image 30995 25 v1
Galéria (5)

8 tipov na prácu s pílami a štiepačkami dreva

Hoci zavýjanie reťazových píl a údery štiepacej sekery patria k typickým zvukom jesenného lesa, v našich dvoroch to môže vyzerať pri spracovaní dreva omnoho tichšie a kultivovanejšie. Píla a štiepačka – práca s drevom je hračka!

Galéria

Pomocníci na drevo
Pomocníci na drevo
Pomocníci na drevo
Pomocníci na drevo

PÍLA S PRIMERANÝM VÝKONOM

Ak sa pri výbere mechanizácie rozhliadnete po tichšej technike, môžete pri práci s palivovým drevom očakávať viac komfortu. Hoci dvojtaktné benzínové motory možno považovať za mocných pracantov, aj elektrické stroje majú čo ponúknuť. Ich výkon ladí s potrebami nejedného vidieckeho dvora. Na prvý pohľad môže vyzerať jedna píla ako druhá. Elektrické reťazové píly sa však svojím výkonom líšia viac, ako by ste očakávali. Kým pri pílení surových bukových kmienkov s priemerom do 15 cm urobí službu aj tá najslabšia spomedzi elektrických píl, pri smrekových klátoch s priemerom nad 60 cm budete potrebovať výkonný motor, ktorý utiahne retiazku obiehajúcu na dlhej lište. Zo sortimentu základných 1 400 W motorov sa tak rýchlo dostanete k 2 200 či 2 250 W, na ktoré sa môžete v takýchto podmienkach spoľahnúť. Nemalo by vás zaskočiť intenzívne využitie plastov na tele píl, vo dvore sa neočakávajú ani kolízie, ani náročné situácie.

EINHELL BCS 85 E
BRÚSKA NA REŤAZE
Motor: 85 W, 5 500 ot./min.
Brúsny kotúč: 108/23 mm, hrúbka 3,2 mm
Hmotnosť: 1,9 kg
Cena 28,90 €

REŤAZ POD DROBNOHĽADOM

K elektrickým pílam vyvinuli výrobcovia rezných sústav lišty a reťaze, ktoré sú vyladené tak, aby urobili veľa práce aj pri slabšom motore. Čo môžete od píly očakávať, vám prezradí letmý pohľad na dlátovité zuby. Ak sú riedené a úzke, držíte v ruke model na krátenie tenčiny, ak majú štandardnú šírku a hustotu, poradia si aj pri náročnejšom reze. Vyladenie reznej sústavy píl s elektrickým pohonom je akýmsi kompromisom k dĺžke lišty a hmotnosti píly. Nikdy nerátajte s tým, že ak vám bude v budúcnosti píla prislabá, jednoducho len vymeníte lištu za dlhšiu. Takto to veru nefunguje. 

VŽDY DOKONALE OSTRÁ

Otupenie zubov sa na klesajúcom výkone píly prejavuje pri elektrických modeloch viac ako na benzínových. Otáčky motora sú nižšie, píla je pri norení do rezu lenivšia. Nič na tom, že sa obávate ručného brúsenia v domácich podmienkach, pretože vás to nemá kto naučiť. Na výber máte dve možnosti. Buď si k píle kúpite viac reťazí a necháte ich z času na čas nabrúsiť u odborníkov, alebo si zaobstaráte lacnú brúsku na domáce brúsenie a naostríte si zuby sami. Je to jednoduchý úkon, daňou za lacné vyhotovenie brúsok je, že reťaz nezručným brúsením opotrebujete predčasne. To je však príliš malá daň za to, že budete sebestační.

MÔŽE ÍSŤ AJ NA BATÉRIE

Najtichšou kategóriou reťazových píl sú modely napájané akumulátorom. Nenechajte sa z neskúsenosti oklamať ich útlejším vyhotovením. Výrobcovia ich osádzajú úspornými modernými motormi, ktoré majú dostatočne vysoké otáčky i krútiaci moment. S podporou úzkej lišty a zubov reťaze si poradia nielen s arboristickými výkonmi v korune stromov, ale aj pri spracovaní menšieho objemu dreva. S touto kategóriou píl sa v najbližších rokoch budeme stretávať čoraz častejšie, vidno to už v ponuke predajcov na zahraničných trhoch. Neodmietajte bez vyskúšania technológiu, ktorá si vás môže získať.

MOUNTFIELD POWERSAW LCS700
KOLÍSKOVÁ PÍLA
Motor: 4 kW, 1 400 ot./min.
Pílový kotúč: 700 mm, „vlčí zub“
Polená: do priemeru 240 mm
Cena 510 €

PALIVOVÁ PÍLA JE NAJBEZPEČNEJŠIA

Ak patríte k fanúšikom stacionárnych strojov, kotúčová palivová píla môže byť pre vás atraktívnou voľbou. Spája v sebe ohromný výkon a vysokú bezpečnosť, hoci svojou hlučnosťou v mnohom reťazové píly prevyšuje. Naložíte metrovicu do výklopného vozíka, zatlačíte ho do píly a prvé polienko padá na zem. Posuniete klát do strany a svoj výkon opakujete. Ide o rýchle pílenie, pri ktorom dokážete za jediný víkend spracovať palivo na celú sezónu. Na rozdiel od starých kotúčových píl vidieka sú tie nové, modernejšie plne zakrytované a bez stola upravené tak, aby rezali výhradne palivo.

ŠTIEPAČKA NAMIESTO KLINOV A SEKIER

Je to stroj s ohromným výkonom. Hydraulika vtláča do klátu rameno, na ktorom je osadený jednoduchý alebo krížový klin. Kým dvorom rezonuje ruch olejového čerpadla, tlak klinu trhá nakrátené klátiky na polienka. Namiesto hlučného búšenia kladív, sekier a cinkania počuť iba trhanie dreva, akoby bolo z papiera. Pri výbere vás budú zaujímať dva parametre. Prvým je tlak, akým klin preniká do masívu. Kým 3,5 tony je iba výkonovým odrazovým mostíkom, 10 ton si už poradí aj s poriadnym hrčiakom z lúky. Druhým parametrom je priemer klátu, ktorý možno do štiepačky zasunúť. Nie je samozrejmosťou, že do výkonnej štiepačky vtlačíte smrekový peň s priemerom viac ako 70 centimetrov. Pri výbere vždy uvažujte o tom, ako drevo na vašom dvore počas každej sezóny vyzerá.

NALEŽATO I V STOJI

Malé štiepačky zväčša pracujú v horizontálnej polohe. Naložíte do nich metrovicu a trháte ju nadvojo. Tie väčšie sú uspôsobené tak, aby ste sa pri premiestňovaní klátov príliš neunavili. Vkladáte ich do pracovnej zóny vertikálne, takže ich môžete prevaľovať po zemi, aby ste celú ich váhu nemuseli prenášať na svoje kríže. Neznamená to však, že nebudete môcť popri metrovici štiepať nakrátené polená. Jednoducho pod ne podložíte do štiepačky taký klát, aký ste používali na štiepanie doposiaľ. Stane sa akousi vyvýšenou pracovnou plochou.

MOUNTFIELD POWERLOG 10 TON
HYDRAULICKÁ ŠTIEPAČKA
Motor: 4 kW
Hydraulika: 100 kN
Polená: dĺžky do 130 cm, priemer do 40 cm
Cena 570 €

FÚRIK NA DREVO MÁ OTVORENÚ KORBU

Ak príde na premiestňovanie dreva do drevárne či prístrešku, niekedy sa človek najazdí viac, ako mu je milé. Počuli ste už niekedy o fúriku, ktorý je prispôsobený na vozenie dreva? Namiesto korby na maltu má otvorený rám, na ktorý možno ukladať drevo omnoho efektívnejšie. Na jednu furmanku pojme takmer dvojnásobné množstvo dreva a aj prekladanie je o čosi menej náročné. Čo raz pomocníci pekne na rám uložili, to možno bez prácnej manipulácie rovno ukladať do štôsov. A ak príde na skutočnú pomoc, v ponuke predajcov sú aj motorové fúriky a štvorkolesové manipulačné vozíky pre dvory.

Text: Marcela Gigelová
Foto: predajcovia náradia
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Anonym says:

    same kvalitne naradie 🙂

  2. cumlik.cz says:

    čínske braky

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje