com

Falošný med a jeho nástrahy

Žiaľ, na našom trhu má čoraz väčšie zastúpenie falošný med alebo med nízkej kvality. Kvalitu medu znižuje napríklad nešetrný technologický postup filtrácie. S cieľom predĺžiť životnosť komerčne predávaného medu dochádza k jeho úprave, ktorá síce predĺži trvácnosť medu a obmedzí kryštalizovanie, no má negatívny vplyv na prospešné živiny prirodzene obsiahnuté v mede.

Niektorí výrobcovia dokonca umelo navyšujú objem medu riedením vodou a primiešaním iného sladidla (napríklad ryžový sirup, kukuričný sirup). Pre vizuálne atraktívnejšiu farbu zase používajú umelé farbivá. Takýmto spôsobom pridávané látky znižujú výslednú kvalitu medu a síce ho robia dostupnejším a lacnejším, no vo výsledku med prichádza o svoju prirodzenú charakteristiku a chuť. Miesto kvalitného medu potom kupujete iba ďalšie „komerčné sladidlo“, ktoré má oveľa bližšie k bielemu rafinovanému cukru.

Med s cukrom
Zdroj: shutterstock.com

Čo si všímať pri kúpe medu?

Už pri samotnom výbere medu môžete urobiť niekoľko dobrých rozhodnutí, vďaka ktorým sa vyhnete kúpe medu slabej kvality.

Ak je to možné, kupujte med od overeného lokálneho predajcu – včelára, ktorý dbá na tradičné postupy a neuchyľuje sa k pančovaniu medu ani nezarába na vytáčaní riedkeho a nedozretého medu. Včelára, ktorý sa o včelie rodiny príkladne stará, bude dobré meno sprevádzať po celom okolí. Niekedy sa iba stačí spýtať známych alebo susedov a budete vedieť, na koho sa obrátiť.

Pri kúpe medu v obchode sa zamerajte na to, ako sa med správa v pohári. Ak tečie po stenách veľmi rýchlo, nebude dobrej kvality a s veľkou pravdepodobnosťou je už riedený. Dôležitá je aj krajina pôvodu. Ideálne je natrafiť na presný údaj – krajina, výrobca, adresa farmy, … No pravdou je, že skôr si prečítate, že ide o „med z krajín EÚ“, „med z krajín mimo EÚ“ alebo „med z krajín EÚ a z krajín mimo EÚ“. Taký med tají svoj pôvod a nepotrebujete ho mať vo svojich zásobách, ani ho používať.

Domáci med
Zdroj: shutterstock.com

Ako doma rozpoznať kvalitný med od falošného?

Máte doma med a chcete si podomácky overiť jeho kvality? Vyskúšať môžete niekoľko nasledujúcich postupov, ktoré vám urobia obraz o jeho pravosti.

Zamerajte sa na chuť medu. V pravom mede je cítiť jemné tóny lúčnych rastlín, lesných rastlín alebo ovocných stromov. Má príjemnú vôňu, v ktorej cítiť lákavé arómy. Niekedy môže na jazyku aj trochu štípať. Falošný med je iba veľmi sladký.

Kryštalizovanie medu je typickým znakom veľmi dobrej kvality medu, hoci mnohí považujú túto vlastnosť na nedostatok. Pravý med časom kryštalizuje – a to už pri teplote okolo 15 °C. Kryštalizovanie nie je trvalé. Pri teplote okolo 35 °C už med opäť nadobúda krásne jantárovú, ťahavú a lesklú textúru.

Nechali ste med dlho v komore a teraz vidíte na povrchu penu? Biela pena na povrchu medu nie je indikátorom vady medu. Tzv. medová pena je typická pre med, ktorý neprešiel ultrafiltráciou. Penu vytvára drobný peľ a vyzrážané bielkoviny.

Domáci med
Zdroj: shutterstock.com

Kvalitu medu môžete overiť aj týmito jednoduchými domácimi testami:

  • Test medu s papierovou vreckovkou – Lyžičku medu nalejte na papierovú vreckovku. Ak sa po chvíli okolo kolieska medu vytvorí mokrý prstenec s väčším obvodom, bol med pravdepodobne zriedený vodou alebo inak pančovaný.
  • Test medu s pohárom vody – Med z lyžičky nechajte stiecť do pohára so studenou vodou. Nekvalitný med sa bude rozpúšťať aj bez miešania. Pravý med cez vodu bude klesať ku dnu, vrstviť sa na dne a jeho „interakcia“ s vodou bude iba nízka.
  • Test medu s octom a vodou – Rozmiešajte lyžičku medu v menšom množstve vody a pridajte pár kvapiek octu. Ak „zmes“ začne mierne peniť, kvalita medu nebola vysoká.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com, istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje