Vianoce sa nezadržateľne blížia - kufor_s_naradim
Galéria (8)

Základné náradie domáceho majstra

Niekedy sa nám v byte vyskytnú jednoduché poruchy, ktoré by sme aj vedeli odstrániť, ale naraz zistíme, že nám chýba základné náradie na opravu. Nemáme práve ten potrebný skrutkovač, kliešte, kľúče či kladivo.

Galéria

kliešte

Základné vybavenie pracovným náradím v panelákovom byte je vzhľadom  na priestorové možnosti oveľa skromnejšie ako v dielni v rodinnom dome, na chate či chalupe. Ak si chceme kúpiť nejaké náradie, mysľou nám prebehne otázka, kde ho uložíme. Dobrým riešením sú skrinky na náradie. Rozhodnúť sa môžeme napríklad pre plechovú, prípadne plastovú skrinku. Vo vnútri majú množstvo odkladacích boxov, sú praktické aj na uloženie skrutiek a matíc. Samozrejme, že pri ich kúpe by sme mali vedieť, koľko náradia budeme asi potrebovať.

Keď máme v byte ešte menej priestoru, môžeme si kúpiť klasický rozkladací kufrík s náradím alebo prázdny a náradie si doň dokúpime. Na opravy najmä v panelákovom byte, kde pravdepodobne nemá dielňu, domáci majster potrebuje rôzne druhy kľúčov, kliešte, skrutkovače, pílky, kladivo, meter, vodováhu a ďalšie základné ručné náradie. Z elektrického ručného náradia sa bude hodiť najmä príklepová vŕtačka, pílka, či brúska. Aj s umiestnením tohto náradia je zvyčajne problém. Inú situáciu majú domáci majstri v rodinnom dome, kde môžu mať samostatnú dielňu. V nej už nemajú problém mať aj zvárací transformátor, kotúčovú pílu, hobľovačku či iné elektrické náradie.

Kliešte

kliešte

Kliešte by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Domáci majster môže využiť najmä bočné cvikačky, kombinované kliešte, prestaviteľné kliešte tzv. blitzky. Všeobecne platí, že kvalitné sú chrómvanádiové. Kliešte z bežnej nástrojovej ocele sa po čase otupia. Lacné kliešte majú všetky necnosti lacného tovaru – sú výkyvné v čape, otupí sa im rýchlo ostrie.

Čo by sme si mali pri kúpe klieští všímať najviac, je ľahká manipulácia a ergonomický tvar. V čape sa nesmú kývať, pretože to je prvý predpoklad, že sa časom „rozídu“. Ak sa pri otváraní trú, nebudú nám slúžiť, ale prácu iba sťažia. Všimnúť si musíme ich reznú plochu a skúsiť, či pri cvikaní na nej nezostávajú stopy už pri bežnom drôte. Proti svetlu skontrolujeme, ako sú čeľuste zabrúsené a či medzi nimi nepresvecuje svetlo. Dôležitý je aj ergonomický tvar rukoväte.

Podľa potreby môžeme mať aj iné druhy klieští, napríklad armovacie na viazanie drôtov. Na vyťahovanie klincov zasa potrebujeme čelné štikacie kliešte. Kliešte musia byť bezpečné, lebo na ne pôsobíme veľkou silou. Riziko pricviknutia prstov kliešťami niektorí výrobcovia riešia poistkami.

Kombinované kliešte sa vyrábajú vo dvoch stupňoch tvrdosti. Kombinačky 60 HRc sú určené na bežné použitie a 63 HRc aj na prácu s pružinovou oceľou. S týmto označením sa môžeme stretnúť aj pri iných druhoch klieští.

Skrutku prstami nedotiahneme

Na domáce práce potrebujeme minimálne tri skrutkovače od 4 do 10 mm. Môžeme používať aj univerzálne skrutkovače s nástavcami – hroty sa dajú kúpiť. Pri skrutkovačoch veľmi rýchlo odhalíme kvalitu materiálu. Aby sme vedeli zužitkovať a využiť doťahovaciu silu, veľký dôraz kladieme na ergonomický tvar rukoväte. Rukoväť musí byť zhotovená tak, aby pri namáhavej práci v dlani nekĺzala, ale ani sa nezadierala do pokožky – aby nerobila mozole.

V dlani musí dobre „sedieť“ a jej povrch musí byť bez výbežkov a ostrých hrán. Niektoré rukoväte majú v zadnej časti zhotovený otvor, cez ktorý možno nasunúť páku a zosilniť tak torznú silu. Mnohé skrutkovače majú telo hrotu vedené pozdĺžne cez celú rukoväť s rozšíreným presahom na konci, na ktorý môžeme v prípade potreby udrieť kladivom.

Čepeľ a driek skrutkovača sú z ocele. Zo strojárskeho hľadiska poznáme oceľ buď tvrdú a krehkú, ktorá je odolná proti oteru, ale ľahko sa zlomí, alebo mäkkú, ktorá je húževnatá, ale deformuje sa a odiera. Je veľmi ťažké nájsť kompromis medzi týmito dvoma vlastnosťami.

Štandardné skrutkovače sa vyrábajú najčastejšie z chrómmolybdénovej ocele. Môžu mať aj špeciálne upravené hroty a drieky (tzv. torznú zónu). Napríklad hrot môže byť buď s vrstvou tvrdokovu, mimoriadne odolný proti opotrebovaniu, zdrsnený, aby pevnejšie držal v zárezoch skrutky, alebo s vrstvou diamantových častíc (mimoriadne vysoká odolnosť a oderuvzdornosť). Môžu mať vylepšenú (spevnenú) torznú zónu (na ochranu pri vysokých krútiacich momentoch) z vysokohodnotnej chromvanadiummolybdénovej tvrdenej ocele, prípadne z tvrdenej chrómvanádiovej ocele s titannitridovou vrstvou, čo zaručuje dlhšiu životnosť.

Pri skrutkovaní s akýmkoľvek typom hrotu používame vždy správnu veľkosť skrutkovača a tvar zodpovedajúci hlave skrutky. Výsledkom nedodržania tejto na prvý pohľad jednoduchej zásady je poškodenie skrutky, skrutkovača a niekedy aj výrobku.

Dnes sa používajú najmä tzv. krížové skrutkovače a skrutky. Delia sa podľa systémov na PH (Phillips) a PZ (PoziDriv). Skrutky systému PZ majú vyrazený ešte jeden menší „kríž“, vzhľadom na krížovú medzeru pootočený o 45°. Systém PZ využívajú zvyčajne skrutky do dreva, systém PH zasa skrutky v elektrických zariadeniach a skrutky s metrickým závitom (aj skrutky na sadrokartón). Okrem krížových, resp. rovných medzier môžu byť skrutky ukončené otvorom so šesťhranom (systém hex na imbusové kľúče), šesťcípou „hviezdou“ (systém torx), štvorhranom a ďalšími. Tieto systémy si vyžadujú špeciálne náradie.

Pozor

Na trhu sú, samozrejme, aj lacnejšie verzie skrutkovačov a celá plejáda napodobenín špičkových značiek. Na ich výrobu sa používajú menej náročné výrobné postupy. Výsledkom sú skrutkovače nižšej kvality, ktoré sa v práci častejšie a ľahšie ohnú, lámu, vyštrbí sa im čepeľ a podobne.

Akumulátorové skrutkovače

V súčasnosti sa čoraz viac používajú akumulátorové skrutkovače. Skrutkovanie sa dosiahne plynulou reguláciou otáčok, pravo-ľavým chodom a možnosťou nastavenia krútiaceho momentu. Na trhu je viacero strojov s rôznou kapacitou akumulátora. Dolnú hranicu tvoria akumulátory s napätím 7,2 V určené na domáce práce. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý treba brať pri výbere stroja do úvahy, je materiál, ktorý sa použil na zhotovenie akumulátora. Ak váhate medzi obstaraním akumulátorového skrutkovača alebo vŕtačky, odpoveď vám prinesie tento návod ako vybrať akumulátorovú vŕtačku, kde je rozdiel medzi oboma nástrojmi vysvetlený.

Pílka

V pri prácach v dielni využijeme rôzne druhy pílok na kov alebo na drevo. Pílka s hliníkovým dutým rámom je ľahšia, lacnejším pílkam sa však deformuje rám. Pri pílkach na železo je dôležité, aby sme list pílky osadili do rámu kolmou časťou zubov dopredu a pílili len smerom dopredu. Dozadu iba voľne ťaháme rám. Na pílenie treba najmä trpezlivosť. Ak potrebujeme odpíliť napríklad dlaždice či obkladačky, iste privítame volfrámovú šnúrku, ktorá nahrádza list pílky. Pomocou nej môžeme vypíliť rôzne tvary. Keď chceme vypíliť väčší kruh do obkladačky, najskôr si navŕtame otvor, cez ktorý prestrčíme volfrámovú šnúrku a vypílime potrebný otvor. Je to lepšie riešenie ako obkladačku prelomiť kliešťami.  V stolárskych dielňach sa uplatňujú najmä ručné strojové píly (kotúčové, priamočiare, chvostovky i pásové), ale aj stacionárne strojové píly (rámové, pásové, kotúčové, formátovacie, valcové, reťazové). Pri spracúvaní palivového dreva, ale aj pri orezávaní stromov sa dnes domáci majster ťažko zaobíde bez motorovej (benzínové, elektrické) reťazovej píly.

Montážne kľúče nám otvoria cestu

Súčasťou vybavenia každej dielne musia byť aj montážne kľúče. Nemali by nám chýbať vidlicové alebo očkové kľúče, kombinované kľúče(na jednej strane očko, na druhej vidlica) a polouzavreté prstencové kľúče. Dobré je mať aj súpravu nástrčkových kľúčov (tzv. gola) zvyčajne s račňou (páka s voľnobežnou spojkou na otáčanie nástrčkového kľúča). Súpravu vidlicových kľúčov môžeme nahradiť dvoma vidlicovými kľúčmi s pohyblivou nastaviteľnou čeľusťou. V porovnaní s kľúčmi s pevnou čeľusťou však znesú len nižšie namáhanie. Montážne kľúče bývajú v prevažnej väčšine určené na šesťhranné hlavy skrutiek a matíc – rozlišujeme pri nich metrické a Withworthove závity. Okrem toho sú kľúče so špeciálne tvarovaným prierezom, (napríklad torx – v novších typoch áut majú takéto ukončenia skrutky na upevnenie hlavy motora).

Prstencové kľúče

Majú pracovnú hlavu riešenú v tvare prstenca (očka) – obopína hlavu skrutky po celom obvode. Vnútorný otvor máva prierez obvykle v tvare dvanásťhrannej hviezdice, zriedkavejšie šesťuholníka a občas aj špeciálny tvar zodpovedajúci skrutkám a maticiam s hlavami osobitného systému – napríklad torx. Okrem bežných štandardných kľúčov existujú aj verzie s predĺženou rukoväťou na vyvinutie väčšej sily.

Nástrčkové – gola kľúče

V tomto prípade ide o sústavu náradia, ktorú tvorí vždy páka s ukončením v tvare kocky, zásadne v palcových rozmeroch. Na toto ukončenie sa nasúva pracovná hlava, tzv. orech, ktorá môže mať 6- alebo 12-hranný vnútorný prierez. Redukcie pri nástrčkových kľúčoch rôznych veľkostí a systémov (1/2“, 3/8“) umožňujú ich vzájomné kombinovanie. Pri ich používaní musíme však postupovať opatrne, aby sme kombináciou veľkorozmerového kľúča a malej račne, resp. páky nepoškodili račňu. Pri priveľkej račni zasa môžeme veľkou silou poškodiť skrutku.

Momentové kľúče

Slúžia na doťahovanie skrutiek presne stanovenou silou – tzv. momentom.
Dotiahnutie skrutiek presne stanovenou silou je potrebné najmä na zariadeniach, kde môže byť ohrozený život alebo by mohli vzniknúť veľké materiálne škody.

Dobrá rada

Matice aj kľúče sú vyrobené podľa normy. Lacnejšie kľúče však často túto normu nespĺňajú, tolerancie majú väčšie, čím sa zvyšuje aj riziko poškodenia kľúča alebo matice. Aby sme sa tomu vyhli, kupujme radšej kvalitnejšie nástroje. V žiadnom prípade by kľúče nemali byť ručne rozbrusované na väčšiu mieru. Pri výbere montážnych kľúčov treba vždy starostlivo zvažovať, čo kupujeme.

Kladivo

Zaobstaráme si ho podľa toho, aké práce robíme najčastejšie. Určite sa nám zíde kladivo zámočnícke. Prvý predpoklad bezpečnosti pri používaní kladiva je jeho tvarovaná rukoväť. Musí byť zaklinovaná plochým alebo kruhovým klinom, aby sa kladivo pri práci neuvoľnilo. Klin sa ani vibráciami neuvoľní, pretože všetky ploché aj kruhové kliny majú zárezy. Keď je kladivo správne kované, nemalo by prasknúť. Lacné kladivá z pochybného materiálu sú často len odlievané a zabrusované. Potom sa lámu a pravdepodobnosť úrazu je vysoká. Na skladanie nábytku môžeme mať doma aj gumené kladivo. Univerzálne použiteľné má priemer 50 až 60 mm.

Sekáč

Musí byť dobre tepelne spracovaný, zakalený a popustený. Riziko pri práci s ním je vždy veľké. Odborník si nekúpi lacný sekáč, ale drahší, ktorý nielenže desaťkrát viac vydrží, ale práca s ním ide rýchlejšie a je bezpečnejšia. Nie je však dobré používať sekáč ako dláto. Doma by sme mali mať aspoň špicatý a plochý sekáč. Aby sme sa neudreli po ruke, je veľmi praktické dať na sekáč gumový nadstavec, ktorý chráni pred úrazom.

Nitovacie kliešte

Hlavnými výhodami použitia trhacích nitov sú: jednostranný prístup k spoju ako aj jednoduchá a rýchla montáž. Na osadenie týchto spojovacích prvkov slúžia nitovacie kliešte, ktoré sa predávajú vo viacerých modeloch. Pri menších sériách výrobkov a na občasnú montáž slúžia ručné – malé alebo väčšie – pákové kliešte, naopak pri veľkých sériách a na kontinuálnu montáž sú k dispozícii hydropneumatické alebo akumulátorové nitovacie kliešte. Nitovacie kliešte sú bežne vybavené viacerými vymeniteľnými hubicami na viac typov (priemerov) nitov.

Závitníky, závitorezné očká a závitnice

Tieto nástroje slúžia na rezanie závitov. Závitníky na rezanie vnútorných závitov (v otvoroch), očká na rezanie vonkajších závitov na povrchu guľatiny či rúrok. Bežné metrické závity M sa však líšia od rúrkových závitov G, a tomu musíme prispôsobiť aj výber náradia.

Sú nástroje, ktoré často nepotrebujeme, ale môžu nastať prípady, že nám budú chýbať. Napríklad súprava pilníkov a rašplí štandardnej úrovne. Vo výbave by nám nemal chýbať klasický skladací alebo rolovací meter. Pri kúpe kovového stáčacieho metra si všímame, či je prelisovaný. Potom nemá tendenciu lámať sa.
Stáva sa, že po odmontovaní sa nám matica odgúľa. Veľmi užitočná je magnetická antikorová miska na odkladanie skrutiek a malých demontovaných súčiastok. V základnom vybavení domáceho majstra by nemala chýbať drôtená kefa na hrdzu, ale ani vodováha. Na to, aby sme mohli niečo odpíliť, potrebujeme zverák, ak ho nemáme, dobre nám poslúži aj stolárska zvierka, ktorú priskrutkujeme o stôl.

Kto pracuje s drevom, určite bude potrebovať náradie na drevo, predovšetkým hoblík, dláto, rašpľu. Dláto patrí k nástrojom, ktoré aj v čase elektrických ručných stolárskych a tesárskych strojov (dlabačky, frézky a vŕtačky) ešte stále nachádza uplatnenie.

Rašpľa – je to pilník s rašpľovým (hrubým) sekom, ktorý slúži na hrubšie opracovanie mäkkých materiálov (dreva, kože, plastov). V strojovej podobe rašple a pilníky nahrádzajú brúsky a šmirgľovačky.

Hoblík – pri hobľovaní plochy je hoblík s dlhšou sklznicou presnejší. Menšie hoblíky kopírujú povrch plochy. Hoblík-klopkár alebo menší – hladík by nám však mal na začiatok stačiť. Kým si na prácu s hoblíkom nezvykneme, nastavujeme jeho želiezko na čo najmenšiu triesku – hoblík kladie menší odpor a ľahšie sa ovláda. Počas hobľovania upravujeme želiezko tak dlho, kým nezískame rovnomerné hobliny.
Väčšina domácich majstrov má dnes svoju dielňu vybavenú aj kvalitným ručným elektrickým náradím.

Text: Vladimír Chudý
Foto: archív vydavateľstva, Stanislav Botur, Bosch, Hilti

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje