Hortenzie v záhrade
Galéria (6) Zdroj: iStock

Zistite, prečo vaša hortenzia nekvitne! Náprava môže byť jednoduchá

Hortenzie sú jedny z najkrajších rastlín, aké môžeme pestovať v záhrade a v predzáhradke. Zrezané kvety ľahko prenesiete aj do interiéru, pôsobia romanticky a zútulnia každú miestnosť. Dokonca sa z nich robia nádherné svadobné kytice. Lenže, čo keď sa hortenziám nedarí tak, ako má? Čo to znamená, keď hortenzie prestanú kvitnúť a ako im v tom pomôcť?

Galéria

Hortenzie v záhrade
Hortenzie v záhrade
Rezanie hortenzií
Rezanie hortenzií
Hortenzie v záhrade

Ak pestujete hortenzie, a tie nie a nie rozkvitnúť, určite budete hľadať príčinu. Veď taký krásny kvet v záhrade chýba – o to viac, ak ste si naň zvykli. Nekvitnúca hortenzia je však dosť častý problém, ktorý je našťastie možné riešiť jednoducho. Na čo sa zamerať?

Čo robiť, ak vaše hortenzie nekvitnú?

Keď vám hortenzia nekvitne, je to zvyčajne kvôli druhu hortenzie, ktorú ste zasadili. Pri niektorých odrodách totiž kvety rastú na výhonkoch z nového dreva a pri iných na starom dreve. Ak sa stretnete s problémom, že vaša hortenzia nekvitne, v prvom rade by ste mali zistiť, ktorú odrodu máte. Hortenzie, ktoré kvitnú z novo-vyrasteného dreva zvyčajne nemajú veľký problém s kvitnutím.

Hortenzie v záhrade
Zdroj: iStock

Odumreli v zime až po základňu?

Jedny z najobľúbenejších hortenzií sú veľkolisté hortenzie (Hortenzia kalinolistá, Hydrangea macrophylla). Vytvárajú krásne modré alebo ružové kvety. Dnes však existuje množstvo kultivarov, z ktorých mnohé v chladnej zime odumierajú až po základňu.

Ak existujúce staré drevo na tomto type hortenzie odumrie až po zem, hortenzia nebude nasledujúcu jar kvitnúť. Prečo? Pretože rastlina je zaneprázdnená vytváraním nového dreva a pri tomto type hortenzie sa na novom dreve netvoria kvety. Kvety sa objavia až na ďalší rok, teda na starých stonkách (samozrejme, ak opäť v zime neodumrie po základňu).

Rezanie hortenzií
Zdroj: iStock

Riešenie: chráňte hortenzie pred mrazom

Ak máte hortenzie, ktoré vytvárajú kvety na starom dreve, pomoc je jednoduchá: stačí rastliny chrániť v zime pred mrazom a nízkymi teplotami. Vďaka ochrane budú v lete lepšie fungovať a dočkáte sa aj krásnych kvetov.

Žiadne kvety na hortenzii aj napriek ochrane v zime?

Ak hortenzia nekvitne napriek zimnej ochrane, možno ste ju rok predtým priveľmi orezali. V tom prípade budete musieť čakať na kvety celý rok.

Riešenie: hortenziu strihajte až skoro na jar

Nestrihajte hortenzie začiatkom leta, ani koncom zimy. Strihajte ich až skoro na jar, vtedy dobre uvidíte mŕtve drevo. Opäť si zistite, o aký typ hortenzie ide – možno na kvitnutie potrebuje práve staré drevo.

Rezanie hortenzií
Zdroj: iStock

Ani tak hortenzie nekvitnú?

Ak nič z uvedeného nie je váš prípad a hortenzie nie a nie kvitnúť, zostáva otestovať pôdu. Priveľa dusíka v pôde totiž spôsobí, že hortenzie budú mať svieže zelené a bujné listy, ale žiadne kvety. Hortenzie, rovnako ako mnohé iné kvitnúce rastliny, potrebujú na kvitnutie fosfor. Doplníte ho do pôdy pridaním kostnej múčky a výberom správneho hnojiva určeného priamo pre hortenzie.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje