Ako vyčistiť vonkajšiu stranu hrnca a panvice od pripálenín? Stačia 3 základné pomôcky
Pripáleniny na panviciach a hrncoch sa netýkajú iba vnútornej strany. Silná vrstva nečistôt sa môže postupne nahromadiť aj na vonkajšej časti. Ako dno očistiť od pripálenín – jednoducho a bez veľkej námahy?
Ako vznikajú pripáleniny na vonkajšom dne?
Pravidelné používanie sa skôr či neskôr podpisuje na vzhľade a životnosti niektorých obľúbených kusov. Na panviciach a v hrncoch sa všeobecne pripáleniny nachádzajú vo vnútornej, „pracovnej“ časti, no neobchádzajú ani vonkajší povrch. Ako sa tam vôbec dostali? Často ide o kombináciu tuku a zvyškov jedál, ktoré nepatrne pretiekli cez okraj – napríklad pri odložení varechy cez okraj. Nečistoty sa však k spodnej strane mohli dostať aj zo znečistenej mriežky plynového sporáka.
Okrem toho, že riad znečistený pripáleninami vyzerá zle, predstavuje aj isté riziká.
- Hromadiace sa pripáleniny smrdia, uvoľňujú sa z nich nepríjemné výpary.
- Nerovné dno je náchylné na prevrátenie alebo zošmyknutie.
- Ak by ste nadmerne znečistenú panvicu postavili na varnú dosku s hladkou plochou (sklokeramika, indukcia), riskujete poškriabanie tohto povrchu.
- Postupne sa zhoršuje aj rovnomernosť distribúcie tepla.
Tri základné pomôcky
V nasledujúcom videu uvidíte jednoduchý postup, ako vyčistiť spodnú stranu hrnca alebo panvice len s tromi pomôckami – jedlou sódou, octom a drôtenkou. Je známe, že zreagovaním jedlej sódy s octom vzniká intenzívna šumivá reakcia, ktorá v tomto prípade rozruší nečistoty uviaznuté v ryhách, a tak zjednoduší ich odstránenie. Pri silnejšom znečistení postup opakujte viackrát.
Použitie drôtenky zvážte pri vonkajších povrchoch, ktoré by mohli byť náchylné na poškriabanie (rôzne glazúry, vysokoleštený povrch, lesklé farebné prevedenia, …). Ak sa obávate škrabancov, vyskúšajte jemnejšiu hubku alebo starú zubnú kefku.
Text: Juraj Koreň
Zdroj: Youtube.com/Yummieliciouz Food Recipes
Foto: shutterstock.com
Komentáre