Ako vzniká záhrada? Najprv stavba, kvety a trávnik až nakoniec!

image 26196 25 v1

Ponúkame vám unikátny, ale reálny postup, ako si vybudovať záhradný raj. Základom je najprv kopať, stavať a dláždiť. Sadí sa až nakoniec. Zdá sa to byť veľmi jednoduché, ale väčšina pokazených záhrad doplatila práve na NETRPEZLIVOSŤ majiteľa.

Najdôležitejšie je, aby ste záhradu začali chápať ako stavbu! A každá stavba potrebuje dobrý plán. Najprv musíte vyriešiť chodníky, terasy, rozvod vody a elektriny, osvetlenie, múry a múriky, schodiská, prístrešky alebo tieniace pergoly atď. Nakoniec túto hromadu tehál, betónu a železa zabalíte do voňavých záhonov krov a trvaliek.

1 NAJPRV MYSLITE

Porozmýšľajte nad tým, ako chcete priestor vlastnej záhrady využívať. Ak sa tu chcete predovšetkým váľať, povaľovať, opaľovať, nanajvýš usporiadať grilovačku pre svojich priateľov, vôbec sa za to nehanbite. Jednoducho je to vaša predstava o voľnom víkende. Inak zaplatíte za niečo, čo nebudete využívať, ale len trpieť a „upratovať“!

2 NAPÍŠTE SI ZOZNAM

Čo na naplnenie svojej predstavy potrebujete? Pritienenú terasu alebo prístrešok s veľkým jedálenským stolom? Gril a priestor na odkladanie dreva? Miesto na leňošenie – dve ležadlá na opaľovanie? Menšie romantické miestečko s posedením, malú skalku alebo pestrý záhon? Ak ste oddychový typ, tak jeden, nanajvýš dva záhony na čerstvú zeleninu a dve parkovacie státia. A dosť!

3 PLUSY A MÍNUSY

Prejdite sa po pozemku a zapisujte. Napríklad mínusy: sused zľava má výhľad priamo na vašu terasu, vzadu nad plotom trčí strecha starej stodoly, za domom je pár ovocných stromov, stará šachta. Plusy: úžasný výhľad na Martinské hole, stará čerešňa, ktorá vrhá báječný tieň, za garážou je súkromie a závetrie.

4 NAKRESLITE SI PÔDORYS

Na štvorčekovom papieri zaznačte aj všetky obmedzenia (výhľady, stromy, poklopy, šopy…), svetové strany, kde je sever, juh, východ, západ, aby ste si napríklad zatienili terasu s jedálenským stolom. Nie je vôbec príjemné slniť sa v auguste nad tanierom slepačej polievky.

5 VYTVORTE SI ŠABLÓNU

Na kartón si nakreslite a vystrihnite štvorce a obdĺžniky, ktoré budú mať rozmery vašej budúcej terasy (4 × 6 m), kde sa zmestí jedálenský stôl so stoličkami (1,5 × 3,5 m), rozmery ležadiel (2 × 1 m), bazéna, stolíka na kávu, plochu zeleninových záhonov atď. Ďalej si nakreslite kruhy, ktoré predstavujú koruny stromov, napr. magnólie (3 m), ovocných stromov (3 – 4 m), lipy (5 m).

6 ZOSTAVTE PLÁN

Plán osadzovania záhradných stavieb vyskúšate tak, že po pôdoryse rozložíte jednotlivé štvorce a krúžky tak, aby vytvorili jeden logický celok. Priestor medzi nimi vyplňte záhonmi alebo trávnikom. Napríklad ležadlá umiestnite tam, kde svieti celý deň slnko, detský bazénik musí byť odvšadiaľ viditeľný a stromy umiestnite podľa toho, ako budú vrhať tieň. Všetky pobytové časti (terasy, altánky, záhradka) pospájajte chodníkmi, lávkami, alebo šľapákmi (plochými kameňmi), pretože po záhrade sa musíte pohybovať, nie poletovať! Okolo domu nenavrhujte chodník zo šľapákov, ale pohodlný dláždený chodník široký 80 – 120 cm, aby ste tadiaľto mohli preletieť aj s fúrikom, sú to 3 – 4 dlaždice (40 × 40 cm) vedľa seba, ktoré nemusíte rezať.

7 AKÉ CHCETE OPLOTENIE?

Ide o to, ktorú časť záhrady sprístupníte pohľadom (priehľadné pletivo) a ktorá bude „pohľadové tabu“. Pri nej postavte nepriehľadnú bariéru – kamenný múrik, drevenú zástenu alebo strihaný živý plot. Niekedy postačí v dĺžke 2 – 4 m. Netreba zbytočne investovať do bariéry okolo celého pozemku (Záhrada nie je bunker!). Zvyšok môže byť obyčajné pletivo, ktoré časom prerastú kríky.

8 DETAILY

Na mysli majte najmä výber materiálov. Premyslite si, aký povrch budú mať chodníky, terasy, múriky, pergoly – kameň, drevo, kov, omietka…. Najlepšie, ak to budú materiály s dlhšou životnosťou, aby ste nemuseli začať s ďalšou s rekonštrukciou už o 2 roky, čo môže navodiť pocit zbytočnej práce a frustrácie! Zabúdanie na stavebný stres trvá podľa psychológov približne 3 – 4 roky!

9 VÝSADBOVÝ PLÁN AŽ NAKONIEC

Prplanie sa v zemi a sadenie rastliniek je pri budovaní záhrady sladká jahoda na torte. Je jedinou časťou realizácie, ktorú si postupne môžete zrealizovať sami. Nemusíte sa ponáhľať! Na plánovanie si zhotovte tzv. priraďovač rastlín. Naplánujte, čo bude vysadené v plochách záhonov a krúžkov, ktoré máte zakreslené vo svojom pláne osadenia – azalky, magnólie, margaréty… Než začnete s realizáciou, nezabudnite na rozvod vody a elektriny. 

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestePOSTUP PRÁC

vizualizácia záhrady
1. PRÁZDNY POZEMOK
Holá pláň na vizualizácii vyzerá oproti realite veľmi dobre. Spravidla treba pozemok ešte vyčistiť, vyklčovať a vyrovnať. 

vizualizácia záhrady
2. CHODNÍKY A TERASY
Po výškovej úprave terénu sa môžu navážať podkladové vrstvy, betónovať obrubníky a vrchné vrstvy spevnených plôch. 

vizualizácia záhrady
3. MÚRIKY
Treba vykopať základy do nezamŕzajúcej hĺbky 80 cm a na nich stavať múry či múriky z rozličných materiálov. 

vizualizácia záhrady

4. KONŠTRUKCIE
Mali by sme sa rozhodnúť radšej pre dreviny s dlhšou životnosťou, než má smrek. Ak predsa len použijeme mäkké drevo, dbáme na jeho dôkladnú impregnáciu. 

vizualizácia záhrady

5. VÁĽADLO
Je umiestnené v závetrí na slnečnej strane domu a zároveň tak, aby poskytovalo pokoj a súkromie nerušené zvedavými pohľadmi. Odporúčame tvrdé drevo. 

vizualizácia záhrady
6. OPLOTENIE
U nás sa niekedy oplotenie zamieňa s hradbami, ale človek sa v záhrade cíti oveľa príjemnejšie, ak sú v plote miesta na výhľad von z pozemku. 

vizualizácia záhrady
7. STROMY A ZÁHONY
Po vybudovaní stavebných častí prichádzajú na rad rastliny. Začíname výsadbou tých najväčších a postupne sa cez kríky dostaneme ku kvetom. v

vizualizácia záhrady
8. TRÁVNIK
Po vybudovaní záhonov (aj úžitkových) prichádza na rad trávnik. Jeho druh (okrasný, športový, lúčny) vhodne vyberieme. 

vizualizácia záhrady
9. ZÁHRADNÝ NÁBYTOK
Výber a kúpa je azda najľahšia časť – kreslá, ležadlá, stolíky či lavičky vyberáme tak, aby boli pohodlné a podľa možnosti dlho vydržali. vizualizácie: Tilia Design

Text a vizualizácie: Tilia Design
Zdroj: časopis Urob si sám, 3/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. a zavlaha, popripade natiahnutie vody do vzdialenejsich kutov zahrady a takisto aj elektriny ste kde nechali ??? mohli ste aj napisat, ze podla vasho uvazenia dajte pod travnik siet proti krtom.

  2. Dobrý den, prosím Vás o radu. Vysadili jsme živý plot tůje occ.smaragd D= 30m před tůje bychom chtěli květinový záhon. Záhon bude dlouhý také 30m a pas 1m. Jaké rostliny byste nám prosím, doporučila a trvalky vysadit do záhonu před tůje něco nenáročného a zda byste nám neposlala nějaký vzor jak by to mělo asi vypadat. Předem velmi děkuji za odpověd‘ . S pozdravem Hanka

    1. Hanka ještě jsem zapomněla doplnit tůje jsou vysázené na straně sever. Děkuji

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.