Čo je to vermikulit a ako vám môže pomôcť pri pestovaní

vermikulit
Zdroj: istock.com

Ak sa zaujímate o záhradkárske témy, určite ste sa už stretli so slovíčkom vermikulit. Za posledné roky sa dostáva do popredia predovšetkým kvôli tomu, že je to prírodný materiál, ktorý má pri pestovaní rastlín a ich zdraví veľký význam. Na čo sa používa a čo by ste mali o ňom vedieť?

Vermikulit je minerál (kremičitan horečnato-hlinito-železitý), ktorý sa ťaží v rôznych krajinách sveta. Názov je odvodený z latinského slova „vermiculare“, čo znamená „chovať červy“ a anglickej prípony „ite“, teda minerál alebo hornina. Prečo červy? Keď vermikulit zahrejete na veľmi vysoké teploty, rozpína ​​sa do dlhých prameňov, ktoré pripomínajú malé červy.

vermikulit
Vermikulit. Zdroj: istock.com

Jedinečné vlastnosti vermikulitu

Vermikulit má hneď niekoľko výnimočných vlastností: je ľahký, netoxický a sterilný. Jeho stav sa časom nezhoršuje, čo ho predurčuje na použitie v stavebníctve, automobilovom priemysle a pri balení výrobkov. Pre použitie v záhradách a poľnohospodárstve sa predáva vo forme ľahkých absorpčných hnedo-zlatých vločiek, ktoré majú neutrálne pH. Zoženiete ho v záhradníckych potrebách alebo online.

Prevzdušňuje pôdu a udržiava potrebnú vlhkosť i živiny

Ďalšou obdivuhodnou vlastnosťou tohto prírodného materiálu je, že pri kontakte s vodou dokáže  absorbovať troj- až štvornásobok svojej hmotnosti a priťahuje živiny potrebné pre rastliny: draslík, horčík a vápnik. Vďaka týmto vlastnostiam je výborným pomocníkom pri množení a zalievaní rastlín, ktoré potrebujú vlhkú pôdu. Používa sa tiež ako protihrudkujúci prostriedok v hnojivách.

vermikulit v pôde
Zdroj: istock.com

Vermikulit teda zadržiava vodu a živiny (ktoré postupne uvoľňuje), ale popritom zároveň pomáha prevzdušňovať pôdu. Preto je vhodný prioritne na siatie a množenie rastlín, ale môžete ho pridať aj do kompostu.

Náš tip: Na trhu nájdete rôzne druhy vermikulitových vločiek. Na výsev osiva používajte najjemnejšie vločky a na starostlivosť o vyrastené rastliny väčšie veľkosti.

Vermikulit na výsev osiva

Do stopercentného vermikulitu môžete vysievať semená všetkých veľkostí. Alebo použite zmes vermikulitu a kompostu v pomere 50 : 50. Ak semiačka sejete len do výsevného kompostu, osivo po zasiatí zakryte vermikulitom. Udrží kompost vlhký a zabráni vzniku a šíreniu chorôb spôsobených nadmernou vlhkosťou. Semiačka a malé rastlinky tiež chráni pred zmenami teploty a vlhkosti v skleníku.

vermikulit v pôde
Zdroj: istock.com

Vermikulit na výsadbu sadeníc

Na sadenie predpestovaných rastlín je vhodná zmes, ktorá obsahuje asi 30 percent vermikulitu. Takto upravenú zeminu ocenia aj odrezky.

Vermikulit a izbové rastliny

Keďže vermikulit zadržuje vodu a potom ju postupne uvoľňuje ako špongia, je vynikajúci aj do kompostu pre izbové rastliny, ktoré potrebujú vlhkosť. Vermikulitu trvá dlho, kým vyschne, a tak nám ušetrí každodenné polievanie. Kompost bude tiež prevzdušnený.

Ideálna zmes na pestovanie izbových rastlín vyžadujúcich vlhkosť je z kompostu a vermikulitu v pomere 50 : 50.

Vermikulit alebo perlit?

Perlit je expandovaná vulkanická hornina, ktorá vyzerá ako polystyrénový granulát. Aj keď pomáha zadržiavať vodu, primárne sa používa na prevzdušnenie kompostu. Je vhodný, ak potrebujete vytvoriť vzdušný a priechodný kompost pre rastliny, ktoré potrebujú dobrú drenáž. Patria k nim najmä sukulenty. Dá sa použiť aj na prevzdušnenie kompostu pre sadenice.

perlit a vermikulit
Perlit a vermikulit.Zdroj: istock.com

Vermikulit je lepší na zadržiavanie vody a živín. Teda oceníme ho pri pestovaní rastlín, ktoré potrebujú na rast viac vlhkosti. Navyše, chráni sadenice pred chorobami z nadmernej vlhkosti.

Dobrým trikom je použiť vermikulit a perlit spolu – vmiešaním malého množstva perlitu zabezpečíte, aby sa ku koreňom dostalo veľa kyslíka, vermikulit zase udrží potrebnú vlhkosť.

vermikulit zmiešaný s perlitom
Vermikulit zmiešaný s perlitom. | Zdroj: istock.com

Je použitie vermikulitu bezpečné?

Áno. Na celom svete sa ťaží podľa prísnych priemyselných protokolov. Tak, ako pri každom záhradníckom médiu, aj pri manipulácii s vermikulitom je najlepšie nosiť rukavice. Skladujte ho na chladnom a suchom mieste, ďaleko od prostriedkov na ničenie buriny a iných záhradných chemikálií.

Sabína Zavarská
foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.