Najčastejšie omyly murárov: Ukladanie tehál

image 49368 25 v1

V tretej časti seriálu sa pozrieme, čo všetko sa môže stať, ak sa nedodržia základné postupy murovania.

Orientácia tehál, vypĺňanie medzier hrubými vrstvami malty, delenie tehál sekaním, dopĺňanie muriva z brúsených tehál plnými pálenými tehlami… Žiaľ, niekedy to na stavbách dá nájsť všetky tieto základné chyby naraz 🙁

Nie je jedno ako tehly ukladáme do muriva! Veľkoformátové priečne dierované tehly musia byť zabudované v presne stanovenej polohe. Všetky deklarované vlastnosti platia iba v tejto predpísanej polohe. Správna poloha priečne dierovaných tehál je s dutinami vo zvislom smere.

Nakoľko tehla je trojrozmerná, existuje ešte jedna možnosť pre nesprávne zabudovanie priečne dierovaných tehál. A ako vidno „šikovný“ murár na to určite príde. V takýchto miestach sú všetky parametre muriva na míle ďaleko od deklarovaných hodnôt.

Vzorne zhotovené murivo z nebrúsených tehál na klasickú maltu

Celý článok si môžete prečítať na webe domztehly.sk

Komentáre

  1. „Správne vymurovaná stena z brúsených tehál.“ – ilustracne foto? vymente brigadnika.

  2. 2 cm malta-však ste urobili / tepelný most / ak Vám to niečo hovorí.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.