Čo ste ešte nevedeli o mede
Galéria (11)

Čo ste ešte nevedeli o mede

Med je pre mnohých symbolom vianočných sviatkov, no v zimnom období je i prevenciou, liečivým a maškrtným prostriedkom zdravého a chutného žitia. Vo forme lahodnej medoviny však môže aj pozdvihnúť náladu.

Galéria

Med a jeho využitie
Med a jeho využitie
Med a jeho využitie
Med a jeho využitie
Med a jeho využitie
Med a jeho využitie
Med a jeho využitie
Med a jeho využitie

Darkyne božského pokrmu

Pre dávne kultúry stelesňovali včely dôležité spojenie ľudstva s nebesami. Ľudia v nich videli strážkyne múdrosti, ktoré svojím príkladom učia ľudstvo základným hodnotám žitia – harmónii, spolupráci, skromnosti, nesebeckosti, činorodosti. Boli tiež symbolom plodnosti, statočnosti a spolupatričnosti.

Kým včela naplní svoj „medový džbánik“ vo veľkosti špendlíkovej hlavičky nektárom, musí navštíviť stovky, ba až tisíce kvetov. A než dodá do úľa za náprstok nektáru, musí vyletieť až 60-krát, teda navštíviť až desaťtisíce kvetov.

Včelích darov je však viacero. Okrem vzácneho liečivého propolisu je to aj peľ či materská kašička, ktorou včely kŕmia svoju kráľovnú, a v neposlednom rade i voňavý vosk.

med
        Med je širokospektrálny zabijak baktérií, často účinkuje aj tam, kde pre rezistenciu baktérií už zlyhali antibiotiká a iné moderné lieky. 

Glykemický index medu

Ľudia sa neraz pýtajú, čo je zdravšie: med či cukor? Všeobecná, a predsa jednoznačná odpoveď je, že aj pre zdravých ľudí, ktorí sa nechcú dopracovať k obezite či cukrovke, ale najmä pre diabetikov je zdravšia a výhodnejšia strava s nízkym glykemickým indexom (GI). Tento charakterizuje rýchlosť vstrebávania glukózy z tráveniny do krvi. Toto vstrebávanie by malo byť pozvoľné a plynulé, zatiaľ čo pri čistej glukóze je veľmi rýchle a prudko zvyšuje hladinu cukru v krvi.

GI medu je v priemere 55 – má iný pomer fruktózy a glukózy ako klasický cukor (sacharóza). Pre diabetikov je teda vhodnejší med, v ktorom je viac fruktózy (pomer fruktózy ku glukóze je vyšší). Agátový med má tento pomer najvyšší: 1,61 : 1, preto je pre diabetikov lepší ako napríklad repkový med, ktorý má tento pomer len 0,95 : 1. Med z jedlého gaštana má pomer 1,5 : 1, medovicový med 1,34 : 1, lipový 1,18 : 1.

včela a kvet

      Opeľovanie úžitkových hmyzosnubných rastlín (ich peľ prenáša hmyz) včelami sa nedá nahradiť ani šľachtením, ani genetikou, ani chémiou. 

Antioxidanty

Med síce neobsahuje toľko antioxidantov ako zelenina, ale možno ho porovnať s vínom. Antioxidačná schopnosť medu je 10-krát vyššia ako pri bielom víne. Druhovo zmiešané medy majú vyššiu antioxidačnú schopnosť a toto pravidlo platí aj pri zmesových liečivých čajoch či iných prípravkoch. Preto dávny recept našich starých mám – hrnček čaju so šťavou z jedného citróna osladený dobrou dávkou medu – je aj z vedeckého hľadiska vynikajúcim liekom pri nachladnutí. A nezaškodí, keď do takéhoto čaju pridáme aj ďalšie antioxidanty, napríklad vo forme červeného vína.

Porovnateľné množstvá antioxidantov dodávajú nášmu telu tieto dávky potravín:
2 šálky čaju = 1 pohár červeného vína = 7 pohárov pomarančového džúsu = 20 pohárov jablčného džúsu = 4 polievkové lyžice nesterilizovaného medu od včelára.

Druhy medu

Farba medu naznačuje, z ktorých rastlín včely nazbierali nektár alebo medovicu. Jeho farbu sčasti ovplyvňuje aj vek, teda farba plástov, do ktorých včely med uložili. Staré a tmavé plásty ho trochu prifarbia dotmava. Prirodzene tmavšie druhy medu vraj majú podľa určitých skúseností vyššiu antioxidačnú schopnosť, ktorá je závislá aj od botanického druhu. Niekedy je však farba medu nežiaduco tmavšia, a to keď je prehriaty (čo ho znehodnocuje; vzniknutý karamel ho sfarbí).

Najčastejšie jednodruhové medy podľa zdroja nektáru či medovice:

 ovocné stromy – svetlý, lahodný med, nazývaný tiež jarný;
• repka – svetlý med, má vysoký obsah glukózy, preto je veľmi sladký, rýchlo kryštalizuje, po stuhnutí je temer biely, pomer fruktózy a glukózy: f/g = 0,95;
• agát – priezračný so zelenkastým nádychom, dlho tekutý, f/g = 1,61;
• púpava – vzácny, žiarivožltý až jantárový med, veľmi chutný, väčšinou ide o zmesový med (ovocné stromy), rýchlo tuhne (na rozdiel od repky vo veľkých kryštáloch), pozor: nezamieňať si tento med s „medom“ z púpavových kvetov a cukru, f/g = 0,99;
• ďatelina – biely až slamovožltý med, rýchlo tuhne, so sladkastou, často karamelovou a výraznejšie kyslastou chuťou, je vhodný na natieranie a do kokteilov;
• čučoriedky – zlatý až jantárový med, vonia ako listy citrónovníka, má ovocnú chuť;
• malina – lesný med, ale nektárový, svetlej farby, aromatický a chutný, rýchlo tuhne;
• slnečnica – zlatistý med s citrónovým nádychom, nie veľmi sladký, rýchlo tuhne , f/g = 1,05;
• lipa – výrazne, no príjemne aromatický med, chutí po zelených jablkách s trochou mäty, pomalšie kryštalizuje, lipa poskytuje nektár i medovicu, f/g = 1,18;
• smrek – najbežnejší tmavý medovicový med, f/g = 1,25;
• dub – najtmavší medovicový med s červenkastým nádychom;
• jedlý gaštan – tmavý, dlho tekutý med, chuťovo veľmi výrazný, f/g = 1,48.

tabulka

Dobrá rada
O kvalite medu pri jeho nákupe získame určitú predstavu, keď pohár s medom obrátime hore dnom. Bublina vzduchu v hustom mede vytvorí guľu, ktorá pomaly stúpa. Ak med tečie ako voda, je menej kvalitný.

Falšovanie a chyby medu

Pokusy napodobniť med a vyrobiť ho umelo z lacnejších surovín sú dávne a pretrvávajú dodnes. Aj chybná manipulácia s medom môže zapríčiniť jeho poškodenie. Akého „medu“ sa treba vyvarovať?

Cukrový med – sú to vlastne na jar vytočené cukrové zásoby, ktorými včelár zásobí včely na zimu, alebo, čo je častejší prípad, ide o med získaný letným intenzívnym kŕmením včiel cukrovým roztokom často obohateným o ovocné šťavy; takýto „falošný med“ má minimálnu hodnotu, je vhodný len ako sladidlo namiesto cukru.

Dlho tekutý med – ak to nie je prirodzená vlastnosť jednodruhového medu s vyšším obsahom fruktózy, tak sa takýto med pripravuje prehriatím skryštalizovaného medu, prípadne jeho prefiltrovaním cez husté sito, čím sa zbaví peľu a pevných častíc, na ktorých by sa mohli vytvárať zárodky kryštálov; takýmto spôsobom sa med poškodzuje; robí sa to pre veľkú obľubu tekutých medov, hoci kvalitný prírodný med, ktorý skryštalizuje, nestráca nič zo svojej výživovej ani liečivej hodnoty.

Fruktózovaný med – aby bol med dlhšie tekutý, niekedy sa doň pridáva fruktóza.

Riedený med – ak má vytočený med nižší obsah vody ako 19 % (norma), pridáva sa doň voda, aby ho bolo viac; keďže zmiešanie s vodou býva nedokonalé, takýto med často kvasí.

Zafarbený med – pri nedostatku alebo vysokej cene tmavého medovicového medu sa svetlé, lacnejšie typy „medu“ neraz prifarbujú karamelom alebo potravinárskymi farbivami.

včelár

      Aj keď je predaj medu kontrolovaný, uprednostnime nákup od overeného a seriózneho včelára. 

Skladovanie medu

Med, a to aj väčšie množstvo, je najlepšie skladovať v menších obaloch, napríklad v sklených pohároch s tesným uzáverom, aby nemohol nasávať vlhkosť z ovzdušia. Skladujeme ho zásadne v tme a pri teplote pod 12 °C. V mrazničke sa dokonca spomalí jeho kryštalizácia.

Kryštalizácia medu

Každý med skôr či neskôr skryštalizuje, ide o prirodzený proces. Najprv sa zakalí, potom stuhne na kašovitú, pastovitú alebo úplne tuhú konzistenciu. Kryštalizáciu spôsobuje vysoký obsah glukózy, ale aj vysoký obsah sušiny, ktorú tvoria najmä cukry, a nízky obsah vody (menší než 18 %). Keďže kryštály sa podobajú kryštálom repného cukru, hovorí sa tomuto procesu scukornatenie. Dôležité pri tom je, že tuhnutím, kryštalizovaním medu sa jeho výživové a liečebné vlastnosti nemenia a že scukornatenie je vlastne zárukou pravosti.

Pri kryštalizácii medu hrá dôležitú úlohu teplota. Keď je med, teda aj prostredie, v ktorom je uskladnený, teplejší ako 25 °C alebo chladnejší ako 5 °C, tak kryštalizácia takmer neprebieha. Med najrýchlejšie kryštalizuje pri teplote 14 °C, práve toto sa využíva pri riadenej kryštalizácii, pri tzv. pastovaní medu. Rýchlosť kryštalizácie závisí aj od druhu medu, výsledný kryštalický med je vždy svetlejší ako pôvodný.

Stekucovanie medu

Veľké kryštály tuhého medu škriabu na jazyku a v hrdle, zle sa roztierajú, takýto med sa ťažko vyberá z pohára, preto sa často rozpúšťa – stekucuje. Ak sa to robí správne, takmer nestráca svoju biologickú hodnotu. Dôležité je udržiavať teplotu medzi 45 a 50 °C (neprekročiť ju) a občasným zamiešaním maximálne skrátiť dĺžku ohrevu. Najlepšie je ohrievať ho vo vodnom kúpeli. Takéto roztápanie trvá najkratšie v malých pohároch. Ak na bytovom radiátore udržíme ruku, môžeme med roztápať aj na ňom – položíme naň pohár a zakryjeme ho vankúšom. Takisto si môžeme večer vyhriať vodný kúpeľ na 55 °C, doň ponoríme pohár s medom a zakryjeme vankúšom. Ráno je med tekutý. Roztápanie medu v mikrovlnke sa neodporúča, lebo sa ničia jeho cenné zložky.

med

Pravidlá užívania medu

• Med je takisto ako cukor vysokoenergetická potravina, takže pri predávkovaní sme ohrození tými istými rizikami ako pri cukre (obezitou).
• Nepasterizovaný med od zodpovedného včelára užívajme v primeranom množstve a, pokiaľ možno, bez tepelnej úpravy.
• Med vždy užívame rozpustený a zriedený vo vlažnom (nie horúcom!) nápoji, aby sme nezničili jeho liečivé látky.
• Malé deti neutišujme cumlíkom namočeným do medu (ani do cukru!), lebo by im sčerneli zúbky. Okrem toho by sme ich takto už odmalička doslova programovali na nebezpečnú sladkú drogu (cukor), hoci teraz len v medovej podobe.

Test citlivosti

Ak chceme použiť med na ošetrenie pleti, je vhodné urobiť si predtým test citlivosti, či nie sme naň alergickí. Večer nanesieme med na vnútornú stranu predlaktia a necháme ho pôsobiť cez noc. Znakom alergickej reakcie je začervenanie a svrbenie pokožky.

med

Recepty pre zdravie i krásu

senná nádcha
med posilňuje imunitný systém; ak máme obavy, môžeme použiť filtrovaný med (bez peľu); zmiešame 1 lyžičku medu s 1,5 lyžičky mletého ďumbiera (zázvoru) a roztlačeného cesnaku; podávame podľa potreby po lyžičkách alebo zmiešané s vodou

kašeľ
zmiešame 1 lyžicu medu, 1 lyžicu citrónovej šťavy a 1 lyžicu ovocného octu; každé 2 až 3 hodiny užijeme 1 lyžičku

nespavosť
do šálky rumančekového čaju za horúca pridáme hrsť čerstvých alebo sušených lístkov mäty, prípadne medovky; necháme 10 minút odstáť, precedíme a osladíme 1 lyžičkou medu; popíjame pred spaním

ranná nevoľnosť tehotných
zmiešame 1 lyžicu medu s 1 lyžičkou čerstvo nastrúhaného ďumbiera a vmiešame do ovsených vločiek (alebo do vody, ak je nevoľnosť silnejšia); zmes konzumujeme ako cereálie

na „opicu“
med blokuje cestu alkoholu do mozgu a zrýchľuje vylučovanie odpadových látok; hrnček púpavového alebo žihľavového čaju osladíme 2 lyžicami medu a popíjame

migréna, bolesti hlavy
do 0,5 l horúceho zeleného čaju vsypeme zmes sušených bylín (z každej po 2 lyžičkách): medovka, mäta pieporná, myší chvostík a rumanček; necháme 10 minút lúhovať, precedíme a osladíme 2 lyžicami medu; každé 2 hodiny vypijeme hrnček čaju

maska na suchú pleť
zmiešame 3 lyžice ovsenej krupice, 2 lyžice medu, olivový olej a jogurt a vytvoríme pastu, nanesieme ju na tvár a necháme pôsobiť 15 minút, zmyjeme vlažnou vodou a nakoniec opláchneme studenou vodou

šampón proti lupinám
zmiešame 1 lyžičku sušeného rozmarínu a 1 lyžičku tymianu, zalejeme vriacou vodou a po 20 minútach scedíme, pridáme lyžicu medu a 150 ml jablčného octu; časť šampónu votrieme do navlhčených vlasov, necháme pôsobiť 15 minút (za občasného masírovania) a nakoniec vlasy opláchneme

hojivý krém na ruky
2 lyžičky rozdrveného včelieho vosku rozpustíme vo vodnom kúpeli, odstavíme ho a primiešame doň 2 lyžice medu, 2 lyžičky olivového oleja a 10 kvapiek ružového esenciálneho oleja, vo fľaši dobre pretrepeme; používame cez deň aj na noc

medové plásty
      Surový, nevyčírený med v kusoch plástov obsahuje aj liečivý propolis a peľ.

Medové sladkosti

Perníky bez cukru

250 ml oleja, 250 ml suchého vína, 1 l medu, múka podľa potreby, mleté korenie: voňavý klinček, škorica, vanilka, 1 lyžička šafranu, na špicu noža čierne korenie

Vypracované cesto rozvaľkáme na pláty hrubé 1 cm. Vykrajujeme figúrky a ukladáme ich na plech vymazaný včelím voskom. Pečieme asi 15 minút pri teplote 200 °C.

Medové koláčiky

250 g hladkej múky, 100 g celozrnnej múky, 1 lyžička prášku do pečiva, 175 g masla, 110 g hrozienok namočených v rume, 1 lyžička perníkového korenia, štipka soli, 1 vajce (aj žĺtok), 150 g medu

Múku premiešame s práškom do pečiva a zmiešame s maslom na tzv. mrveničku. Primiešame hrozienka s korením, pridáme vajce, žĺtok a med, vypracujeme cesto, ktoré rozvaľkáme na 0,5 cm placku, a vykrajujeme kolieska. Rozpálime panvicu potretú tukom a kolieska na nej z oboch strán do zlatova opečieme. Vychladnuté potrieme rozmixovaným ovocím zmiešaným s mletými orechmi dochutené medom a voňavým korením.

Medové muffiny s jablkami

4 lyžice masla, 5 lyžíc medu, 1 hrnček bieleho jogurtu, 1 vajce, nastrúhaná kôra z 1 citróna, 1/4 hrnčeka citrónovej šťavy, 1,5 hrnčeka polohrubej múky, 0,5 hrnčeka celozrnnej múky, lyžička prášku do pečiva, štipka nastrúhaného muškátového orieška, 1 až 2 jabĺčka, oriešky

Rúru vyhrejeme na 190 °C. Rozpustené maslo zmiešame s medom a necháme trochu vychladnúť. Rozšľaháme jogurt, citrónovú kôru a šťavu, pridáme maslo s medom a ostatné suroviny a vymiešame na hladké cesto. Formičky do 2/3 naplníme cestom a do každej vpichneme plátok jabĺčka, môžeme posypať orieškami. Pečieme 20 až 25 minút.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, 12/2014, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. zina says:

    Konečne komplexnejší a odborne napísaný článok o tomto skvelom včelom produkte. Je vidieť, že ho písal človek znalý veci. PS. surikata venuj sa radšej politickým komentárom, tam ti to ide lepšie.

  2. nina says:

    Krasne napísaný článok,….pekne všetko rozpísané…..vela som sa z tohto članku dozvedela a vela konečne napísané aj pre diabetikov.

  3. Miloš says:

    „= 4 polievkové lyžice nesterilizovaného medu od včelára“ Aký je to sterilizovaný med, prosím??? To som ešte nepočul. No a malé upresnenie – norma je 20% vody (EU) a pre ochrannú známku Slovenský med 18%. Inak fajn článok…

  4. Katarína ĎURJAK says:

    Výborný článok!

  5. Martina says:

    Naozaj dobre rozpísané veci. Zase som o niečo múdrejšia.

  6. Miroslav says:

    Pani Martina, ak nebudete v televízii pozerať iba kadejaké seriály, tak na internete nájdete široké spektrum osožných vecí, článkov ale aj návodov. Je tam veľa popísané aj o mede. Dozviete sa ktorý med je najkvalitnejší, ktorý najchutnejší, aký je rozdiel medzi kvetovým a medovicovým medom, čo je pastovaný med, atď… V článku p. Pížl píše: že každý med skôr či neskôr skryštalizuje. Nie je to celkom pravda. Skryštalizuje iba pravý včelí med. Kadejaké náhrady s určitosťou nie. Nemá celkom pravdu ani s glykemickým indexom medu. Tak isto aj v pravidlách užívania medu autor nemá jasno. Nepoznám včelára ktorý by pravý včelí med pasterizoval, pretože ten skryštalizuje, ale sa nekazí. Ak by sme med zohriali na pasterizačnú teplotu, zničí sa v ňom všetko prospešné. Preto skryštalizovaný med rozpúšťame v hrnci s vodou max. 45°C teplou !!! Nechcem kritizovať článok nakoľko sú tam napísané aj užitočné veci, ale je tam ešte zopár aj mylných informácii. Teda ak chcete byť ,, fundovane,, múdrejšia, stačí si otvoriť stránky o mede a dozviete sa omnoho viacej. Dobre je aj podebatovať na túto tému s dlhoročnými včelármi.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.