image 39959 25 v1
Galéria (11)

Ako si urobiť solárnu sušičku na bylinky, ovocie a hríby

Solárna sušička je priestor v tvare menšej skrine (väčšinou drevenej konštrukcie s veľkosťou podľa chuti a možností) s poschodiami tvorenými roštmi na sušenie byliniek, ovocia a hríbov. Súčasťou sušičky je niečo ako „solárny panel“, pozostávajúci z konštrukcie, ktorá zachytáva na čiernom pozadí slnečné teplo a vedie ho do „sušičkovej skrine“ s roštmi.

Galéria

Solárna sušička
Solárna sušička
Solárna sušička
Solárna sušička
Solárna sušička
Solárna sušička
Solárna sušička
Solárna sušička

Naša sušička nám v horúcich letných dňoch sálala stabilnú teplotu medzi 40 – 50 stupňov Celzia. Ako si takúto sušičku postaviť prezradila Hanka Sekulová z Prírodných jedlých záhrad.

Ako na to: 

1. Solárna sušička väčšinou zaberá veľký priestor, my sme si teda vyrobili skladaciu verziu, ktorú na zimu vieme uskladniť v rozobranom stave, aby sme si ju na jar jednoducho zložili, ako lego skladačku.

2. Časť, ktorá slúži ako „solárny panel“, sa zvykne realizovať ako široké a nízke korýtko. Vrchná stena je z priesvitného materiálu (sklo, plexisklo), cez ktoré prechádza slnečné svetlo a teplo. Spodná stena je z čierneho materiálu, ktorý pohlcuje a znásobuje zachytené teplo. Korýtkom sa teplo šíri do sušiacej časti.

Keďže čierna časť sa zvykne získať nafarbením na čierno, tento spôsob sa nám nezdal celkom ekologický, pretože štandardne sa teplom z farby (akejkoľvek) uvoľňujú chemické látky. A tak sme použili čierne smaltované plechy na pečenie, poukladané vedľa seba (posledný obrázok).

3. Telo sušičky sme nenatierali nijakými farbami ani náterom, aby sa neuvoľňovali nežiaduce chemikálie do sušených potravín. Boky sušičkovej skrine pozostávajú z dosiek z hranolmi na zasunutie sieťových šuflíkov.

4. Skriňová časť je kompletne demontovateľná.

Tip: Doba sušenia – višne, černice – bolo treba rozrezať na polovice a sušiť niekoľko dní, ríbezle sme nesušili, majú vysoký obsah vody (spracovali sme ich inak), bylinky, akékoľvek, boli usušené za jeden horúci suchý deň, podobne huby rozrezané na plátky, hrušky, jablká, slivky – rozrezané na mesiačiky sme sušili približne dva dni.

5. Dvierka na sušiacej časti sú sklápacie, zabezpečené retiazkou. Je to praktické, v otvorenom stave nám vytvoria jednoduchú manipulačnú plochu.

Tip: Sušička sa používa hlavne za slnečného dňa, všetko, čo sme nestihli za deň vysušiť, sme na noc odkladali do domu, aby nám sušenú úrodu nesprivatizovali mravce. Mravce vo všeobecnosti sušička lákala, preto sme do nej pridali poschodie s aromatickou šalviou na odlákanie nechcenej pozornosti.

6. Sušiace rošty sme zostrojili z oceľovej stavebnej siete (zakúpenej v železiarstve). Kedysi bolo dostať drôtené sieťky proti hmyzu, tie by boli vhodné, ale v súčasnosti sú už iba umelohmotné, čo sme opäť vylúčili z dôvodu uvoľňovania chemických jedov.

7. Na boku skrinky sme dorobili držiaky a na spodok sušičky primontovali kolieska, aby sa s pomerne robustnou sušičkou dalo lepšie manipulovať a sťahovať za slnkom po záhrade.

      Hotovo 

Naučte sa všetko o sušení ovocia.

Množstvo podobných nápadov a inšpirácií nájdete aj na Festivale záhrad v Bory Mall 8.-9. Apríla.

 1. Ľubomír Triščík says:

  Paráda.

 2. Eva says:

  mali by sme si urobiť

 3. Marián Bukovinský says:

  páči sa mi, Urobím si ju.
  Marián

 4. waki says:

  Vůbec mně to nefungovalo.vyhozené peníze a práce.

 5. Alzbeta Farkasova says:

  velmi sa mi paci

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje