Zápach z práčky: Ako sa ho zbaviť a ktorým častiam práčky venovať pozornosť?
Čo robiť, ak sa z práčky šíri zápach a vôňa práve vypratej bielizne má ďaleko od sviežosti? Od práčky chceme iba jediné – aby zabezpečila čistotu bielizne bez námahy. Avšak, často sa zabúda na to, že aj moderná práčka s množstvom užitočných programov a automatickým chodom potrebuje starostlivosť a pravidelnú údržbu.
Galéria
Čo je zdrojom zápachu z práčky?
Aj keď je práčka pri každom cykle v kontakte s pracími prostriedkami a litrami teplej vody, neznamená to, že sa pri praní sama vyčistí. Zápach vychádzajúci z práčky ovplyvňuje aj samotnú bielizeň, preto treba zakročiť už pri prvých náznakoch nespokojnosti so sviežosťou a čistotou bielizne.
Najčastejšie sú zdrojom zápachu usadeniny nečistôt, prachu, vodného kameňa a zvyškov pracích prostriedkov, ktoré v určitých častiach práčky vytvárajú mazľavé vrstvy. V nich sa množia baktérie, ktoré sú zodpovedné za zápach šíriaci sa z práčky. Medzi najkritickejšie miesta patrí:
- gumené tesnenie okolo bubna
- dávkovač na pracie prostriedky
- filter na práčke
- odtoková hadica
- nedostupné (neviditeľné) útroby práčky
Na práčke je veľa miest, ktoré si zaslúžia pozornosť. Ako si poradiť so zápachom z práčky? Krok sa krokom si predstavíme možnosti, ktoré sa pri eliminovaní tohto nedostatku osvedčili najlepšie.
Tesnenie na bubne potrebuje pravidelnú starostlivosť
Gumené tesnenie okolo otvoru do bubna je pomerne dobre dostupné, no nie je hladké, hoci to na prvý pohľad tak vyzerá. Často je špecificky tvarované a skladané, a práve v záhyboch tohto tesnenia sa hromadia mnohé nečistoty – vlasy, prach, prací gél i rozmočené papierové vreckovky. Pri dlhšej dobe bez údržby sa dokonca na tesnení práčky objavuje aj vrstva vodného kameňa.
Na očistenie tesnenia na bubne postačí teplá voda, ocot, mäkká handrička a stará zubná kefka s mäkkými štetinami. Špina z tesnenia zvyčajne povolí prekvapivo rýchlo.
Vyberte dávkovač pracích prostriedkov
Zdrojom zápachu bývajú tiež usadeniny v samotnom dávkovači „čistoty a vône“. Na mieste, kam sa lejú prostriedky pre čistú a voňavú bielizeň, sa dokáže nahromadiť hrubšia mazľavá vrstva. Neraz sa k tomu pridáva aj vodný kameň a dochádza k zaneseniu dávkovača a nerovnomernej distribúcii pracích prípravkov.
Na mnohých práčkach sa dávkovač dá pomerne jednoducho vybrať. Väčšina nečistôt poddá po ponorení dávkovača do teplej vody so saponátom. Dôležité je však skontrolovať i miesto, kde sa dávkovač vkladá. Ide o ťažšie dostupné miesto, no i tu vie byť nápomocná stará zubná kefka.
Vyčistite filter a odtokovú hadicu
Práčka má v spodnej časti odpadový filter. Na postupné zanesenie tohto filtru môžu poukazovať aj problémy práčky s odčerpávaním vody. Vo filtri sa totiž zvyknú hromadiť zvieracie chlpy, vlasy, vlákna z diek a svetrov, preto by ste ho mali podľa návodu aspoň raz za 2 – 3 mesiace vyčistiť. Po otvorení krytu pred filtrom a vymontovaní filtra z práčky vytečie zvyšková voda, preto majte po ruke starý nízky plech alebo starý uterák, ktorý pod miesto s filtrom podložíte.
Ak už máte skontrolované a očistené tesnenie, dávkovač aj filter, neopomeňte ani odtokovú hadicu. V previse hadice sa medzi praniami hromadí odpadová voda, ktorá takisto býva zdrojom nepríjemného zápachu. Najviac ho ucítia majitelia práčok, ktorých odpad nie je vedený do steny, ale do umývadla alebo vane.
Na nedostupné miesta využite silu octa a sódy bikarbóny
Opravári práčok by dosvedčili, ako silne sú zanesené útroby práčky v miestach, kde pri bežnom používaní nevidno. Na „rozbitie“ mazľavých nánosov zo stien či okolo výpustov a skrutiek sa osvedčila overená kombinácia ocot + voda s teplotou 90 °C. Do práčky nalejte 1 – 2 litre octu, vyberte prací program s vysokou teplotou a práčku pustite naprázdno. Niekedy je potrebné takéto hĺbkové čistenie vykonať dvakrát.
Dobré výsledky sa dajú dosiahnuť použitím sódy bikarbóny (jedlej sódy). Šálku sódy nasypte do bubna a menšie množstvo sódy aj do zásobníka. Vyberte prací program s vysokou teplotou a práčku pustite bez naplnenia bubna.
Ako predísť zápachu z práčky? Vyskúšajte tieto praktické triky
Po očistení vyššie spomenutých častí by mal intenzívny zápach z práčky pominúť. Niekedy sú však jeho príčinou aj isté pracie návyky, ktoré podporujú hromadenie nečistôt v práčke. Čo môžete urobiť inak a o kúsok lepšie?
- Ak sa z práčky opakovane zápach, vymeňte na istý čas prací gél za prací prášok. Moderné práčky dobre perú už aj na nízkych teplotách, no niektoré pracie gély nemajú optimálnu rozpustnosť a hromadia sa v práčke.
- Raz za čas perte na vysokej teplote. Voda vysokej teploty zvládne časť mazľavých nánosov rozpustiť.
- Pozor na častú chybu: „Bielizeň zapácha, tak nabudúce musím pridať viac pracieho prostriedku/aviváže“. Nadmerné dávkovanie pracieho gélu alebo prášku práčke neprospieva.
- Po každom praní práčku vyvetrajte. Nechajte pootvorené dvierka na bubne a povytiahnutý dávkovač. Ak ste prali viackrát po sebe, zvýšila sa aj vlhkosť a teplota v kúpeľni. Otvorte okno alebo zapnite ventilátor, ktorý podporí prúdenie vzduchu.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre