Opravy trhlín na rodinných domoch
Rodinný dom a život v ňom asi nie je určený pre pohodlných. Daň za pokojné nerušené bývanie platíme domovníctvom a údržbárstvom celého objektu. V zime odhŕňame zasnežené chodníky a cestičky, v lete polievame a kosíme a striháme okolitú zeleň.
Galéria
Fyzické starnutie budovyPo určitom čase bývania sa môžu aj v novostavbe objaviť poruchy spôsobené použitím nesprávnej technológie alebo chybného materiálu. Nehovoríme pritom o starších objektoch, na ktorých sa prejavujú rôzne chyby starnutím materiálu. Hovoríme tomu, že budova fyzicky starne. Funkčné starnutie znamená zmenu funkcie užívania, napríklad zo skladov sa stanú kancelárie, z detskej škôlky predajne a pod.
Fyzické starnutie sa prejavuje vznikom trhlín, opadávaním omietky, vlhnutím muriva a plesnivením stien, rozpadávaním sa drevených konštrukcií vystaveným striedaniu sucha a vlhka …
Trhliny
Vznikajú z rôznych príčin. Dôležité je určiť, či ide o trhliny neškodné, ktoré sa prejavujú len v nenosných konštrukciách, nie sú nebezpečné a sú len neestetické, alebo či sú trhliny nebezpečné. Nebezpečné trhliny vznikajú v nosných konštrukciách a v mnohých prípadoch ohrozujú stabilitu budovy a našu bezpečnosť v nej. Keď objavíme trhlinu, musíme si položiť otázku: je neškodná alebo nebezpečná? Ak je trhlina len v omietke nosného alebo obvodového múru, v nášľapnej vrstve podlahy, v priečke, môžeme ju opraviť a napraviť tak poškodený vzhľad. Ak však trhlina vznikla v nosnej konštrukcii, musíme zistiť, či sa zväčšuje. Stavebné firmy to zisťujú sadrovými pásikmi nalepenými po stranách trhliny, ktoré sa pri najmenšom rozšírení pretrhnú, alebo indikátorovými hodinkami. Každé meranie označia dátumom a trhlinu môžu pozorovať aj niekoľko týždňov. Zároveň treba presne určiť príčinu vzniku nebezpečnej trhliny. Až keď sa odstráni príčina, môže sa trhlina opraviť. Príčiny jej vzniku môžu byť rôzne: plytké podmŕzajúce základy, sadanie budovy vplyvom otrasov, novopostavená ťažšia budova sadá a strháva so sebou ľahšiu vedľajšiu budovu, ale aj celkom časté podmytie základov poruchou kanalizácie či vodovodu, alebo nedodržanie technologických postupov pri murárskych a betonárskych prácach.
Oprava neškodnej trhliny v interiéri
Takáto oprava spočíva v odstránení porušených častí v okolí trhliny a jej následnom zatretí. Murárskym kladivom odstránime všetky popraskané a duto znejúce časti, namiešame maltu a miesto po bývalej trhline jednoducho zatrieme maltou primeranej konzistencie tak, aby nám po stene nestekala. Povrch vyhladíme podľa pôvodného vzhľadu – nová omietka by mala splývať s okolím. Podľa toho zvolíme príslušné hladidlo – buď drevené, plsťové, plastové alebo polystyrénové. Dôležitý je aj fakt, malta akej zrnitosti sa použila v minulosti. Rozmrvením obúchanej omietky v prstoch zistíme, či ide o jemný alebo hrubší piesok a podľa toho namiešame maltu. Veľmi dôležité je okolie pri zahladzovaní vlhčiť, aby sa omietka ľahko roztierala a nevytvorila po okrajoch starej omietky bubliny a kopčeky. Zahladenie do roviny sa najlepšie zisťuje bočným nasvietením lampou, pri ktorom nerovnosti vrhajú dlhé tiene a zreteľne na omietke vystupujú. Takým spôsobom môžeme odstrániť len malé trhliny. Trhliny na veľkej ploche najlepšie opravíme tým spôsobom, že otlčieme starú omietku a zhotovíme novú. Veľmi častým dôvodom vzniku trhlín v interiéri je napríklad nedodržanie technológie zhotovenia sadrokartónových podhľadov v kútoch. Podľa správneho postupu sa medzi sadrokartónom a stenou vynecháva malá škára, ktorá sa neskôr vytmelí – nie sadrou, ale pružným tmelom.
Dobrá rada
Ak už zistíme vznik trhlín, tieto styky vyčistíme ostrým tvrdým predmetom – úzkou špachtľou, olamovacím nožíkom, starým otupeným skrutkovačom, odstránime uvoľnený prach a vzniknutú priehlbinu zatrieme akrylovým tmelom. Zásadne nepoužívame silikónový tmel, pretože by maľba ani náter na silikónovom tmele nedržali. Povrch zahládzame prstom, ktorý sme si namočili do silnej saponátovej (Jar, Pur) vody. Po zaschnutí sa povrch už nedá pekne upraviť, preto zahladenie robíme pedantne ihneď po nanesení tmelu.
Oprava neškodnej trhliny v exteriéri
Dôležité je určiť, prečo trhlina vznikla. Veľmi častý dôvod vzniku trhliny je prekrytie dvoch rôznych materiálov omietkou bez použitia výstuhy – pletiva, sieťky alebo trhliny v kútoch (napr. na balkónoch a lodžiách). Takéto malé trhliny nemusia uvoľňovať maltu dookola, len sú otvorené do hĺbky omietky a pôsobia neesteticky. Uzučké ostré trhliny zatrieme akrylovým tmelom a môžeme obnoviť náter alebo maľbu na fasáde. Akrylový tmel je pružný a umožňuje materiálu objemovú rozťažnosť pri zmenách teploty. Ak ide o starú zanedbanú budovu a trhliny vznikli napr. z dôvodu premočenia podkladu – voda v omietke v zime zmrzne, zväčší svoj objem a začne praskať. Najprv by sme mali opraviť deravé žľaby, vymeniť popraskanú strešnú krytinu a až potom zhotoviť novú omietku. Škody napáchané zanedbaním starostlivosti o budovu sú zväčša vždy veľkého rozsahu, nie je popraskaný len kúsok.
Inou príčinou vzniku trhlín a popraskania omietky je vzlínanie vody na sokloch objektu. Ak nie je okolo budovy vyspádovaný odkvapový chodník, sokel sa dotýka priamo terénu a vlhkosť či dažďová voda vzlína murivom alebo omietkou sokla a v zime, resp. po zime začne odpadávať a praskať. Jediné riešenie je otĺcť starú omietku, zhotoviť novú a zhotoviť aj odkvapový chodník. Ak opravujeme celú fasádu, obúchame celú omietku a treba zhodnotiť, či nie je správna chvíľa na zateplenie. Ak je budova staršia, v časoch jej stavania ešte neboli natoľko kvalitné materiály na tepelnú izoláciu, takže múry určite nespĺňajú dnes požadovaný tepelnotechnický odpor. V tomto prípade by bolo veľmi vhodné spraviť zateplenie. Vieme, že ideálne je zateplenie z vonkajšej strany, nakoľko vlhkosť v murive sa pri teplote pod rosným bodom zráža a my sa snažíme, aby pásmo vzniku rosy – vlhkosti – bolo čo najviac vzdialené od samotného muriva obvodovej steny. Takéto práce sa ale zásadne zhotovujú až po opravení strechy a výmene okenných a dverných konštrukcií.
Text: Ing. Želmíra Kováčiková
Foto: archív vydavateľstva, Blanka Golejová, Mapei
Potrebujem poradiť akú zmes potrebujem chcem vyplnit v kamennom mure medzery medzi kameňmi z ktorých je postavený a tým klesá a praská….vládne sa už nakláňa.Tym že vyplním medzery. A hmota by mala rozvážny vlastniť vrátilo by to naspäť ,alebo aspoň zastavilo klesanie
Čo si bol opitý keď si toto písal ?
Najlepšia je zmes Dynamit s Danubitom v pomere 1:1. Isto sa to prestane nakláňať.