Prístavba rodinného domu
Galéria (15)

Prístavba rodinného domu

Pristaviť je takmer to isté ako stavať nový dom. Potrebné je zhotoviť základy, obvodové steny, priečky a strechu. V zložitejších prípadoch môže byť prístavba náročnejšia ako novostavba. Či už staviame nový dom, pristavujeme, orientujme sa na kvalitné stavebné materiály a konštrukcie, ktoré aj v budúcnosti zabezpečia spoľahlivosť a nízke prevádzkové náklady budovy.

Galéria

Je časťou stavby, o ktorú doterajšiu stavbu pôdorysne rozširujeme. Prevádzkovo je navzájom spojená pôvodnou stavbou. Podľa zložitosti prístavby je potrebné spracovať projekt v zodpovedajúcom rozsahu. V projektovej dokumentácii musí byť zdokumentovaný súčasný stav pôvodnej stavby. Projektant musí spracovať aj statické posúdenie stavby, ktoré preukáže mechanickú odolnosť a stabilitu nosnej konštrukcie.

Nielen prístavbu a nadstavbu, ale celú stavbu a okolie domu možno realizovať keramickým stavebným systémom
1 – obvodové tvárnice (s hrúbkou 365 až 500 mm),
2 – keramické preklady (na rozpätie 750 až 3 000 mm)
3 – lícové tehly (250 × 120 × 65 mm), prípadne pásiky (240 × 57 × 8 mm)
4 – priečkové tvárnice (80 až 140 mm)
5 – akustické priečkové tvárnice (115 a 300 mm)
6 – murovacie malty, peny (na tenkú škáru, tepelnoizolačná malta, murovacia malta, polyuretánová pena)
7 – montovaný keramický strop – vložky (hrúbka 100 až 170 mm), nosníky (rozpätie 1 500 až 7 750 mm) a vencové tvárnice (výška 220 a 238 mm)
8 – tvárnice na nosné steny (175 až 300 mm)
9 – doplnkové tehly (polovičné, parapetné a ďalšie)
10 – lícové tehly (250 × 120 × 65 mm) alebo pásiky (215 × 65 × 23 mm, 240 × 57 × 8 mm)
11 – omietky (tepelnoizolačná a univerzálna)
12 – dlažba v širokej rozmerovej škále.
(Wienerberger)

Obvodové konštrukcie

Pri prístavbe musíme obvodové murivo po cele výške oddilatovať od pôvodného objektu, aby sme umožnili prípadný pohyb pri sadaní prístavby a zamedzili vzniku trhlín. Dilatáciu môžeme vyplniť lepenkou alebo polystyrénom.

Vápennopieskové tehly sa vyrábajú zo zmesi vápna, kremičitého piesku a vody. Na obvodové murivo sa využívajú výhradne so zateplením. Dobre akumulujú teplo. KM Beta

Keramické tvarovky

Používame ich na stavbu obvodových stien s hrúbkou 380, 400, 440, 500 mm alebo na vnútorné nosné steny s hrúbkou 175, 250 a 300 mm.
Priečne dutiny zvyšujú tepelnoizolačné vlastnosti a znižujú hmotnosť tvárnice. Systém pero a drážka vytvára suchú styčnú škáru. Malta sa nanáša len na ložnú škáru. Tvarovky by sa nemali deliť, lebo tým sa strácajú ich izolačné vlastnosti. Vhodnejšie je použiť doplnkové diely. Murivo z tvaroviek môžeme murovať na klasickú maltu, maltu na tenké škáry a na špeciálnu PU penu.


Moderné keramické termoizolačné tvárnice môžu byť duté s rebrovaním alebo vyplnené tepelným a akustickým izolantom, (minerálnou vlnou, perlitom). Omietnuté tehlové murivo z podobných tehál dosahuje tepelný odpor až 5,96 m2 . K/W (hrúbka steny 470 mm) bez zateplenia. Wienerberger

Pórobetónové tvarovky

Vďaka pórovitej štruktúre sú pevné a zároveň ľahké. Pórobetón sa dobre reže a ľahko sa v ňom frézujú drážky na inštalačné vedenia. Vyrábajú sa s hladkými čelami, s perom a drážkou alebo s perom a drážkou a kapsou na uchopenie. Rovnako ako keramické tvárnice, aj pórobetónové sa ľahko omietajú pri malej spotrebe omietky. Ak správne zvolíme hrúbku tvarovky, netreba murivo zatepľovať.

Kvalitné pórobetónové tvárnice na obvodové steny so zvýšeným obsahom pórov sa predávajú v hrúbkach od 300 do 500 mm. Pri hrúbke 375 mm je tepelný odpor tvárnice 4,31 m2 . K/W (hrúbke 500 mm zodpovedá 5,75 m2 . K/W), ktorý podstatne prekračuje predpísané hodnoty (3 m2 . K/W) bez zateplenia. Porfix

Drevené panelové steny

Sú vhodné na prístavbu aj nadstavbu. Vytvorené sú ako sendvič, plášť tvoria OSB dosky a jadro je vyplnené polystyrénom EPS. Majú nízku hmotnosť, výborné tepelnoizolačné vlastnosti a sú klasifikované do energeticky úsporných a nízkoenergetických tried. Výstavba je rýchla a suchá, bez nutnosti ťažkej techniky.–>

Stropné konštrukcie

Keramické stropné systémy

Tvoria ich predpäté nosníky v dĺžkach 2,5 až 7,25 m, odstupňované po 0,25 m, a keramické stropné vložky. Majú dobré tepelnoizolačné a akustické vlastnosti a vytvárajú nosný podhľad. Nosníky ukladáme priamo na posledný rad tehál nosných múrov. Pred ukladaním stropných vložiek ich musíme podoprieť. Vložky ukladáme nasucho, vždy medzi dva nosníky. Pred vystužením stropu a vencov musíme po obvode vymurovať jeden rad vencových tehál tak, aby tepelná izolácia smerovala dovnútra. Až potom môžeme strop vystužiť a zabetónovať.

Stropné panely je potrebné ukladať do maltového lôžka s hrúbkou 10 mm, ktoré sa nadbetónujú podľa projektu (vrstva betónu má hrúbku zvyčajne 15 cm)

Monolitické oceľobetónové stropy

Výhodou doskových stropov je jednoduché debnenie, vystužovanie a rovný podhľad. Nevýhodou sú mokrý proces, veľká objemová hmotnosť a zlé tepelnoizolačné vlastnosti.

Tip redakcie
Zaujímavým doplnkom pre prístavby a nadstavby sú debniace platne, ktorými možno systém previazať s existujúcim monolitickým stropom. Výhodou použitia je jednoduchá montáž bez použitia mechanizmov, rýchlosť a presnosť kladenia, rovný podhľad a plochy bez potreby debnenia.

Z betónových tvárnic

Ide o podobné konštrukcie ako keramické stropné systémy, ale materiálom na ich výrobu je výlučne oceľobetón. Montujú sa zo stropných trámov s priehradovými väzníkmi a zo stropných vložiek.
Stropné tvárnice môžeme použiť pre osovú vzdialenosť nosníkov 70 cm (5,7 ks/m2) a 38 cm (10,5 ks/m2). Debniacu platňu použijeme na osovú vzdialenosť 70 cm (5,7 ks m2). Stropné trámy sa vyrábajú v dĺžke od 1 do 8,4 m.

Stavebné povolenie
Na prístavbu a nadstavbu domu potrebujeme stavebné povolenie, a to bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania.

Text: Ing. Jarmila Počarovská
Foto: Heluz, Icopal, KM Beta, Leier, Porfix,  Stavitelství Luňáček, Schiedel, Tondach, Velox, Wienerberger, Xella
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Stanislav says:

    Dobry den.
    Rad by som sa opytal ,ze ked pristavujem ako spojit pristavbu k starej budove? je lepsie steny na kazdom 2 metri navrtat a spojit rozxorom ,ci vysekat a vlozit tehlu alebo nechat tak a spravit ako stvrty mur z vnutra? a tiez by ma zaujimalo ,ze ked je pristaba len z 3 stien ako sa riesi strop ?
    Dakujem

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje