Solárne kolektory

solarne kolektory

Solárne kolektory vyrobíme zo starých panelových radiátorov. Uložíme ich do rámov z V-profilu s rozmermi 1 960 × 1 300 × 100 mm.

Rozmery sú len orientačné, každý si ich upraví podľa použitých radiátorov. Radiátory sú v ráme spojené sériovo 1/2″ rúrkou. Výstupy – dole vstup studenej a hore výstup teplej vody – sú kvôli jednoduchej montáži a demontáži ukončené 1/2″ nákrutkou. Zo zadnej strany radiátorov zateplíme celý kolektor minerálnou vlnou hrubou 50 mm. Potom celý rám okrem prednej strany zakryjeme plechom. Z prednej strany natrieme radiátory čiernou matnou farbou, aby lepšie pohlcovali teplo. Celý rám zakryjeme z tejto strany sklom hrubým 4 mm.

Solárne zariadenie napojíme na obojživelný bojler, ktorý slúži ako výmenník tepla. Podľa možnosti bojler umiestnime vyššie ako solárne kolektory. Vtedy nám bude teplá voda vyhrievať úžitkovú vodu bez toho, aby sme museli k tomuto zariadeniu pripojiť riadiacu jednotku a čerpadlo, ktoré budú zabezpečovať jeho správny chod.

V našom prípade je kolektor napustený pitnou vodou, ktorú treba v zime vypustiť. Kolektor však môžeme napustiť aj vhodnou nemrznúcou zmesou.

Autor: Ľubomír Šuvada, Suchá Hora

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.