5 spôsobov, ako odstrániť mach zo strechy bez drahej chémie a nadmernej námahy
Vrstva zeleného machu na streche domu môže pôsobiť esteticky a rustikálne, ale pre strechu je to zlá správa. Ak mach včas a dôsledne neodstránite, spôsobí degradáciu prakticky akéhokoľvek strešného materiálu – predovšetkým dreva a asfaltu, ale aj kovu, hliny a betónu – a tým drasticky skráti životnosť strešnej krytiny.
Mach začína ako tenká zelená vrstva na šindľoch a medzi nimi. Ako rastie, šindle dvíha a umožňuje
tak vode presakovať pod ne. Drevo hnije a do domu zateká. Okrem toho mach zvyčajne priťahuje nežiaduci hmyz a hlodavce. Našťastie, namiesto používania chemických prípravkov na ničenie strešného machu, existujú preventívne opatrenia, ktoré môžete podniknúť, aby ste mali čistú a bezpečnú strechu. Ako vyzerá správna údržba strechy prostredníctvom domácich receptov a čo pomôže, keď sa už nejaký mach objavil?
Najlepší čas roka na odstránenie machu zo strechy
Rast machu na akomkoľvek povrchu strechy je závažnejší na miestach, ktoré sú pravidelne zatienené a vlhké. Zaujímavým zistením je, že mach počas letnej sezóny toľko nerastie, naopak najvýraznejšie rastie počas jesenných dažďov. Z toho vyplýva, že najlepší čas na očistenie strechy od machu je mierna zima alebo jar. Preventívne ošetrenie strechy sa odporúča tesne pred jesennými dažďami. Optimálne je strechu ošetriť dvakrát za rok – na jar a na jeseň.
Domáce recepty na odstránenie machu zo strechy
Existuje veľa domácich receptov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa machu na streche. Dobrou správou je, že nestoja veľa peňazí a pripravujú sa jednoducho.
240 ml silného tekutého prípravku na umývanie riadu + 7,5 l vody
Potrebujete
- saponát na riad
- vodu
- veľké vedro
- rukavice
- záhradný postrekovač
- rebrík
Vo vedre zmiešajte saponát s vodou, zmes nalejte do záhradného postrekovača. Dajte si rukavice a postavte rebrík tak, aby ste sa dostali na machom zasiahnuté miesta, vyjdite na rebrík a nastriekajte roztok na strechu. Počkajte 15 alebo 20 minút, kým mach nasiakne roztok. Potom miesta opláchnite čistou vodou a skontrolujte, či bol mach úplne odstránený. Ak ešte zostalo trochu machu, opakujte proces, kým nebude strecha čistá.
450 g práškového kyslíkového bielidla + 7,5 l vody
Potrebujete
- kyslíkové bielidlo
- vodu
- veľké vedro
- rukavice
- záhradný postrekovač
- rebrík
Vo vedre zmiešajte bielidlo s vodou. Pred naliatím do postrekovača sa uistite, že je roztok dobre premiešaný. Dajte si rukavice a vylezte na strechu. Nastriekajte roztok na mach rastúci na streche. Snažte sa zasiahnuť každý kúsok. Počkajte približne 20 minút. Opláchnite čistou vodou a skontrolujte, či bol odstránený všetok mach. Ak ešte nejaký mach zostal, znova nastriekajte bieliaci roztok, kým nezmizne a nakoniec strechu opláchnite čistou vodou.
1 ½ až 3 ½ šálky chlórového bielidla + 7,5 l vody
Potrebujete
- chlórové bielidlo
- vodu
- veľké vedro
- rukavice
- záhradný postrekovač
- rebrík
Vo vedre rozmiešajte bielidlo s vodou, dobre ho premiešajte, pretože chlór môže poškodiť strešné šindle. Nalejte roztok do postrekovača, dajte si rukavice a vylezte na rebrík. Nastriekajte roztok na mach streche. Počkajte 20 minút a potom opláchnite čistou vodou. Ak zostane nejaký mach, postup opakujte. Nakoniec strechu opláchnite vodou.
1 ½ až 3 ½ šálky destilovaného octu + 7,5 l vody
Potrebujete
- ocot
- vodu
- veľké vedro
- záhradný postrekovač
- rebrík
Destilovaný ocot zmiešaný s vodou je bezpečný a jednoduchý spôsob, ako odstrániť mach rastúci na streche. Na rozdiel od chlórového bielidla, ktoré môže časom poškodiť strešné šindle, ocot im neublíži. Zmiešajte ocot s vodou vo vedre, roztok nalejte do postrekovača. Vylezte na strechu a všade, kde rastie mach nastriekajte roztok. Počkajte 15 až 20 minút a potom strechu dôkladne opláchnite čistou vodou.
Zmes tekutého chlórového bielidla a vody 50 : 50
Potrebujete
- tekuté chlórové bielidlo
- vodu
- veľké vedro
- záhradný postrekovač
- rebrík
Tekuté chlórové bielidlo zmiešané s vodou je tiež skvelým domácim receptom, ktorý môžete použiť na odstránenie machu zo strechy. Bielidlo zmiešajte s vodou v pomere 50 : 50. Roztok nalejte do postrekovača. Vylezte na strechu a nastriekajte na rastúci mach. Počkajte aspoň 15 minút. Opláchnite čistou vodou a skontrolujte, či je mach odstránený. Ak ešte zostáva, postup zopakujte.
Ak máte veľmi zarastenú strechu machom, prípadne už aj poškodenú, neváhajte zavolať profesionálov, v tom prípade už nie je čas na domáce recepty.
Sabína Zavarská
Zdroj: roofcritics.com
Foto: istock.com
Tak sa mi to zdá veľmi zložité,skúste si zarobiť modrú skalicu a dokonale postriekať krytinu,po 3-4 dňoch zarobíme klasickú kusovú sodu a krytinu akoby zneutraluzujeme,ostatné za vás urobí dážď,
Ešte jeden postrek na stromky,ktoré trpia žltým lišajníkom 50gr,zelenej skalice +5 gr močoviny,je potrebné striekať aspoň dvakrát a budete prekvapený výsledkom,OOP nechám na každého ale si myslím,že je to neškodné
Kde vezmem mocovinu a na ake mnozstvo vody je to ?
Mali by ju mať v záhradkárskych potrebách, ja som ju tam tiež kúpil. Návod na rozrobenie je v návode.