Ako pestovať ľan a zberať semená? Sú skutočne také prospešné pre naše zdravie?
Ľan pochádza zo Strednej Ázie a oblasti Stredozemného mora. Pôvodne sa pestoval už viac ako pred 5 000 rokmi v Mezopotámii, Asýrii a Egypte. Ľan siaty (Linum usitatissimum) bol jednou z prvých plodín, ktoré si ľudstvo začalo pestovať aj v záhradách, pretože bol používaný na výrobu vlákna a tkanín. Po objave spracovanie bavlny začalo pestovanie ľanu upadať. Dnes si môžeme všimnúť veľké oživenie v jeho pestovaní. A to už nie kvôli výrobe tkanín, ale prioritne kvôli zdraviu prospešným semenám a oleju, ktorý sa z nich vyrába. Môžete si chutné semiačka dopestovať aj sami?
Galéria
I keď bežný pestovateľ plodín zvyčajne nie je schopný použiť z ľanu vlákno a vytvoriť tkaninu, ani nespraví zo semiačok olej, pestovanie ľanu a zber ľanového semena sa stali populárnym koníčkom. Táto všestranná rastlina je navyše pomerne húževnatá a odolná. Skvele sa hodí do okrasnej záhrady kvôli pekným modrým kvetom.
Nenáročná jednoročka s plochými listami
Ľan siaty je jednoročná bylina, ktorá dorastá do výšky 90 až 120 centimetrov a má na sebe početné ploché sivozelené listy. Malé päťlisté kvety majú svetlomodrú farbu, no na trhu už nájdete aj odrody s bielymi alebo svetloružovými kvetmi. Po odkvitnutí kvetu vznikne päťbunková tobolka, ktorá obsahuje často až 10 semien v žltej, svetlohnedej alebo tmavohnedej farbe.
Ako pestovať ľan?
Existuje viac ako 300 kultivarov ľanu. V prvom rade si vyberte taký, ktorý bude spĺňať vaše predstavy o jeho využití. Na tvorbu semien sú najvhodnejšie kratšie rozvetvené odrody. Na tvorbu vlákna sú lepšie odrody s dlhou stonkou, riedko rozkonárené. Semená ľanu si môžete predpestovať vo vnútri – šesť až osem týždňov pred posledným termínom mrazu ich vysejte do pestovateľských podnosov. Myslite na to, že korene ľanu sú citlivé, a preto ich presádzajte do väčších nádob, aby sa korene nezamotali a nepretrhli. Dobrou správou je, že rastlinka ľanu, ktorá má aspoň dva listy, už dokáže prežiť neskoré mrazy do -2 stupňa Celzia. Ľan môžete vysievať aj priamo, ale o pár týždňov neskôr – predídete tak prípadným problémom s koreňmi.
Aké svetlo a pôda ľanu vyhovujú?
Sadeniciam či semiačkam ľanu vyberte miesto s plným slnkom, v tieni nebudú rásť. Ľan uprednostňuje mierne kyslú až neutrálnu úrodnú pôdu, ktorá je dobre odvodnená. Najvhodnejšia je piesčitá alebo hlinitá pôda. Ak je pôda chudobná na živiny, miesto na výsev či presadenie pripravte vopred primiešaním veľkého množstva organickej hmoty (kompost alebo hnoj). Zaujímavé je, že na rozdiel od mnohých iných rastlín, ľan rád rastie vo vzájomnej blízkosti – jednu polievkovú lyžicu semien použite na 1 meter štvorcový pôdy. Na tejto ploche vám vyrastie približne 40 rastlín.
Vzhľadom na to, že semienka sú veľmi malé, poprášte ich pred výsevom múkou, aby sa rozsypali rovnomernejšie. Potom jemne prehrabte pôdu, aby sa dostali asi 1,2 cm pod ňu a utlačte. Takto zasiate semiačka jemne, ale dôkladne postriekajte vodou. Pokračujte v pravidelnom zalievaní. Semená vyklíčia približne za 10 dní.
Ľan potrebuje pravidelnú zálievku
Keď rastliny dospejú môžu kvôli suchým podmienkam zdrevnatieť. Preto je potrebné udržiavať dostatočnú vlhkosť, ale bez prehnaného zamokrenia. Okolo rastlín naneste tenkú vrstvu mulča, ktorý udrží vlahu a zabráni rásť burine. Ľan nikdy nevysádzajte do oblastí, kde sú časté búrky a silný vietor, nemal by prísť ani do kontaktu s posypovou soľou.
Zber semien a vlákna
Ak ľan zasadíte skoro na jar, koncom leta môžete zasiať ďalšiu dávku (ak nebývate v lokalitách so skorým silným jesenným mrazom). Väčšina ľanu dozrie za 90 až 120 dní. Semená zbierajte tak, že celú rastlinu vytrhnete, zviažte stonky viacerých rastlín dokopy a nechajte ich tri až päť týždňov dolu hlavou vysušiť, kým tobolky so semenami úplne nevyschnú. Ľanové semienko sa zbiera v podstate rovnakým spôsobom ako pšenica – mlátením („trepaním“). Ďalšou možnosťou je oddelenie hlávok od stoniek česaním. Môžete ich nechať na slnku popraskať a semená vytriasť.
Ak pestujete ľan kvôli vláknu, po zbere sa používa máčanie rosou a máčanie vodou. Orosenie trvá niekoľko týždňov – rastlinu položíte na trávu a necháte ju zvlhčiť rosou alebo dažďom. Ak sa v tom čase nevyskytuje dostatok prirodzenej vlhkosti, jemne zavlažte pomocou hadice alebo kanvy. Namáčanie vodou je rýchlejšie. Namočte ľan do vody zohriatej 35 stupňov Celzia a nechajte máčať 100 hodín. Počas tohto procesu budete cítiť nepríjemný zápach, ale výsledok vás pozitívne prekvapí. Po dokončení máčania je potrebné rastliny opláchnuť, aby sa zastavil bakteriálny proces a vysušiť.
Aké výhody majú ľanové semiačka pre zdravie?
Ľanové semiačka sa rozhodne oplatí pridať do stravy. Pomleté semienka môžete primiešať do jogurtu, kaše, ale aj do cesta na chlieb, na slané pečivo, placky či lievance. Chutia v šalátoch i v omáčkach. Olej zo semien ľanu je ideálny na dochutenie studených zeleninových jedál, ale oplatí sa vyskúšať aj na restovanie – pripravte si obľúbenú rybu na tomto oleji alebo ho primiešajte do cestovín.
Jedna polievková lyžica (7 gramov) mletého ľanového semena obsahuje:
Kalórie: 37
Sacharidy: 2 gramy
Tuk: 3 gramy
Vláknina: 2 gramy
Bielkoviny: 1,3 g
Tiamín: 10 % odporúčaného denného príjmu (ODP)
Meď: 9 % ODP
Mangán: 8 % ODP
Horčík: 7 % ODP
Fosfor: 4 % ODP
Selén: 3 % ODP
Zinok: 3 % ODP
Vitamín B6: 2 % ODP
Železo: 2 % ODP
Folát: 2 % ODP
Ľanové semienko má obzvlášť vysoký obsah tiamínu, vitamínu B, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri energetickom metabolizme, ako aj vo funkcii buniek. Je tiež skvelým zdrojom medi, ktorá sa podieľa na vývoji mozgu, imunitnom zdraví a metabolizme železa.
Vysoký obsah omega-3 mastných kyselín
Ľanové semienko je vynikajúcim zdrojom kyseliny alfa-linolénovej (ALA). Je to typ omega-3 mastnej kyseliny, ktorá je dôležitá pre zdravie srdca a nachádza sa predovšetkým v rastlinných potravinách.
Znižuje cholesterol, riziko ochorení srdca i mŕtvice.
Ochrana pred rakovinou
Semiačka sú bohaté na lignany – rastlinné zlúčeniny, ktoré boli skúmané kvôli silným vlastnostiam v boji proti rakovine. Je zaujímavé, že majú až 75–800 krát väčšie množstvo lignanov ako iné rastlinné potraviny.
Oba druhy vlákniny
Semiačka ľanu obsahujú dva typy vlákniny – rozpustnú i nerozpustnú. Rozpustná vláknina v črevách absorbuje vodu a spomaľuje trávenie (čo pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a znižovať cholesterol), nerozpustná vláknina pridáva objem stolice, a tak zabraňuje zápche. Oba druhy vlákniny zároveň podporujú chudnutie, respektíve zdravú hmotnosť.
Nižší krvný tlak a regulácia hladiny cukru v krvi
Ľanové semienko je známe svojou schopnosťou znižovať krvný tlak. Semiačka ľanu pri pravidelnom príjme pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi. Preto sú obzvlášť užitočné, ak máte cukrovku 2. typu.
Sabína Zavarská
Zdroje: thespruce.com, healthline.com
Foto: istock.com
Komentáre