Starostlivosť o záhradu v septembri: Na čo netreba zabudnúť?

Deti sediace na vozíku v jablčnom sade
Zdroj: bigstockphoto.com

V septembri si záhradkári ešte neoddýchnu, pretože ich čaká hromada práce. Leto sa pomaly chýli ku koncu a záhradu treba poriadne pripraviť na jeseň. Na čo netreba zabudnúť, aby bola na jar zdravá a krásna? 

Doprajte starostlivosť trávniku

Ani v septembri nezabúdajte na váš trávnik. Ak ho dobre pripravíte pred zimou, na jar sa vám odvďačí hustým sýtozeleným kobercom a zdravým vzhľadom. V prvom rade ho treba pokosiť, no nie na príliš nízku výšku. Prvé mrazy by potom mohol znášať ťažšie.

Takisto z neho nezabudnite pravidelne odpratávať popadané lístie. Už i tak má v jeseni menej svetla a nahromadené lístie ho oň oberá ešte viac. Navyše by pod jeho záplavou mohol začať hniť a vytvorili by sa na ňom nevzhľadné hnedé škvrny.

Najjednoduchšie ho z trávnika odstránite fukárom na lístie. Upratovanie je s ním oveľa rýchlejšie a využijete ho nielen v záhrade, ale aj okolo domu. Dokonca s ním môžete vyčistiť aj kosačku. V zime vám takisto pomôže s odpratávaním nafúkaného snehu. Ak si vyberiete akumulátorový fukár od EGO POWER+, získate šikovného pomocníka, ktorý je ekologický, tichý a ľahký. Nemusíte sa trápiť s komplikovaným štartovaním ani s dopĺňaním paliva či oleja, ako je to pri benzínových strojoch.

Muž odhŕňa lístie s akumulátorovým fukárom
S akumulátorovým fukárom od EGO POWER+ odpracete lístie rýchlo a ekologicky. | Zdroj: egopower.sk

Keď budete mať lístie odpratané, môžete sa pustiť aj do dosievania trávnika. Koniec leta a začiatok jesene je na to ideálny. Pôda je ešte stále teplá, čo podporí klíčenie semien, no teploty vzduchu sa už nešplhajú príliš vysoko. Oprášiť môžete aj vertikutátor a nezabudnite tiež na jesenné hnojenie.

Venujte pozornosť okrasnej záhrade

Aj v okrasnej záhrade je na konci leta čo robiť. Treba rozsadiť trvalky a dvojročné rastlinky a tiež pripraviť záhony, kam budete sadiť ruže. September je vhodný aj na vysádzanie okrasných ihličnanov a vždyzelených krov. V polovici alebo konci mesiaca nezabudnite vybrať z pôdy cibuľky georgín a zasadiť cibuľky tulipánov a narcisov, aby ste sa mohli na jar tešiť zo záplavy kvetov. Najmä narcisy potrebujú na zakorenenie viac času, preto ich saďte ako prvé.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteTakisto myslite aj na všetky kvety, ktoré by zimu vonku neprežili, a odložte ich. Pomaly dokončujte tiež rozmnožovanie trvaliek. Delením si môžete namnožiť napríklad obľúbené pivonky, kosatce či veternice a odrezkami zase muškáty alebo ruže.

sadenie ihlicnanov v septembri
September je ideálny na sadenie okrasných ihličnanov a vždyzelených krov. | Zdroj: bigstockphoto.com

Postarajte sa o zeleninový záhon

Ani zeleninový záhon si na začiatku septembra neoddýchne. Máte radi reďkovku? Zasaďte ju doň aj v jeseni. Stačí nájsť takú odrodu, ktorá má krátke vegetačné obdobie, a umiestniť ju pod fóliu alebo do pareniska. Do záhonu môžete počas mesiaca vysiať aj špenát, ktorý budete môcť pozbierať skoro na jar. Takisto nezabudnite odniesť všetku zeleninovú úrodu a dobre ju uskladniť, aby sa vám cez zimu neskazila. Ide najmä o zemiaky, mrkvu, petržlen, zeler či o cviklu. Pozbierajte aj cibuľu, ak ste to ešte nestihli, aby ju nenapadla hniloba.

Začiatok jesene je tiež ideálny na rozsádzanie pažítky, šalvie, rebarbory, chrenu či iných trvácich byliniek a zeleniny. Keď bude úroda pozbieraná, pustite sa do siatia zimného cesnaku a cibule. Potom na prázdne záhony navozte hnoj alebo kompost a poriadne ho zarýľujte. Dodáte tak pôdy cenné živiny a lepšie ju pripravíte na zimu i na jar.

Zdroj: PR článok VVED TECHNIKA, s. r. o.