7 častých chýb pri zakladaní záhrady: Čomu sa vyhnúť, aby ste ušetrili čas aj peniaze?
Realizácia záhrady je veľkým projektom, ktorý si vyžaduje starostlivé plánovanie a dostatočnú informovanosť o možnostiach. A tých je počnúc výberom materiálov, rastlín a jednotlivých prvkov neúrekom… Možno už máte v hlave víziu, ako má vaša nová záhrada vyzerať a chcete sa k nej čo najviac priblížiť. Ako dosiahnuť najlepší výsledok? Pozrite si najčastejšie chyby pri zakladaní záhrady, aby ste sa šikovne vyhli nepríjemným skúsenostiam či sklamaniu.
1. Nedostatočná úprava pozemku
Ak chcete naplno vyťažiť z potenciálu vašej budúcej záhrady, dajte si záležať na dôkladnej úprave vytýčeného pozemku. To zahŕňa najmä odstránenie stavebných materiálov, nevyhovujúcich rastlín a precízne odburinenie pôdy – ideálne v rozpätí niekoľkých týždňov, aby ste zachytili postupne schádzajúce rastliny a nemuseli na pôdu aplikovať veľké množstvo postreku na buriny. Je dobrým zvykom odhrnúť vrchnú ornicu (ako najúrodnejšiu časť) a neskôr ju pri úpravách terénu postupne navážať na konkrétne miesta a zarovnávať.
2. Podcenenie rozmiestnenia pevných prvkov
Závlahový systém, chodníky, terasa, altánok, záhradný domček, oporné múriky, … Hoci je v predstave okrasnej záhrady často iba trávnik, záhony a dreviny, myslite vopred i na funkčné a pevné prvky záhrady, ktoré by mohli zlepšiť jej využiteľnosť a praktickú stránku. Je síce možné ich zrealizovať aj dodatočne a podľa potreby, no prídete o cenný čas aj isté financie na obnovu záhrady.
3. Zlá kvalita pôdy a nerešpektovanie typu pôdy
V tomto bode buďte realistami a nechcite zázraky na počkanie. Nedostatočná kvalita pôdy zmarí akékoľvek snahy o pestovanie a prosperovanie rastlín. Pôdny rozbor vás nasmeruje k tomu, ako pôdu vylepšiť a ušetriť do budúcna nemalé peniaze za nákup nových rastlín alebo hnojív. Okrem toho budete vedieť, aké rastliny vyberať s ohľadom na typ pôdy a jeho charakteristiku.
4. Nezohľadnenie slnečných a veterných podmienok v záhrade
Pri zakladaní záhrady vychádzajte z jej slnečných podmienok, orientácie na svetové strany a rešpektujte i prípadné veterné poryvy, ktoré by mohli ohroziť rastliny s chúlostivou a slabšou stavbou. Na pozemku, na ktorom vládne neporiadok a hromadí sa stavebný materiál, musíte odsledovať podmienky alebo do spolupráce zapojiť aj odborníka. Najdôležitejšie je zamerať sa na trvalo slnečné pozície, miesta v tieni, rizikové miesta v prípade silného vetra alebo väčších dažďových prehánok.
5. Nepremyslený výber rastlín
S prechádzajúcim bodom úzko súvisí samotný výber rastlín. Niektoré vynikajú vysokým vzrastom, iné sa držia pri zemi. Ďalšie sa potešia celodennému tieňu, ich náprotivky však budú najkrajšie na plnom slnku. Ak by ste rastliny vyberali bez rozmyslu, je veľká šanca, že časť z nich sa premení na sklamanie alebo si budú vyžadovať neskoršie presadenie. Pri výbere rastlín do okrasnej rastliny sa zaujímajte o viacero faktorov súvisiacich s ich pestovaním. Spoznajte vopred ich nároky na svetlo a vlahu, požiadavky na typ pôdy, termín kvitnutia, zohľadnite teplotné podmienky či odolnosť voči suchu/mrazu. Ak rastliny v záhrade vysadíte s prehľadom, máte možnosť vytvoriť krásnu oázu, v ktorej budú rastliny kvitnúť priebežne po celý rok a robiť vám radosť podľa predstáv.
6. Nevhodné veľkosti rastlín v dospelosti
Zvlášť opatrní buďte pri rastlinách, ktoré majú tendenciu dorastať do väčších rozmerov. Môžu vám spôsobiť problémy so susedmi, s nadmerným tienením či dokonca sa koreňmi postarajú o poškodenie dlažby. Budú prirodzene náročnejšie na pravidelnú starostlivosť. Výrazných solitérov sa nemusíte vzdávať, dôležité je nájsť im správnu pozíciu, kde nebudú obmedzovať v raste iné rastliny, a zároveň nebudú príťažou alebo „hlavným hrdinom“ susedských sporov.
7. Vysoké nároky na údržbu záhrady
Založením záhrady to nekončí. Práve naopak – nastupuje proces celoročnej starostlivosti, ktorý zaberie dlhé hodiny v rôznej podobe. O tom, ako bude záhrada náročná na práce a údržbu, rozhoduje druhová skladba rastlín, spôsob zavlažovania, no aj riziko výskytu škodcov a chorôb. Už pred vysadením sa oplatí zvážiť prístupnosť k strihaniu drevnatých krov, umiestnenie kvitnúcich rastlín, ktoré potrebujú zostrihanie, nároky na zavlažovanie či samotnú členitosť trávnika a záhonov.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre