Mach v trávniku
Zdroj: shutterstock.com

Ako odstrániť mach z trávnika? Spoznajte, prečo sa mu darí a ako ho v šírení zastaviť

Mach v prírode evokuje priam až kúzelnú atmosféru, no mach v trávniku na záhrade sa rýchlo zmení na nevítaného utláčateľa a príživníka. Ak ste rozširujúce sa plochy s machom spozorovali aj vo vašom trávniku, nečakajte dlho a pustite sa čím skôr do jeho odstraňovania. Ako na to?

Prečo sa machu v trávniku darí?

Odpoveď je celkom zaujímavá – tam, kde nie sú pre trávu celkom ideálne podmienky, zaberie miesto zelený mach. Machu sa totiž najlepšie darí na tienistých miestach a ako je známe, trávnik pre zdravý rast potrebuje dostatok slnka. Ak je pôda kyslejšia, opäť zvíťazí mach nad trávovými trsmi, keďže tráve vyhovuje pôda s neutrálnym pH. Mach nemá ani vysoké nároky na živiny a na rozdiel od trávy sa uspokojí aj s menej úrodnou pôdu. Dokonca dokáže zdarne prosperovať v zhutnenej pôde, na často zaťažovaných miestach a na opakovane podmáčaných plochách. Aby toho nebolo málo, mach má schopnosť zadržiavať vodu a ak pomedzi mach i nejaké odolnejšie trsy trávy prežijú, skôr či neskôr dôjde k ich odhnitiu či napadnutiu hubovým ochorením.

Mach v trávniku
Zdroj: shutterstock.com

Krátke zhrnutie – Najčastejšie dôvody, prečo sa mach rozrastá v tráve:

  • tienisté miesto a nedostatok slnka
  • príliš kyslá pôda
  • zhutnená a utlačená pôda
  • často zaťažované miesto
  • opakované podmáčanie
  • nedostatok živín v pôde (najmä chýbajúci dusík)

Ako sa zbaviť machu v tráve? Chce to kombináciu viacerých postupov

Na mach v trávniku sa dá pozerať niekoľkými spôsobmi a nie sú všetky negatívne. Prítomnosť machu v záhrade podporuje jej rozmanitosť. Machové plochy môžu byť dokonca zaujímavým riešením na tie miesta, kde sa žiadnemu trávovému osivu nedarí (napríklad veľmi tienisté časti záhrady). Ak však mach preberá moc aj nad pestovaným trávnikom a chcete naspäť súvislú zelenú plochu trávy, máte niekoľko možností, ako sa machu v trávniku zbaviť. Zvyčajne nestačí iba jedna činnosť a treba sa obrniť precíznosťou a trpezlivosťou.

Mach v trávniku
Zdroj: shutterstock.com

Mechanické odstránenie machu

Mach nemá hlboké korene a z trávnika ide vybrať ručne alebo hustejšími hrabľami. Pri jarnej a jesennej údržbe trávnika vie veľkú časť práce vykonať aj vertikutátor.

Prevzdušnenie zhutnenej pôdy a zlepšenie odtoku vody

Časom sa pôda pod trávnikom zhutňuje, čo má za následok horšie prúdenie vzduchu, vody a slabší prístup k živinám. Vertikutátor alebo jednoduchší trávnikový aerifikátor vytvoria do pôdy rovnomerné otvory, čím sa tieto nedostatky zmiernia. Opäť ide o činnosti, ktoré je vhodné vykonať na jar alebo na jeseň.

Pravidelné hnojenie

Slabý a podvýživený trávnik je náchylný na prerastanie machom, ktorý úspešne prežije aj v „biednejších“ podmienkach. Zamerajte sa na trávnikové hnojivá s vyšším obsahom dusíka. Zaujímavou alternatívou sú prípravky určené na trávnik s dvojitým účinkom, ktoré pôsobia ako hnojivo, a zároveň likvidujú mach. V ich zložení nájdete napríklad vyšší obsah dusíka a železa. Po aplikácii mach vyschne a dá sa jednoducho vyhrabať.

Vysievanie nového trávniku
Zdroj: shutterstock.com

Viac svetla

Niektoré časti záhrady a dvora sú pre pevné objekty trvalo v tieni a slnko do nich nikdy nevstúpi. Ak však máte machom prerastený trávnik pod stromami alebo väčším kríkmi, zvážte ich presvetlenie alebo čiastočné orezanie.

Odolnejšie trávové osivo

Na miestach, ktoré sú dlhodobou pod nadvládou machu, je potrebné vykonať radikálnejší zásah. To znamená – mach mechanicky odstrániť, otestovať hodnotu pH pôdy, zlepšiť jej drenáž a celkové zloženie a v poslednom kroku vysiať nové, odolnejšie trávové osivo – napríklad trávové osivo do tieňa (dobre prosperuje aj pri nedostatku slnka).

Použitie prostriedkov proti machu

Diskusie na tému „mach v trávniku“ prinášajú viacero praktických, no i menej praktických domácich nápadov. Opatrnosť zvýšte najmä pri postupoch, ktoré sú nebezpečné až toxické pre domáce zvieratá alebo životné prostredie. Vyskúšať môžete napríklad roztok jedlej sódy a teplej vody (3 lyžice sódy na 1 liter vody), ktorý pomocou rozprašovača lokálne aplikujete na mach v tráve. Rozsiahlejšie plochy machu zničí i roztok zo zelenej skalice (síran železnatý). Návod na jeho prípravu a použitie proti machu nájdete na konkrétnom balení.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje