Ako zazimovať ovocné stromy?
Galéria (8) Zdroj: istock

Čistenie, mulčovanie, ochrana: Ako pripraviť ovocné stromy na zimu?

Pri jesennom zhone v záhradke, keď zberáme poslednú úrodu, mulčujeme, striháme trvalky a chránime rastliny pred mrazom, môžeme pozabudnúť na starostlivosť o ovocné stromy. To sa však rozhodne nevypláca.

Galéria

Ako zazimovať ovocné stromy?
Ako zazimovať ovocné stromy?
Ako zazimovať ovocné stromy?
Ako zazimovať ovocné stromy?
Ako zazimovať ovocné stromy?
Ako zazimovať ovocné stromy?
Ako zazimovať ovocné stromy?

Príprava ovocných stromov na zimu nie je vždy úplne jednoduchá (v závislosti od množstva pestovaných plodín), preto by sme si vopred mali rozvrhnúť čas, aby sme do mrazov všetko v záhradke stihli.

zamrznutý stromček
Zdroj: istock

Ako zazimovať ovocné stromy?

Všetko je o koreňoch. Korene sú rozhodujúcou súčasťou každého stromu, sú spojivom medzi stromom a pôdou bohatou na živiny. Ak nie sú zdravé, rastlina nie je schopná prijímať dostatok živín z pôdy. Na jar a v lete korene absorbujú vodu a živiny z pôdy, vtiahnu ich do kmeňa, konárov a listov, vytvoria zásoby. Keď sa jesenné dni skracujú a teplota klesá, stromy sa pripravujú na spánok. Listnaté opadajú a prestanú vyrábať energiu fotosyntézou. V tomto čase sa spomaľuje ich metabolizmus a zároveň zastane ich aktívny rast. Šetria tak energiu, aby prekonali zimné mesiace. Vtedy na prežitie využívajú uložené zásoby energie a živín.

zamrznuté červené jablká na strome
Zdroj: istock

Zdravé korene = zdravý strom

Je teda jednoznačné, že pre zdravie stromu sú kľúčové práve zdravé korene. Preto je dôležité chrániť ich pred nepriaznivými podmienkami a silným mrazom. Striedanie mrazov a teplejších dní, zamŕzanie pôdy a jej rozmrazenie môže spôsobiť poškodenie koreňov, špeciálne u mladých alebo na chlad citlivých stromčekov. Pôda aj kôra sa rozpínajú, keď je teplo a sťahujú, keď je zima. Tento proces rozpínania a sťahovania neraz poruší korene a spôsobí značné poškodenie mladých stromčekov. Pukliny v kôre stromov sú aj dokonalým miestom pre vstup škodcov a chorôb.

Našťastie existuje niekoľko krokov, ktoré môžeme urobiť predtým, ako udrú prvé mrazy, aby sme ochránili svoje stromy a zabránili škodám aj počas najchladnejších dní.

Vyčistite okolie a korunu stromov

Odstráňte všetko popadané ovocie, ktoré hnije na zemi, aj zvyšky, ktoré zostali na konároch. Pozberajte opadané lístie, odstráňte konáre, ktoré vykazujú známky škodcov alebo chorôb. Nedávajte ich do kompostu, ale zlikvidujte.

mulčovanie stromov
Zdroj: istock
mulčovanie stromov
Zdroj: istock

Navrstvite mulč

Mulčovanie je ďalší dôležitý faktor pri ochrane stromov v najchladnejšom ročnom období. Ohreje korene, chráni ich pred škodlivými účinkami cyklov zmrazovania a topenia pôdy. Ako mulč môžeme použiť drevnú štiepku, nasekané zdravé listy alebo slamu. Nebojte sa navrstviť okolo stromov aj pár centimetrov mulču. Mulčujte v okruhu okolo kmeňa stromov s priemerom aspoň 90 až 120 centimetrov. Tak, aby bola prikrytá všetka pôda, pod ktorou sa rozpínajú korene a ešte i čosi viac.

Náš tip: Nepoužívajte kompost alebo zhnitý hnoj, pretože tak nežiaducim spôsobom zvýšite hladinu dusíka a vyvoláte nový rast v čase, keď majú rastliny oddychovať.

Stromy výdatne polejte

Predtým, ako pôda zmrzne, doprajte stromom niekoľko výdatných dávok vody. Je to obzvlášť dôležité pre menšie stromčeky a v oblastiach väčšieho sucha. Zalievame po opadaní listov, pomocou hadice – pomaly a do hĺbky. Voda by mala preniknúť aspoň 30 centimetrov pod povrch pôdy. Pre zalievanie si vyberte včasné ráno, ale teploty by mali byť vyššie ako 4 °C.

Chráňte stromčeky pred poškodením živočíchmi

V zime sú menej dostupné ďalšie zdroje potravy, a tak miestna divo žijúca zver začne hľadať aj v záhradkách. Ak žijete v oblasti, kde je takejto zveri viac, chráňte stromčeky pletivom. Aj malé hlodavce môžu počas zimy spôsobiť škody, najčastejšie obhrýzaním koreňov a kmeňov. Predídete tomu, keď okolo základne stromu použijete textilnú bariéru. Musí však siahať aspoň 30 centimetrov do pôdy.

ochrana stromu pred poškodením živočíchmi
Zdroj: istock

Ako chrániť pred mrazom stromy v kontajneroch?

Aj keď je dôležité zazimovať ovocné stromy, ktoré máte vysadené priamo v zemi, absolútne nevyhnutné je chrániť tie, ktoré rastú v kvetináčoch. Tam totiž nie sú tak chránené ako v zemi a ich korene sú náchylnejšie na chlad. Taktiež je pravdepodobnejšie, že zamrznú a odumrú.

Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako zazimovať stromy v kvetináčoch:

  • uložte ich na chránené miesto,
  • izolujte ich teplým obalom,
  • dočasne ich zasaďte do zeme,
  • preneste ich do interiéru.
ochrana stromu v kvetináči
Zdroj: istock

Ešte predtým, ako si vyberiete spôsob ich zazimovania si naštudujte viac informácii o rastline, ktorú pestujete. Zamerajte sa najmä na to, či a do akej miery je mrazuvzdorná, aké podnebie uprednostňuje a či vyžaduje cez zimu slnečné svetlo alebo môže prezimovať na tmavom mieste. Napríklad, veľa druhov citrusov je tropických a neznesú žiaden mráz. Naopak, jablká sú zvyčajne odolné a bez obáv znesú určité množstvo mrazu. Vždy však záleží od konkrétnej odrody.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.