image 21280 25 v1

Sedem krokov, bez ktorých sa trávnik nezaobíde

Bez kvalitného trávneho osiva, hnojenia a pravidelnej starostlivosti krásnu zeleň zdravého a hustého trávnika neuvidíte. To vám povie každý skúsený záhradkár. Ako teda trávnik správne zobudiť, aby sa na jar a v lete zaskvel v plnej kráse?

1. Nechajte trávnik rásť

Trávnik sa na jar zotavuje zo zimného obdobia vegetačného pokoja. Preto je potrebné počkať, až sa oteplí a tráva začne zase rásť.

2. Skráťte ho o tretinu

Keď trávnik trochu povyrastie, pustite sa doň s kosačkou. Štandardne ho skráťte – teda o jednu tretinu.

3. Odstráňte všetko, čo naň nepatrí

Doprajte trávniku, aby znovu dýchal, a to vďaka vertikutátoru. Ten svojimi zvislými nožmi a pružinami na hriadeli prevzdušní a nareže trávne trsy. Zároveň z trávnika vyhrabe trávnu plsť z machu, zvyšky starej trávy po mulčovaní alebo kosení a odumreté steblá, ktoré trávu dusia. Vertikutátor ošetrí aj miesta napadnuté snežnou plesňou. Vďaka nemu tak k trávnym koreňom znovu preniknú živiny, vlaha aj teplo. Trávnik sa prevzdušní. Prerezané korene sa rýchlejšie rozvetvia a lepšie rastú. A aký vertikutátor zvoliť? K špičke na trhu sa radia stroje od nemeckého výrobcu WOLF-Garten.

nože

4. Kvalitné osivo je základ úspechu

Po vertikutácii môžu v trávniku vzniknúť holé miesta. Treba ich dosiať kvalitnou trávnou zmesou. Také sú napríklad prémiové rady osív WOLF-Garten a EURO­GREEN. Trávne zmesi od týchto nemeckých výrobcov vynikajú rýchlou klíčivosťou, sýtozelenou farbou a vysokou regeneračnou schopnosťou. Navyše rastú viac do šírky ako do výšky, čo má značný vplyv na množstvo odpadu pri kosení. Je ho výrazne menej.

5. Nezabudnite na zálievku

Pre novovysiate semená je životne dôležitá pravidelná zálievka. V prvých týždňoch nesmú semená vyschnúť, inak nevyklíčia a celkom sa znehodnotia. Ak potrebujete na zalievanie novú hadicu, vyskúšajte napríklad niekoľkovrstvové hadice od českej spoločnosti Valmon, francúzskeho výrobcu HOZELOCK alebo talianskeho výrobcu GF GARDEN. Tieto produkty sú pevné, nelámu sa a nekrútia.

trávnik

6. Doprajte tráve živiny

Na rast trávnika a jeho posilnenie je najmä na jar nevyhnutné dodanie potrebných živín. Nutné sú predovšetkým dusík, fosfor a draslík. Tieto látky vo vyváženom pomere obsahujú predávané trávne hnojivá.

7. Efektívne po celý rok

Na lepšie, úspornejšie a hlavne rovnomernejšie siatie a hnojenie si vezmite na pomoc osievací sypací vozík. Ten využijete počas celého roka. V zime doň môžete dať piesok alebo soľ a posypať namrznutý chodník.

vertikutátor

AKÉ TRÁVNE ZMESI KÚPIŤ?

Spoľahnite sa na veľké spoločnosti s dlhou históriou. Holandská spoločnosť Barenbrug bola založená už v roku 1904 a je svetovou jednotkou v tomto odbore. V ponuke má viac než 300 kvalitných odrôd, ktoré sú výsledkom neustále prebiehajúceho výskumu a vývoja po celom svete, vo všetkých klimatických pásmach. Osvedčená je aj nemecká spoločnosť Eurogreen s vlastným výskumným inštitútom, najväčším v Európe, ktorá je na trhu viac ako 40 rokov.

Kvalitné trávne odrody spĺňajú najprísnejšie nemecké normy RSM. Majú výborné regeneračné schopnosti, vysokú rezistenciu voči chorobám a vymŕzaniu a rýchlejšiu klíčivosť ako bežné osivá. Nájdete ich napríklad na tenisových dvorcoch vo Wimbledone či na štadiónoch Bayernu Mníchov. U nás ich ponúka spoločnosť Mountfield.

TRI TYPY TRÁVNYCH OSÍV

Osivá na zaťažované trávniky

Tieto osivá je vhodné aplikovať na miesta, kde sa predpokladá zaťaženie rôznymi záhradnými a športovými aktivitami. Vytvoria kvalitný trávnik, ktorý vďaka svojim regeneračným schopnostiam odoláva vysokej záťaži – je vhodný do záhrady s vysokou záťažou aj na športové plochy. Vďaka použitiu prvotriednych odrôd je zaručené rýchle zazelenanie a zapojenie porastu. Trávu možno vysievať vo veľmi skorých aj neskorých termínoch.

Na okrasné trávniky

Tieto osivá garantujú veľmi kvalitné a okrasné trávniky, ktoré sú zároveň odolné proti záťaži. Takto vysiaty trávnik je ideálny do každodenne využívaných záhrad, ako aj na okrasné parkové plochy. Pekný a odolný trávnik tiež veľmi dobre znáša suchšie obdobia. Je vhodný na všetky záhradné pôdy a nie je náročný na údržbu.

Do náročných tienistých podmienok

Trávne osivá určené na zatienené miesta obsahujú vysoký podiel prvotriednej odrody lipnice nízkej (POA SUPINA Schrad), ktorá najlepšie znáša tieň. Z týchto osív vzniká mimoriadne hustá mačina vytláčajúca mach i buriny. Navyše je veľmi dobre zaťažiteľná. Kombinácia vysokokvalitných odrôd zaručuje reprezentatívny a rýchlo zaťažiteľný trávnik.

AKO SPRÁVNE HNOJIŤ?

Keď trávnik povyrastie, treba ho zavlažovať a raz či dvakrát pokosiť. Potom nasleduje vertikutácia a dosiatie holých miest. Ako posledný krok prichádza na rad hnojenie – neoddeliteľná súčasť pravidelnej starostlivosti o trávnatú plochu. Len tak získate sýtozelený a hustý trávnik. Po zime potrebuje trávnik hnojivo so správnym pomerom dusíka (N), fosforu (P) a draslíka (K) a tiež ďalšie doplnkové prvky, ako sú horčík, síra, vápnik alebo železo. Najväčšiu zložku v jarnom trávnikovom hnojive by mal tvoriť dusík (N), ktorý je potrebný na regeneráciu a rýchly rast. Hnojivo aplikujte podľa odporúčaných informácií na obale (alebo po porade s odborníkom), aby ste trávnik „nespálili“ ani naopak, málo nepohnojili. Dôležité je rovnomerné rozvrstvenie hnojiva. Preto je vhodné použiť špeciálny rozmetač alebo sypací vozík. Trávniku nestačí jedno hnojenie po zime. Ďalšie hnojenie odporúčame vykonať v máji až júni a potom na jeseň v septembri špeciálnym jesenným hnojivom – v tom prevláda draslík, ktorý trávnik posilní a pripraví na zimu.

Trávnikové hnojivo českej firmy Rašelina je určené na okrasné i zaťažované trávniky, ktoré sa nachádzajú napríklad v záhradách, parkoch či na ihrisku. V ponuke je hnojivo na jarnú a letnú starostlivosť (NPK 15-5-5 + 2 MgO + 14 S + 0,5 Fe), ako aj jesenné hnojivo (NPK 7-7-15 + 12 S + 0,5 Fe).

TRÁVNE OSIVO RASANA TOP
Kvalitná trávna zmes na zakladanie a renováciu veľmi pekných trávnikov, ktoré môžu byť zároveň silne zaťažované. Semeno so zrýchleným týždňovým vzchádzaním je ošetrené proti výskytu húb Pythium a Rhizoctonia. Obsahuje najlepšie odrody mätonohu trváceho, lipnice lúčnej a kostravy červenej. Trávnik dobre znáša záťaž a suchšie obdobie. Výdatnosť balenia: 5 kg zmesi = 250 m2 trávnika.
CENA od 31,50 €, www.mountfield.sk

trávne osivo

Text: Stanislav Botur podľa podkladov Mountfield
Foto: Mountfield, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. richard2014 says:

    mile topky ak by ste sa nenahnevali tak by som doplnil #8 – doprajte svojmu travniku aj svetlo ..napriklad zo slnka

  2. Anonym says:

    Ja som tiež hnojil tak, ako odporúčajú v článku, ale takéto hnojenie obnáša kosenie 2x do týždňa a v polovici leta mám už toho plné zuby. Preto hnojím len 1/2 dávkou. Trávnik potom nerastie ako divý a napriek tomu je pekný a ja nemám z toho nervy v riti. Najhoršie však je nepoliaty trávnik. Môžeš hnojiť koľko chceš, ak dostatočne neprší, alebo ak dostatočne nepoleješ, tak potom máš v horúcom lete seno. Dôležitejšia je závlaha, ako hnojenie.

    1. polo says:

      Súhlasím,mám pred domom trávnik,6rokov som nedal žiadne hnojivo,len v čase sucha zalial,kosím kosačkou Rekord 33,len ju tlačím a sama kosí ,nastavil som ju úplne na doraz,kosím však častejšie už 3-4cm trávu ,bez zberného koša,pokosenú/drobnú/ trávu nechávam na povrchu a už som videl raz susedu predvečerom ako sa zohla a hladila trávnik,ona si myslela ,že to mám umelý.

    2. Anonym says:

      presne TAK

  3. jolan2014 says:

    mam prosbu, ked sme na pôvodný- zničený trávnik, navrstvili cca 8-10cm hliny, môžme hneď vysiať trávu, alebo? čo by ste mi poradili? ďakujem

    1. jan says:

      Chcel bi som aj ja vediet odpoved dakujem

    2. Igor says:

      Urobili sme tak asi 2 roky nazad. Výška novej hliny 1-10 cm podľa stavu terénu. Rozsypali nové semeno, zapracovali, uvalcovali, polievali a trávnik vyrástol. Aj po dvoch rokoch je podklad rovný.

  4. rado says:

    Hoteloch je anglická firma nie francúzska

  5. Ján Benda says:

    môžem ešte teraz dosiať trávnikové semeno do trávnika po vertikutácií? nie je už vysoký dátum?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje