Čistenie žehličky
Zdroj: shutterstock.com

Ako vyčistiť žehličku od spálenín a vodného kameňa? Skúste tieto domáce triky

Niektoré kusy oblečenia a bielizne pôsobia bez vyžehlenia zanedbaným dojmom. Našťastie, s pomocou žehličky sa aj tá najviac pokrčená košeľa dokáže za pár minút premeniť na reprezentatívny kúsok. Čo však robiť, ak je plocha žehličky znečistená? Ako vyčistiť žehličku od pripálenín a vodného kameňa? Dali sme dohromady niekoľko praktických tipov, aby vám išlo žehlenie bez problémov.

Čo spôsobuje pripáleniny na povrchu žehličky?

Žehlička je spotrebič pracujúci s vysokou teplotou, ktorá môže presahovať až 200 °C. Je skonštruovaná z materiálov, ktoré týmto teplotám dokážu dlhodobo odolávať. Ak sa na žehliacej ploche objavia pripáleniny, nepochádzajú z jej povrchu. Zvyčajne ide o kombináciu pripálených zvyškov syntetických textílií (zle zvolená teplota) a nečistôt na žehliacej ploche. O veľké problémy sa postará aj nechcené prejdenie horúcou žehličkou po nažehlených obrázkoch.

Pri čistení žehličky vychádzajte z jej povrchu a štruktúry. Jednoduchšie sa budú čistiť plné plochy starších klasických žehličiek (bez naparovania). Žehličky s naparovacou funkciou majú na žehliacej ploche systém parných trysiek a tie by sa počas čistenia nemali ničím upchať. V návode na používanie k žehličke si pohľadajte, s akými materiálmi by žehliaca plocha nemala prísť do kontaktu. Napríklad žehličky s nepriľnavou teflónovou žehliacou plochou sa nesmú čistiť drsnými/abrazívnymi materiálmi, ktoré by nenávratne poškodili celistvosť žehliacej plochy a žehlička by stratila nepriľnavosť aj doterajšiu kĺzavosť.

Zanesená žehlička
Zdroj: shutterstock.com

Ako odstrániť pripáleniny na žehličke?

Bežné domáce suroviny a ľudská vynaliezavosť už vyriešili nejeden problém. Inak tomu nie je ani v prípade babských tipov, ktoré sa týkajú pripálenej žehličky.

Ocot

Ocot sa v domácnosti osvedčil mnohými spôsobmi. Je užitočným pomocníkom aj pri čistení pripálenín na žehličke. Ako na to? Najskôr dáme žehličku nahriať. Nesmie byť úplne horúca, no ani vlažná. Žehličku vypojíme z elektrickej siete a ešte teplý povrch opatrne potierame handričkou namočenou v octe.

Biela zubná pasta alebo jedlá sóda

Pripáleniny v menšom rozsahu dobre odstraňuje zubná pasta. Zubná pasta by však nemala mať žiadne zafarbenie a povrch žehličky musí byť vychladnutý. Pomocou handričky a zubnej pasty krúžime po oblasti s pripáleninami. Postupne sa budú rozpadať. Dávame pozor, aby sa pasta nedostala do parných trysiek. Ak sa tak stane, musí byť rýchlo odstránená – napríklad vatovou tyčinkou. Žehliacu plochu následne vyčistíme druhou mokrou handričkou. Namiesto zubnej pasty sa dá použiť aj kašička pripravená z vody a jedlej sódy. Postup je rovnaký.

Prípravky na čistenie žehličky
Zdroj: shutterstock.com

Saponát/prací gél

Ide o veľmi jednoduchý spôsob, ako uvoľniť odolné pripáleniny. Do vlažnej vody pridáme saponát alebo prací gél. Vytvoríme penu. Do napenenej vody namočíme starší uterák. Uterák vyžmýkame a položíme ho na dno lavóra. Žehličku uložíme žehliacou plochou na mokrý uterák a necháme ju takto aspoň 1 hodinu. Dbáme na to, aby bola v kontakte s mokrým uterákom iba žehliaca plocha.

Soľ

Soľ sa osvedčila pri čistení starších žehličiek bez naparovania – predovšetkým takých, ktorých plocha nie je pokrytá vrstvou náchylnou na poškriabanie (keramika, teflón). Hoci je žehlenie s nimi zdĺhavejšie a možno nie je ani extra kĺzavé, pod skúsenými rukami pracujú presvedčivo. Soľ nasypeme do jemnej handričky a vytvoríme si „batôžtek” vo veľkosti padnúcej do ruky. Žehličku dáme rozohriať a soľným batôžkom prechádzame po pripálenej ploche. Pripáleniny sa postupne rozpadnú. Na záver plochu žehličky vyleštíme dohladka, aby na nej nezostali zvyšky soli.

Čo je príčinou mazľavých škvŕn a bielej „kriedy“?

Tento problém sa týka naparovacích žehličiek, ktoré produkujú horúcu vodnú paru. Vodný kameň vyzrážaný z minerálov obsiahnutých v bežnej vode zanáša trysky. Para nielenže prúdi nerovnomerne, v snahe preraziť upchatie sa jej z času na čas podarí rozbiť vytvrdnutý vodný kameň. Ten následne za sebou zanecháva mazľavé biele až hnedasté stopy. Uvoľnené usadeniny sa niekedy ponášajú aj na kúsky kriedy. Okamžite znečisťujú žehlenú bielizeň.

Prítomnosť vodného kameňa sa dá spozorovať aj na vnútorných stenách žehličkovej nádržky podobne, ako je tomu napríklad pri rýchlovarných kanviciach.

Žehlenie s naparovacou žehličkou
Zdroj: shutterstock.com

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa?

Dobrou správou je, že na vodný kameň existuje jedno účinné a dostupné riešenie – ocot.

  • Ocot zmiešame s vodou v pomere 1:1 a nalejeme do ⅓ až ½ objemu nádržky.
  • Pripravíme si žehliacu dosku a starý uterák, ktorý poslúži na zachytávanie vápenatých zvyškov.
  • Žehličku zapneme na vyšší výkon. Počkáme, kým sa rozohrejeme a začneme s intenzívnym naparovaním. Cieľom je prehnať octovú vodu všetkými tryskami, aby sa vodný kameň rozbil.
  • V ďalšom kroku žehličku vypneme z elektrickej siete a ešte horúcu ju položíme na mokrý uterák. Necháme polhodinu chladnúť.
  • Na rade je očistenie nádržky. Z vychladnutej žehličky vylejeme zvyšok octovej vody, dolejeme už iba čistú vodu a začneme s ďalším naparovaním – horúcim „preplachovaním“. Zvyšky octu sa musia zo žehličky dostať, aby sa žehlenie stalo bezpečným pre bielizeň.
  • Na záver skontrolujeme čistotu trysiek, žehličku necháme vychladnúť a s otvorenou nádržkou ju odložíme na suché a čisté miesto.
  • Ak sa problém s vodným kameňom u žehličky opakuje pravidelne, stojí za zváženie používať radšej demineralizovanú vodu miesto obyčajnej z vodovodného kohútika.
Ak máte pred domácimi postupmi rešpekt alebo sa ukázali ako menej účinné, je dobré vedieť, že na bežné problémy so žehličkou sú k získaniu aj hotové čistiace prostriedky – čističe na pripálené zvyšky a odvápňovacie prípravky pre žehličky.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.