Vlnené svetre
Galéria (8) Zdroj: shutterstock.com

Už žiadne žmolky ani vyťahané lemy! Ako prať svetre z vlny, mohéru a kašmíru?

Svetre sú v zimnom období neodmysliteľnou súčasťou oblečenia. Sú mäkké, hrejivé, navodzujú príjemný pocit a niektoré patria medzi drahšie kúsky šatníka. Bola by škoda prísť o ne nešetrnou starostlivosťou! Ako vyprať sveter z vlny, mohéru či kašmíru, aby ste sa vyhli strate farby, žmolkovaniu alebo vyťahaniu?

Galéria

Vlnené svetre
Vlnené svetre
Vlnené svetre
Mohérový sveter
Vlnené svetre
Kašmírový sveter
Pranie vlnených svetrov

Je pravdou, že starostlivosť o svetre je náročnejšia. Zo štítku sa môžete dočítať o viacerých obmedzeniach. Odporúča sa najmä ručné pranie vo vlažnej vode, bez použitia bielidla, aviváže a bez sušenia v sušičke. Vlákna, z ktorých sú svetre vyrobené, sú totiž náchylné na poškodenie pri vysokých teplotách a nevyhovuje im ani nadmerné mechanické preťažovanie. Pozor si treba dávať vo všetkých fázach – pri praní, žmýkaní aj následnom sušení.

Vlnené svetre
Zdroj: shutterstock.com

Ako prať sveter z vlny?

Vlna predstavuje jeden z najdostupnejších druhov živočíšneho vlákna. Na svetre sa používa dorastajúca ovčia vlna, ktorá má vynikajúce izolačné vlastnosti. Veľmi populárne je aj oblečenie z merino vlny, ktorá pochádza z plemena oviec žijúceho na Novom Zélande a v Austrálii. Merino vlna má výbornú odolnosť voči zápachu, saje vlhkosť a je dokonca prirodzene elastická.

Vlnený sveter netreba prať príliš často. Ak sa vrátite zo zafajčeného podniku, vyveste sveter vyvetrať na čerstvý vzduch. Je to lepšie riešenie, ako pranie, ktoré vlákna nadmerne namáha. Pri väčšom znečistení sa však už praniu nevyhnete. Hoci sa najlepšie osvedčilo ručné pranie, moderné práčky už majú v programovej ponuke aj šetrný program určený na vlnu.

Vlnené svetre
Zdroj: shutterstock.com

Vo všeobecnosti sa vlnené svetre majú ručne prať iba vo vlažnej vode s teplotou okolo 30 °C a s použitím pracieho prostriedku bez bielidla. Ideálny je prací prostriedok s obsahom lanolínu, ktorý zlepšuje vlastnosti vlny a udržuje jej kvality. Po opratí nezabudnite na opakované pláchanie v studenej vode. Prebytočnú vodu vytlačte (bez žmýkania) a sveter vodorovne rozložte na interiérový sušiak. Vlnený sveter by sa pri zvislom sušení alebo po zavesení na ramienko nadmerne vyťahal.

Pred praním zapnite na svetri všetky gombíky. Lem s dierkami sa tak pri praní menej deformuje a aj dierky zostanú rovné.

Ako prať sveter z mohéru?

Z rúna angorskej kozy sa získava vlákno známe pod názvom mohér. Aj keď je mohér na prvý pohľad veľmi ľahký, ukrýva v sebe výnimočnú pevnosť, odolnosť, antibakteriálne vlastnosti a výbornú hrejivosť. Mohérový sveter očarí ľahkosťou a nadčasovým vzhľadom. Ako sa oň postarať?

Mohérové svetre
Mohérové svetre nesmú byť pri sušení vystavené slnku ani priamemu teplu od radiátora či krbu. Zdroj: shutterstock.com

Mohérový sveter ocení ručné pranie vo vlažnej vode s teplotou okolo 30 °C, pretože je veľmi citlivý na horúcu vodu. Na pranie použite jemný čistiaci prací prostriedok s neutrálnym pH. Namáčanie by nemalo presiahnuť 20 minút. Potom už pristúpte k oplachovaniu v studenej čistej vode. Vodu z mohérového svetra opatrne vytlačte bez žmýkania. Zabaľte ho do savej osušky, aby sa zbavil prebytočnej vody. Sveter vyrovnajte a uložte naplocho na sušiak. Nesmie byť vystavený slnku ani priamemu teplu od radiátora či krbu.

Je dobrým zvykom nevešať svetre na skriňové ramienka. Niektoré väčšie kusy sú náchylné na vyťahanie a deformovanie v časti pliec. Lepšiu službu svetrom z prírodných materiálov urobíte, ak ich po vysušení rovnomerne zložíte a poukladáte do „komínov“. Pri mimosezónnom uskladnení pozor na zvýšenú vlhkosť v skrini. Tieto svetre majú tendenciu do seba nasávať vlhkosť. Ak nie sú vetrané, o rok už môžu byť nepríjemne zatuchnuté.
Vlnené svetre na vešiakoch
Niektoré väčšie svetre sú náchylné na vyťahanie a deformovanie v časti pliec pri vešaní na ramienka. Zdroj: shutterstock.com

Ako prať sveter z kašmíru?

Z kašmírovej vlny sa kedysi vyrábali najluxusnejšie kúsky, ktoré si nemohol dovoliť len tak hocikto. Ide o vlnu, ktorá sa získava zo spodnej vlny (podsady) kašmírskej kozy žijúcej v oblasti náhorných plošín Mongolska a Číny. Kašmír má mimoriadne vlastnosti a estetiku. Má vyššiu hrejivosť ako vlna, je tiež veľmi mäkký, lesklý, ľahký a príjemný na telo. Pri správnej starostlivosti kašmírový sveter drží tvar, nestráca z farby a dlhé roky vyzerá ako úplne nový.

Súčasťou starostlivosti o kašmírový sveter je pravidelné prevetrávanie po každom nosení aspoň na 24 hodín. Pri praní sa vždy riaďte pokynmi na štítku. Odporúča sa ručné pranie pri teplote okolo 20 – 25 °C. Na pranie voľte prací prostriedok určený na vlnu alebo zriedený detský šampón na vlasy. Po opratí nezabudnite na opakované pláchanie v čistej studenej vode. Kašmírový sveter by však určite nemal vo vode zotrvávať príliš dlho. Nikdy ho nežmýkajte v rukách. Vodu z neho iba opatrne vytlačte, rozostrite ho na uterák a zatočte do uteráka. Ďalší suchý uterák rozložte na sušiak a sveter naň opatrne vodorovne rozložte. Sušenie na priamom slnku ani sušenie v sušičke bielizne je v prípade kašmíru úplne nevhodné.

Kašmírový sveter
Súčasťou starostlivosti o kašmírový sveter je pravidelné prevetrávanie po každom nosení aspoň na 24 hodín. | Zdroj: shutterstock.com
Na novom kašmírovom svetri, šále či deke sa po prvých praniach často objavujú žmolky. Ide o prirodzený jav, ktorého sa netreba zľaknúť. Po šetrnom odžmolkovaní by sa už žmolky nemali objavovať.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.