Chov sliepok na farme
Galéria (9) Zdroj: Miro Pochyba

Martin Bagar radí: Čo treba dodržať, ak chceme, aby sa nám vyliahli životaschopné kuriatka a ako sa o ne starať

Ak si chcete doma dochovať životaschopné kuriatka, budete potrebovať kvalitné násadové vajcia. A nielen to! Náš farmár sa s vami podelí o svoje skúsenosti s liahnutím vajec.

Galéria

Chov sliepok na farme
Farmár Martin Bagar a jeho chov sliepok
Liaheň slepačích vajec
Ako liahnuť kuriatka
Proces liahnutia kuriatka z vajca
Kvočka sedí na vajciach
Kŕmenie kuriatok a sliepok
Farmár Martin Bagar so svojimi sliepkami

Na otázky o chove sliepok odpovedá a radí Martin Bagar, známy z televíznej obrazovky a youtube kanálu Hospodár Martin.

Veľká noc nás upozorňuje, že sa blíži čas liahnutia vtákov. V prírode, ale aj v domácich chovoch na vidieku. Ibaže malé vtáča sa na jar neobjaví z ničoho nič. Predchádza tomu obdobie dvorenia, párenia, znášky, inkubácie a liahnutia. V prírode sa o celý proces postarajú rodičia, tak isto aj o výchovu a starostlivosť o mladé vtáčatko. No keďže my chovatelia a gazdovia chceme mať tieto činnosti pod kontrolou, musíme sa od vtáčích rodičov naučiť, ako na to. Tak poďme!

Vajce nám dá tá hydina, ktorú chceme liahnuť. Našou starosťou je, aby bolo oplodnené. To zaistíme buď kúpou násadových vajec, alebo si k svojej hydine zaobstaráme kohúta, káčera, gunára a podobne. Oplodnenie vajca nie je síce v domácich podmienkach nemožné, ale je to pomerne komplikovaná záležitosť. Celý svoj život sa pohybujem medzi slovenskými sokoliarmi a zažil som ich prvé pokusy, keď sa učili inseminovať svoje sokoly a orly. Boli to niekedy dosť tragikomické situácie. Dnes sú z nich skúsení profesionáli, ktorí odovzdávajú svoje skúsenosti svetu. Takže oplodnenie vajec nechajte na kohúta, káčera, gunára, moriaka a podobne.

Farmár Martin Bagar a jeho chov sliepok
Zdroj: Miro Pochyba

Ďalším nemenej dôležitým rozhodnutím je kúpa liahne primeranej vašej potrebe. Ponuka je skutočne pestrá a vybrať si môžete zo širokej ponuky liahní od rôznych výrobcov. Na tú najlacnejšiu však radšej zabudnite! Po mesiaci skúšania a trápenia môže byť výsledok bude buď chabý, alebo nulový. Jednoznačne si kupujte liaheň s dobrými referenciami od skúsených chovateľov, s automatickým otáčaním, kontrolou vlhkosti a hlavne s primeranou kapacitou, ktorá zodpovedá vašim potrebám. Mám osobnú skúsenosť aj s lacnými čínskymi liahňami, ktoré mali problém s reguláciou tepoty, a aj s talianskymi, ktoré vykazovali vysokú spoľahlivosť.

Ak už náhodou máte kúpenú alebo požičanú neoverenú liaheň, odporúčam ju kontrolovať vlastným nezávislým teplomerom. Čo sa týka samotného postupu pri liahnutí, ak nemáte skúsenosti alebo suseda so skúsenosťami, odporúčam naštudovať si celý návod na internete. Je tam veľmi veľa kvalitných informácií a stránok, ktoré sa venujú problematike liahnutia rôznej hydiny.

Vajcia vhodné na liahnutie

Aké vajcia sú vhodné na liahnutie?

V prvom rade musia byť oplodnené! Takže zabudnite na vajcia z obchodu. U vajec na liahnutie potrebujete poznať ich pôvod. Je dobré vedieť, o aké plemeno ide, ale hlavne potrebujete mať istotu, že v kŕdli sliepok bol dostatočný počet kohútov, aby stihli sliepky v znáške oplodňovať. Počas ich zhromažďovania musia byť taktiež správne skladované, no nemali by byť skladované veľmi dlho.

Čo sú to násadové vajcia a ako ich rozpoznať od obyčajných vajec?

Násadové vajcia sú oplodnené vajcia známeho plemena hydiny určené na umelý odchov v liahni. Samozrejme, kým nie sú v liahni, môžete ich bez problémov konzumovať, a tak isto ich môžete vložiť pod kvokajúcu sliepku a nechať ich ňou vysedieť. Zakúpiť ich viete u chovateľov príslušnej hydiny, je jedno, či ide o malých, alebo veľkých chovateľov. Tí malí sú organizovaní v SZCH (Slovenský zväz chovateľov) a veľkých nájdete na internete. Odporúčam sledovať rôzne chovateľské fóra a výstavy.

Môžu sa násadové vajcia skladovať? Ako dlho a v akých podmienkach?

Slepačie vajcia môžete skladovať asi 10 dní a vajcia vodnej hydiny do 30 dní. Ideálna skladovacia teplota je zhruba 15 °C. Preto zabudnite na chladničku! Vajcia sa skladujú špičkou dole a dvakrát denne nimi treba pohnúť. Nemusíte ich otáčať po jednom o 180°, stačí celé plató nadvihnúť na jednej strane o 45° a o dvanásť hodín preložiť podložku na druhú stranu. Robí sa to kvôli tomu, aby sa žĺtok neprilepil k škrupinke. Veľmi dôležitá je aj vlhkosť vzduchu. Suchý vzduch spôsobuje odpar vody z vajíčka, škrupinka je porézna a dýcha a vysoká vlhkosť skladovanie predlžuje. Keď sa nám odparí z vajca veľa vody, kuriatko bude „smädné“ a také kura sa nevládze vykľuť. Zahynie v posledných dňoch.

Ako sa o násadové vajcia starať, kým sa z nich nevyliahnu kuriatka?

Vložením do umelej liahne odpadá vaša starosť so strážením teploty. Keď budete poctivo dopĺňať vodu do zásobníka, odpadá vám aj sledovanie vlhkosti vzduchu. Ak máte automatické otáčanie vajec, aj táto povinnosť dvakrát denne odpadá. Zostane vám na starosť každý deň pohľadom skontrolovať funkčnosť, občas doplniť vodu, na 8. deň presvietiť vajcia a vyradiť mŕtve embryá. Po desiatom dni treba vajcia dvakrát denne chladiť. Ku koncu aj rosiť postrekovačom.

Jednotlivé druhy hydiny majú rôzne dni kontroly. Sliepky sa kontrolujú po 8, 11 a 18 dňoch. Husi 9. 15. a 25. deň. Dva až tri dni pred termínom liahnutia treba ukončiť otáčanie vajec a podľa možnosti treba zvýšiť aj vlhkosť na 70 až 80 %. Podrobný postup liahnutia nájdete v návode používania liahne alebo na internete. Mne osobne sa veľmi páči stránka www.liahneme.sk. Keď sa vám už liahnu kurčatá, nepomáhajte im, ochladzovanie im môže poškodiť. Je úplne normálne, ak sa kuriatko kľuje 24 hodín.

Liaheň slepačích vajec
Zdroj: Shutterstock

Skúsenosti s liahňou

Máte skúsenosti s liahňami? Viete nejakú odporučiť chovateľom?

Každý spotrebič či vec, s ktorou nemám osobnú skúsenosť, kupujem v kamennom obchode. Svoju liaheň som si kúpil prostredníctvom špecializovanej firmy, ktorá chová sliepky a hydinu, má vlastný odchov a roky skúseností. V mojom prípade ide o taliansku značku a som s ňou spokojný.

Prečo treba vajcia presvecovať? Aký to má význam?

Pomocou presvecovania viete vopred vyradiť vajcia, z ktorých sa nič nevyliahne. Ako využijete voľný priestor v liahni, je len na vás. Ja osobne do nej vkladám ďalšie vajcia, ďalší turnus, ktorý si fixkou označím, aby som vedel, že to je ďalšia generácia kuriatok. Takto mám v liahni stále plno a efektívne využívam priestor a čas, a teda sa u nás liahne kontinuálne. V mojom prípade ide o husi. Druhým a tretím presvecovaním zisťujete zárodky, ktoré uhynuli počas inkubácie, čo sa, samozrejme, stáva tiež.

Ak nemám vlastnú presvecovačku, ako si vyrobiť vlastnú?

Veľmi jednoducho. Napríklad svetlom z mobilu. Alebo hocijakú baterku priložíte na papierovú rolku z toaletného papiera a na druhý koniec posadíte vajíčko. Kontrolu je najlepšie robiť v tme alebo aspoň v šere. Čím silnejší zdroj svetla, tým lepšie.

Ako liahnuť kuriatka
Zdroj: Shutterstock

Proces liahnutia kuriatok

Za aký dlhý čas sa kuriatka vyliahnu?

Samozrejme, to závisí od druhu hydiny. No orientačne to vyzerá asi takto: kurčatá za 21 dní, malé morky za 27 – 28 dní, perličky za 24 – 27 dní, káčatá za 26 –28 dní, pižmové káčatá za 35 dní, húsatá za 28 – 31 dní, bažanty za 23 – 25 dní, japonské prepelice za 16 – 17 dní.

Čo s vyliahnutými kuriatkami v liahni? Čo im zabezpečiť, aby prežili?

Po vyliahnutí zo škrupinky ich nechajte v liahni ešte vysušiť a potom ich premiestnite do odchovne mladej hydiny, kde ich už čaká potrava a voda. Odchovňa je buď hotový výrobok, ktorý si kúpite, alebo väčšina chovateľov si kúpi infračervenú žiarovku, kuriatka dá do krabice, ktorú umiestni v interiéri. V krabici sa postupne otužujú. Dôležité je poskytnúť im zdroj tepla, kde sa môžu podľa potreby zohriať. Zdroj tepla im nahradí maminku sliepku, ktorej sa schovávajú do peria. Neviem, či ste to vedeli, ale vtáci majú telesnú teplotu vyššiu ako my. Niektorí až 42 °C. Keď im páperie prekryje krycie perie, môžu ísť von aj na noc. Už sú z nich malé chodiace termosky v páperových bundách, ktoré si svoju potrebnú teplotu už vedia udržať samy.

Proces liahnutia kuriatka z vajca
Zdroj: Shutterstock

Plemená vhodné ako kvočky

Aké plemená sliepok sú vhodné ako kvočky?

V prvom rade si treba uvedomiť, že ide o rozmnožovací pud, ktorý je veľmi silno v nás živočíchoch zakorenený. Človek sa šľachtením a hybridizáciou pokúša tento pud potlačiť, lebo napríklad nosivé hybridy chováme na vajcia a o mesačný až 6-týždňový výpadok v znášaní vajec nestojíme. Mnohí chovatelia ani nemajú kohúta, aby to využili vo svoj prospech. Takže sa snažíme s kvokaním bojovať všetkými možnými prostriedkami, tak ako s púpavou na vašom anglickom trávniku okolo domu. A často zbytočne. Metódy sú rôzne, od zatvárania kvočky do tmy a do vzduchu v malej klietke až po vyradenie z chovu v podobe vynikajúcej domácej slepačej polievky v nedeľu.

Ja osobne s kvokaním nebojujem. Beriem ho ako biologický fakt. Ak máte možnosť chovať kohúta, chovajte sliepočky tak, že viete buď vychovať vlastné kuriatka pre seba, alebo na predaj susedom, prípadne zaobstarať násadové vajcia. Ak máte viac kvokavých sliepok, môžete paralelne stíhať odchov aj v liahni, aj pod sliepkou, aj predávať násadové vajcia. Inak, bývajú niekoľkonásobne drahšie ako normálne. To vám výrazne zlepší ekonomiku chovu. Alebo sa môžete pridať k chovateľom – bojovníkom proti kvokaniu.

Kvočka sedí na vajciach
Zdroj: Shutterstock

Zminimalizovať riziko kvokania môžete výberom vhodne vyšľachteného hybridu. Moderné hybridy majú pud kvokavosti ozaj silno potlačený a stretnete sa s tým len sporadicky. Naopak, tradičné plemená sliepok ho majú zachovaný niekedy až tak, že ak sliepka znesie, alebo vidí viac vajec, okamžite s ním začne. Takže ak o to nestojíte, nedovoľte jej zasadnúť a spustíte odkvokávací proces podľa vlastného výberu. Je ich plný internet.

Ak to, naopak, chcete využiť vo svoj chovateľský prospech, vyberte sa cestou pôvodných nosivých plemien a ja vám držím palce. Pohľad na kráčajúcu sliepku s kuriatkami je úžasný a ozaj stojí za to. No osobne to pokladám za veľmi smutný jav, ktorý sa pomaly vkráda do našich obcí. Zmenou spôsobu obživy vidieckeho obyvateľstva, prílevom ľudí z miest na vidiek, zmenou spôsobu života na moderný sa stáva, že obecné zastupiteľstvo vo viacerých obciach na Slovensku zakázalo na území obce chovať kohúty, a teda ľudia a ani naše deti tam neuvidia kvočku s kuriatkami.

Ak chceme pod kvočku pridať vajcia, ktoré sama nevysedela, je to možné?

Áno, samozrejme je. Logicky pod ňu môžete dať len také množstvo vajec, ktoré si dokáže pod seba upratať a riadne obhospodarovať. Do určitej miery je to veľmi individuálne. Dennou kontrolou vidíte, či sú všetky vajcia pod kvočkou, alebo sa niektoré „nezmestilo“. Názory „odborníkov“ na internete sú rôzne, počty sa väčšinou pohybujú od 12 do 19. No verte, sliepka to vie najlepšie. Pravidlo, že vždy musí byť nepárny počet, mi pripadá ako povera a je na vás, či jej budete veriť.

Krmivo pre kuriatka

Aké krmivo vyberať pre mladé kuriatka? A kedy ich začať kŕmiť?

Pokiaľ sa nepokladáte za výživového odborníka a špecialistu na kŕmenie hydiny, tak si zakúpte na štart zmes na kŕmenie mladej hydiny. Ak máte vlastný zdroj krmiva vhodného pre sliepky, budete ho mať ešte kedy použiť. No začnite na optimálnej a osvedčenej výžive. Krmivo a vodu kuriatkam predložte, hneď ako ich premiestnite z liahne. Aby si na kŕmidlo a napájačku zvykali. To, že nebudú hneď žrať, alebo len veľmi málo, je úplne v poriadku, lebo si z vajíčka doniesli v brušku zvyšok žĺtkového vaku a najprv strávia túto zásobu živín. No postupne narastajúci hlad ich núti ďobkať do všetkého okolo a na svojich výpravách do okolia postupne objavia aj potravu, aj vodu.

Ak dáme sliepkam v období rastu dostatočné množstvo kvalitného krmiva, odzrkadlí sa to na ich budúcej znáške?

Som jednoznačne presvedčený, že áno. Dokazujú to viaceré výskumy na hospodárskych zvieratách, a to v rôznych kategóriách a druhoch. Vidíme to aj na našich deťoch a snahe rodičov, dať im čo najlepší základ do života. Ako zvyknem roky hovoriť: fenotyp ovplyvňuje genotyp. To zjednodušene znamená, že kvalitnými podmienkami života, optimálnou výživou vychováme v každej generácii odolnejších, väčších a výkonnejších jedincov. Nevidno to len na hospodárskych zvieratách, ale aj na našich deťoch a predkoch. Nové generácie sú vyššie a vyššie, v športe dosahujú nové a nové rekordy, zvyšuje sa priemerná dĺžka života.

Kŕmenie kuriatok a sliepok
Zdroj: Shutterstock

Najobľúbenejšie plemeno sliepky

Aké je vaše najobľúbenejšie plemeno sliepky?

Mne osobne je veľmi sympatická sliepočka Amroks. Je to naše obľúbené kombinované plemeno aj na vajcia, aj na mäso. Sú to pokojné a tolerantné sliepočky. Nemajú sklon prelietavať ohrady, hmotnosť je do 3,2 kg, kohút do 3,7 kg, a majú vynikajúcu znášku. Kvokavosť je mierne potlačená. Kupujem si ich od jedného staršieho pána, člena SZCH, ktorý s nimi pravidelne chodí na chovateľské výstavy, chová ich celý život, šľachtí ich. Dôvodom nie je to, že je to najlacnejšie, ale že chcem podporiť kolegu, ktorý tomuto plemenu sliepky zasvätil kus svojho života. Vďaka takýmto chovateľom máme toľko krásnych a výkonných plemien a ja si ich prácu a obetu nesmierne vážim.

Farmár Martin Bagar so svojimi sliepkami
Zdroj: Miro Pochyba

Tak vám držím palce, veľa zdaru a úspechov. A možno vás bude inšpirovať moja 77-ročná mama, ktorá si v Bratislave pri rodinnom dome chová 5 sliepok, ktoré jej likvidujú bioodpad z domácnosti, produkujú dostatok hnoja na minizáhradku, robia spoločnosť, ale aj zásobujú dve rodiny kvalitnými domácimi vajcami.

Text: Martin Bagar
Foto: Miro Pochyba, shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Martin says:

    Dobrý deň, prosím vás, prvýkrát chcem skúsiť liahnuť kuriatka, viete mi poradiť, akú liaheň si vybrať?
    ďakujem za radu, Martin

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje