Mrkva napadnutá škodcami
Zdroj: istock.com

Ako ochrániť mrkvu pred škodcami, ktorí ju ohrozujú najviac?

Sladká mrkva nie je pochúťkou len pre nás či zajace – ako nás kedysi učili rozprávky. Existuje množstvo iných škodcov, ktorí milujú túto farebnú koreňovú zeleninu. Ktorí to sú, ako ich spoznať a ako sa s nimi vysporiadať?

Voška mrkvová (Semiaphis dauci F.)

Vošiek je mnoho druhov a sú schopné vyciciavať všetko od ovocných plodín, cez zeleninové plodiny až po okrasné rastliny. Okrem vošky mrkvovej na mrkve škodia aj iné druhy, vrátane vošiek melónových, vošiek vŕbových a vošiek broskyňových.

Všimnete si ich na jemnej vňati mrkvy – spôsobia kučeravosť listov a tvoria lepkavú medovicu, na ktorej neraz rastie pleseň. Silne napadnuté rastliny hynú.

Proti voškám sú účinné insekticídne mydlá a roztoky, dobrým prípravkom na ochranu je napríklad BorOil v kombinácii s bakteriálnymi produktami.

Mrkvová vňať napadnuté škodcom
Zdroj: istock.com

Pochmurnatka mrkvová (Psila rosae)

Pochmurnatka vyzerá ako štyri až päť milimetrov dlhá, tmavo sfarbená, žltonohá mucha. Vajíčka kladie do pôdy v blízkosti mrkvy a inej koreňovej zeleniny.

Vyliahnuté larvy sú jeden centimeter dlhé červy, ktoré sa živia koreňovými chĺpkami a korienkami.

Neskôr vstupujú do samotného koreňa mrkvy. Na spodných dvoch tretinách koreňov zanechávajú povrchové jazvy. Keď dospejú, zakuklia sa v pôde.

Na monitoring dospelých jedincov používajte lepové dosky a ako ochranu pred kladením vajíčok môžete použiť kryt.

Mrkva napadnutá škodcami
Zdroj: istock.com

Háďatko koreňové (Meloidogyne spp.)

Toto je najčastejší škodca koreňovej zeleniny a dokáže urobiť skutočne rozsiahle škody. Mimoriadne aktívny je v skleníkoch. Výskyt spoznáte podľa znetvoreného koreňa mrkvy. Nie je len rozvetvený či kratší, ale na bočných korienkoch sa často tvoria milimeter veľké nádory.

Pomôže dezinfekcia horúcou parou alebo aplikáciou bakteriálneho produktu. Nezabúdajte na pravidelnú kontrolu buriny a správne ošetrovanie náradia, aby ste háďatká nechtiac nerozšírili aj do ostatných častí záhrady.

Korene mrkvy napadnuté škodcami
Zdroj: istock.com

Drôtovce a kováčikovité chrobáky

Kým škodlivosť dospelých chrobákov kováčika lesklého a kováčika sivého je zanedbateľná, ich larvy – drôtovce – dokážu urobiť poriadnu paseku. Sú biele až hnedé a veľmi štíhle, s tvrdým kĺbovým telom. Živia podzemnými časťami rastlín, vrátane koreňov a semien. Postihnuté rastliny žltnú a vädnú.

Mrkva napadnutá škodcami

Ak chcete zistiť, či sú vo vašej záhrade problémom drôtovce, prekrojte zemiak na polovicu, napichnete ho na palicu a zahrabete do zeme, pričom časť palice necháte odkrytú, aby ste ju mohli znova nájsť. Po týždni zemiak vytiahnite a skontrolujte, či sa na ňom nekŕmia drôtovce.

Keď ste už mali v minulosti problém s drôtovcami, je mimoriadne dôležité striedanie plodín. Určite nevysádzajte novú mrkvu na miesto, kde ste už mrkvu pestovali alebo mali problém so škodcom. Dobrým pomocníkom pri likvidácii drôtovcov sú domáce sliepky.

Pôdu môžete ošetriť parazitickými háďatkami, ako je napríklad Steinernema carpocapsae.

Méra mrkvová (Trioza viridula)

Méra mrkvová (Trioza viridula) pri silnom napadnutí dokáže zničiť celú rastlinu. Všimnete si ju kvôli skučeravenej vňati. Zostáva síce zelená, ale kvôli cicaniu rastlinných štiav a vylučovaniu toxických látok sa stáča. Rastliny prestávajú rásť a korene zostávajú tenké, prakticky nepoužiteľné. Všetky poškodené rastliny čo najskôr zlikvidujte.

Preventívnou ochranou je prikrytie rastlín bielou netkanou textíliou, prípadne chemická ochrana bakteriálnym prípravkom a BorOilom v čase náletu.

Hľadáte ekologické riešenie? Proti savým a žravým škodcom všeobecne – najmä proti pásavke zemiakovej, voškám, moliciam, roztočom a strapkám – funguje neemový olej, ktorý je neškodný pre opelivý hmyz.

Sabína Zavarská
Zdroj: gardenerspath.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje