vermikulit
Galéria (7) Zdroj: istock.com

Čo je to vermikulit a ako vám môže pomôcť pri pestovaní

Ak sa zaujímate o záhradkárske témy, určite ste sa už stretli so slovíčkom vermikulit. Za posledné roky sa dostáva do popredia predovšetkým kvôli tomu, že je to prírodný materiál, ktorý má pri pestovaní rastlín a ich zdraví veľký význam. Na čo sa používa a čo by ste mali o ňom vedieť?

Galéria

vermikulit
vermikulit
vermikulit v pôde
vermikulit v pôde
perlit a vermikulit
vermikulit zmiešaný s perlitom

Vermikulit je minerál (kremičitan horečnato-hlinito-železitý), ktorý sa ťaží v rôznych krajinách sveta. Názov je odvodený z latinského slova „vermiculare“, čo znamená „chovať červy“ a anglickej prípony „ite“, teda minerál alebo hornina. Prečo červy? Keď vermikulit zahrejete na veľmi vysoké teploty, rozpína ​​sa do dlhých prameňov, ktoré pripomínajú malé červy.

vermikulit
Vermikulit. Zdroj: istock.com

Jedinečné vlastnosti vermikulitu

Vermikulit má hneď niekoľko výnimočných vlastností: je ľahký, netoxický a sterilný. Jeho stav sa časom nezhoršuje, čo ho predurčuje na použitie v stavebníctve, automobilovom priemysle a pri balení výrobkov. Pre použitie v záhradách a poľnohospodárstve sa predáva vo forme ľahkých absorpčných hnedo-zlatých vločiek, ktoré majú neutrálne pH. Zoženiete ho v záhradníckych potrebách alebo online.

Prevzdušňuje pôdu a udržiava potrebnú vlhkosť i živiny

Ďalšou obdivuhodnou vlastnosťou tohto prírodného materiálu je, že pri kontakte s vodou dokáže  absorbovať troj- až štvornásobok svojej hmotnosti a priťahuje živiny potrebné pre rastliny: draslík, horčík a vápnik. Vďaka týmto vlastnostiam je výborným pomocníkom pri množení a zalievaní rastlín, ktoré potrebujú vlhkú pôdu. Používa sa tiež ako protihrudkujúci prostriedok v hnojivách.

vermikulit v pôde
Zdroj: istock.com

Vermikulit teda zadržiava vodu a živiny (ktoré postupne uvoľňuje), ale popritom zároveň pomáha prevzdušňovať pôdu. Preto je vhodný prioritne na siatie a množenie rastlín, ale môžete ho pridať aj do kompostu.

Náš tip: Na trhu nájdete rôzne druhy vermikulitových vločiek. Na výsev osiva používajte najjemnejšie vločky a na starostlivosť o vyrastené rastliny väčšie veľkosti.

Vermikulit na výsev osiva

Do stopercentného vermikulitu môžete vysievať semená všetkých veľkostí. Alebo použite zmes vermikulitu a kompostu v pomere 50 : 50. Ak semiačka sejete len do výsevného kompostu, osivo po zasiatí zakryte vermikulitom. Udrží kompost vlhký a zabráni vzniku a šíreniu chorôb spôsobených nadmernou vlhkosťou. Semiačka a malé rastlinky tiež chráni pred zmenami teploty a vlhkosti v skleníku.

vermikulit v pôde
Zdroj: istock.com

Vermikulit na výsadbu sadeníc

Na sadenie predpestovaných rastlín je vhodná zmes, ktorá obsahuje asi 30 percent vermikulitu. Takto upravenú zeminu ocenia aj odrezky.

Vermikulit a izbové rastliny

Keďže vermikulit zadržuje vodu a potom ju postupne uvoľňuje ako špongia, je vynikajúci aj do kompostu pre izbové rastliny, ktoré potrebujú vlhkosť. Vermikulitu trvá dlho, kým vyschne, a tak nám ušetrí každodenné polievanie. Kompost bude tiež prevzdušnený.

Ideálna zmes na pestovanie izbových rastlín vyžadujúcich vlhkosť je z kompostu a vermikulitu v pomere 50 : 50.

Vermikulit alebo perlit?

Perlit je expandovaná vulkanická hornina, ktorá vyzerá ako polystyrénový granulát. Aj keď pomáha zadržiavať vodu, primárne sa používa na prevzdušnenie kompostu. Je vhodný, ak potrebujete vytvoriť vzdušný a priechodný kompost pre rastliny, ktoré potrebujú dobrú drenáž. Patria k nim najmä sukulenty. Dá sa použiť aj na prevzdušnenie kompostu pre sadenice.

perlit a vermikulit
Perlit a vermikulit.Zdroj: istock.com

Vermikulit je lepší na zadržiavanie vody a živín. Teda oceníme ho pri pestovaní rastlín, ktoré potrebujú na rast viac vlhkosti. Navyše, chráni sadenice pred chorobami z nadmernej vlhkosti.

Dobrým trikom je použiť vermikulit a perlit spolu – vmiešaním malého množstva perlitu zabezpečíte, aby sa ku koreňom dostalo veľa kyslíka, vermikulit zase udrží potrebnú vlhkosť.

vermikulit zmiešaný s perlitom
Vermikulit zmiešaný s perlitom. | Zdroj: istock.com

Je použitie vermikulitu bezpečné?

Áno. Na celom svete sa ťaží podľa prísnych priemyselných protokolov. Tak, ako pri každom záhradníckom médiu, aj pri manipulácii s vermikulitom je najlepšie nosiť rukavice. Skladujte ho na chladnom a suchom mieste, ďaleko od prostriedkov na ničenie buriny a iných záhradných chemikálií.

Sabína Zavarská
foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.