12 rad ako usetrit pri stavbe domu 1.cast
Galéria (6)

12 rád ako ušetriť pri stavbe domu (1.časť)

Stavba rodinného domu je veľká investícia, pre väčšinu ľudí doslova celoživotná. Rozdiel v cene dvoch na prvý pohľad rovnakých domov pritom môže byť aj desaťtisíce eur. (Nehovoriac o rozdieloch v nákladoch na ich vykurovanie či prevádzku.)

Galéria

stavba, rodinný dom, rady, pozemok, porovnanie
stavba, rodinný dom, rady, pozemok, porovnanie
stavba, rodinný dom, rady, pozemok, porovnanie
stavba, rodinný dom, rady, pozemok, porovnanie
stavba, rodinný dom, rady, pozemok, porovnanie
Rada prvá: Nebuďte ako chrobák Truhlík
Niekedy sa žartom hovorí, že prvý dom by ste mali postaviť nepriateľovi, druhý pre priateľa a až v treťom by ste mali sami bývať. Isteže, bežný našinec stavia dom raz za život – ak vôbec. Pravda však je, že skúsenosti sú v tejto oblasti veľmi dôležité – ak nemáte možnosť nadobudnúť ich sami, spoľahnite sa na informácie a skúsenosti profesionálov. Inak povedané: hoci svojpomocnou výstavbou sa dá ušetriť naozaj veľa, určite sa nepúšťajte do odborných činností, ktorým nerozumiete. Tie nechajte na profesionálov. Aj pomocných prác sa na stavbe nájde dosť na to, aby ste sa vy a vaša rodina poriadne narobili, aj ušetrili na platbách pre remeselníkov. A ešte jedna rada na túto tému, vďaka ktorej si môžete ušetriť problémy: skôr, než sa do akejkoľvek práce pustíte, snažte sa získať čo najviac overených informácií – najlepšie priamo od výrobcu či dodávateľa konkrétneho stavebného materiálu.

Rada druhá: Nemajte priveľké oči
Vybrať si správne veľký dom je základ úspechu – primalý zrejme nevyrieši vaše problémy, ale ak si postavíte zbytočne veľký, určite na tom poriadne prerobíte. (S premršteným odhadom svojich potrieb majú problém najmä rodiny, ktoré sa museli dlho tiesniť v malom byte či v jednej izbe u rodičov.) Dobre si premyslite, koľko izieb a akú veľkú obytnú plochu naozaj potrebujete (a v najbližších rokoch budete potrebovať), aby ste neinvestovali zbytočne najskôr do stavebného materiálu a stavebných prác a neskôr do kúrenia a údržby. A najmä, aby ste si neodhryzli priveľké sústo.

Rada tretia: Merajte aspoň dvakrát
Jednou z vecí, na ktorých sa šetriť nevypláca, je projekt. Ten je totiž pre bezproblémový priebeh stavby aj vašu spokojnosť v hotovom dome naozaj kľúčový. Ak je projekt domu dobre premyslený, určite pri stavbe ušetríte viac, než ste zaň zaplatili architektovi, a ak obsahuje aj podrobne vypracované detaily, čas a peniaze investované do tejto fázy sa vám určite vrátia v rýchlosti a bezproblémovom priebehu stavby. V opačnom prípade by vás nedomyslené „drobnosti“, „zaplátané“ robotníkmi priamo na stavbe, mohli stáť minimálne čas a nervy. V horšom variante by mohla byť nutná dodatočná náprava, a tá nikdy nebýva lacná (v tých najhorších prípadoch dokonca nie je vôbec možná).

Jediný rozumný spôsob, ako ušetriť v prípravnej fáze stavby domu, je vybrať si hotový projekt z katalógu. Obvykle sú dostatočne prepracované a otestované viacerými realizáciami, takže môžu byť jednoduchým, finančne výhodným, a hlavne rýchlym riešením. (Počítajte ale s tým, že k cene projektu uvedenej v katalógu treba ešte pripočítať sumu za nutné úpravy a prípadné zmeny.) Vyhovie však najmä tým, ktorí potrebujú čo najrýchlejšie bývať a nemajú o svojom dome vyhranenú predstavu. Ak chcete jedinečný dom, šitý (respektíve stavaný) presne vám na mieru, nájdite si radšej šikovného architekta a dajte mu dostatok času. V konečnej sume za dom postavený podľa projektu z katalógu a na mieru potom nemusí byť veľký rozdiel.
–>
A ešte jedna rada na začiatok stavby: Dobre si preverte pozemok! Cenu každého domu totiž môžu poriadne zvýšiť nielen chýbajúce siete či komplikovaný prístup, ale aj podložie, ktoré si vyžiada neštandardné založenie. Už v tejto fáze vám môže pomôcť váš architekt.

Rada štvrtá: Čím jednoduchšie, tým lepšie
Jednoduchý a premyslený dom znamená menej stavebného materiálu, ale aj rýchlejšiu výstavbu, keďže robotníkov nebudú brzdiť zbytočne zložité a prácne detaily. Nehovoriac o tom, že pri komplikovaných detailoch je väčšie riziko nekvalitnej práce, a teda aj budúcich nákladov na opravy. Dom jednoduchého tvaru má aj nižšie tepelné straty – je to jedno zo zlatých pravidiel energeticky úspornej výstavby. Platí, že čím menší je povrch domu (bez zbytočných výstupkov, výklenkov či vežičiek), tým menej energie (a teda aj peňazí) je potrebné na vykúrenie jeho vnútorných priestorov. Pri cene projektu však priama úmera platiť nemusí – vymyslieť totiž jednoduchý dom je asi to najnáročnejšie. Niekedy preto trvá pre laika až nepochopiteľne dlho, kým sa architektovi a inžinierom podarí z domu odstrániť všetky komplikované uzly, náročné na realizáciu. Dobrý projekt však určite stojí za viac času aj peňazí. V konečnom dôsledku určite ušetríte.
 
Rada piata: Určite nie ste takí bohatí…
…aby ste si mohli dovoliť lacné veci. Je to síce staré príslovie, ale určite tak skoro platiť neprestane. Dom by mal dobre slúžiť po niekoľko generácií, a teda zabudovať doňho nekvalitné materiály či komponenty by bolo naozaj krátkozraké. Najistejšie je najskôr sa pozerať na kvalitu, až potom na cenu – súvislosť medzi cenou a kvalitou totiž nebýva celkom priama, pretože cenu ovplyvňujú aj iné faktory (napríklad móda, značka či krajina pôvodu).

Samozrejme, aj pri stavbe domu sa nájdu veci, ktoré môžete bez rizika kúpiť lacnejšie. Ľudia však majú sklon správať sa v tomto smere nerozumne – investujú do peknej dlažby či kuchynskej linky desaťtisíce, na kotle alebo zásobníku vody sa však snažia ušetriť. Práve dlažba aj linka pritom môžu byť rovnako kvalitné a praktické aj za menej peňazí. Pri technológiách sa však prinízka cena môže podpísať aj na kvalite, a naopak, vyššie investičné náklady sa vám môžu vrátiť v nižších nákladoch na prevádzku. Dobre teda zvážte, kde môžete ubrať a kde sa vyplatí radšej pridať.

Rada šiesta: Správne zabudované euro sa vám vráti niekoľkonásobne
Pri stavbe domu by ste mali vždy zvažovať náklady nielen investičné, ale aj prevádzkové – napríklad to, čo investujete do konštrukcií s dobrými tepelnoizolačnými schopnosťami (či už sú to obvodové múry, strecha alebo okná), ušetríte neskôr na kúrení. A možno nielen na nákladoch na vykúrenie domu, ale aj na tom, že si vystačíte s menším kotlom aj menšími vykurovacími telesami alebo plochami.

Text: Erika Kuhnová
Foto: archív firiem a vydavateľstva
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje