podpery pod ovocne stromy
Galéria (5)

Podpery pod ovocné stromy

Rezom ovocných stromov upravíme nielen ich korunu, ale ovplyvníme najmä ich rodivosť. V predjarnom období, teda počas vegetačného pokoja urobený rez aktivuje rast dreva. Letný rez, ktorý realizujeme koncom augusta, zvyšuje rodivosť stromov.

Galéria

podpera, ovocné stromy, záhrada, jablone, hrušky
navod na podperu
navod na podperu
podpera, ovocné stromy, záhrada, jablone, hrušky
Vhodné prihnojenie a chemická ochrana majú tiež značný vplyv na bohatú úrodu. Aby sa strom ľahko ošetroval a oberal, rezom sa snažíme korunu formovať tak, aby nebol príliš vysoký a aby bol rozložený do šírky. Úrodou obsypaná koruna, či už jadrovín alebo kôstkovín, je náchylná na zlomenie. Hneď keď má úroda na strome polovičnú veľkosť, musíme konáre podoprieť, aby sme predišli ich zlomeniu. Drevené podpery sú pre strom zo zdravotného hľadiska nevhodné. Môžu ho nainfikovať chorobami, pritom ich použitie na podopieranie je obtiažne a nespoľahlivé.

Spoľahlivú a praktickú podperu stromov, vysokú 2 a 3,5 m, si môžeme vyrobiť z oceľovej tyče. Dvojmetrovú tyč zatlačíme 40 cm do zeme a úrodou zaťažené konáre priviažeme špagátom cez otvor v krúžku v mieste, ktoré nám vyhovuje a to tak, aby kov netlačil o drevo konára.

Podpernú tyč vysokú 3,5 m vsunieme do tyče 60 cm dlhej , ktorá po natlačení so zeme vyčnieva 20 cm nad terén. Rúrku G ¾ o tyčku zaistíme skrutkou M8.  Podpery vyrobíme zvarením podľa výkresov a rozpisu materiálu. Po zbere úrody istiace špagáty odstránime. Podpery zo zeme vytiahneme tak, že pomocou francúzskeho kľúča ich najskôr niekoľkokrát otočíme a potom ich ľahko vytiahneme. Tyč by sme  pri otáčaní a vyťahovaní nemali chytať za krúžky – hrozí ulomenie zvaru.

Pol.            Názov                 Rozmery                Materiál                 Kusy
1                  rúrka              G 3/4” × 3 500    zvariteľná oceľ                1
2                  krúžok           30/ 10 × 8             zvariteľná oceľ               25
3                  tyč                  18 × 600                       oceľ                          1
4                  tyč                  18 × 2 000           zvariteľná oceľ                1

Jozef Dobrovolný, Piešťany
Foto a kresby: autor
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje