Ako odstrániť mach z dlažobných kociek a zo záhrady
Galéria (5) Zdroj: Shutterstock

Ako odstrániť mach prírodnými prostriedkami na neželaných miestach v záhrade

Mach v prírode vyzerá krásne, ba až rozprávkovo. Vo vlastnej záhrade alebo na dlažobných kockách to však neplatí. Ukážeme vám, ktoré domáce prostriedky môžete použiť na jeho jednoduché odstránenie.

Galéria

Ako odstrániť mach z dlažobných kociek a zo záhrady
Kola na čistenie machom obrastených stien a dlažieb
Sóda bikarbóna ako pomocník na odstraňovanie machu zo záhradných povrchov
Jemné mydlo ako odstraňovač machu z chodníkov

Mach je mimoriadne odolný a v záhrade či okolo domu je nevítaným hosťom. Napríklad v trávniku sa mach dokáže rozptýliť natoľko, že tráva proti nemu nemá šancu a na machom obrastených miestach už jednoducho nerastie. Tu pomôže len dôkladné prevzdušnenie a odstránenie machu pomocou vertikutátora.

Mach však rastie aj medzi dlažobnými kockami či na múrikoch. Ak je mach mokrý, môže ich dokonca aj trvalo poškodiť. Práve preto ho treba z takýchto povrchov odstrániť. A čím skôr, tým lepšie.

4 domáce prostriedky na odstránenie machu

1. Kola

Steny a dlažobné kocky obrastené machom môžete poliať kolou. Dôležité je, aby obsahovala kofeín. V kombinácii s kyselinou fosforečnou je účinným prostriedkom proti machu. Kolu je vhodné nanášať štetcom na steny. Nechajte ju pár minút pôsobiť a opätovne ju naneste na postihnuté miesto. Nakoniec celú plochu opláchnite čistou vodou a vezmite do ruky kefu. Mach by sa mal dať pomerne ľahko odstrániť.

Kola na čistenie machom obrastených stien a dlažieb
Zdroj: Shutterstock

2. Voda z cestovín, zo zemiakov alebo z ryže

Všetky tri spomínané potraviny uvoľňujú do vody škrob. A to je presne to, čo môžete použiť proti machu. Škrob upchá póry machu, začne chradnúť a nakoniec odumiera. Potom už len stačí vytiahnuť ho s koreňmi zo zeme či z iného povrchu.

3. Sóda bikarbóna

V zozname domácich prostriedkov na čistenie by nikdy nemala chýbať jedna vec: jedlá sóda. Tá totiž pomáha aj pri odstraňovaní machu. Pri aplikácii však buďte opatrní. Sóda bikarbóna je soľ, ktorá môže spôsobiť dlhodobé poškodenie pôdy, ak je jej dávka príliš vysoká. Preto je lepšie zmiešať maximálne 1,5 polievkovej lyžice s horúcou vodou a takýto roztok použiť ako odstraňovač machu. Sóda bikarbóna sa nesmie používať na čistenie zapečatených povrchov.

Sóda bikarbóna ako pomocník na odstraňovanie machu zo záhradných povrchov
Zdroj: Shutterstock

4. Jemné mydlo

Je známe, že takéto mydlo je veľmi šetrné k životnému prostrediu. Je biologicky odbúrateľné a nespôsobuje žiadne trvalé ani dlhotrvajúce poškodenie pôdy. Na odstránenie machu je však veľmi dobré.

Najprv odstráňte povrchové časti machu a burinu pomocou náradia. Zmiešajte dve až tri polievkové lyžice jemného mydla s vlažnou vodou. Ak je napadnutie veľmi silné, môžete pridať mydla viac, nie však viac ako päť polievkových lyžíc na liter vody. Mydlovú vodu následne rozotrite po machom obrastenom povrchu. V prípade potreby nechajte zmes niekoľko minút pôsobiť. A následne mach vydrhnite kefou. Nakoniec povrch opláchnite čistou vodou.

Jemné mydlo ako odstraňovač machu z chodníkov
Zdroj: Shutterstock

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.