
Aké sú pravidlá pre bezpečný priestup komína cez strechu?
Priestup komína cez strešnú konštrukciu je kritickým miestom a príčinou požiarov, ak sa nerešpektujú pravidlá pre ich realizáciu.
Pri klasickom murovanom komíne, či už bez, alebo s vnútornou vložkou, sa musíte riadiť pravidlami uvedenými vo vyhláške MV SR č. 401/2007 Z. z., ktorá v paragrafe 14 jednoznačne deklaruje, že do priameho dotyku s komínovým plášťom nesmú prísť materiály s triedou horľavosti B až F. Takže všetko horľavé musí byť vo vzdialenosti min. 50 mm. Pri spomínanom klasickom murovanom komíne túto vzdialenosť môžete znížiť na 10 mm, ak je medzera vyplnená nehorľavým materiálom.
Ak je v stavbe použitý komínový systém „skladačka“, je nevyhnutné riadiť sa deklaráciou výrobcu komínového systému. Každý z výrobcov prefabrikovaných komínových systémov je povinný deklarovať bezpečnú odstupovú vzdialenosť, teda vzdialenosť, v ktorej musia byť iné ako nehorľavé materiály. Dané sa skúša, okrem iného, podľa STN EN 13063-1: 2007.
Podľa výsledkov skúšky a zistených teplôt pri skúške odolnosti komína pri vyhorení sadzí (skúška trvá 30 minút, skúšobná teplota je 1 000 °C – pri tejto skúške v bezpečnej odstupovej vzdialenosti nesmie teplota povrchu prekročiť 100 °C) deklaruje výrobca bezpečnú odstupovú vzdialenosť. Tá sa pohybuje podľa výrobcu od 30 do 100 mm.
Preto argumenty, že keď ide o komínový systém, v prípade ktorého je teplota na povrchu príjemne dotyková, a teda fóliu (napr. parozábranu) možno pokojne nalepiť páskou alebo lepidlom priamo na komín, neobstoja. Dôležité sú okolnosti pri vyhorení sadzí, nie počas štandardnej prevádzky.
Takto určite NIE
Tepelná izolácia (výhradne z minerálnej vlny) s hrúbkou 50 mm sa mala uložiť okolo komínového telesa až do tepelnoizolačnej vrstvy strechy a na túto izoláciu sa mohla pripevniť fólia.
Na trhu sú k dispozícii riešenia, ktoré umožňujú tesné a predovšetkým požiarne bezpečné napojenie strešných izolačných fólií v blízkosti prefabrikovaného komínového telesa.
Opätovne platí to, čo pri viacvrstvových prefabrikovaných komínoch z betónových tvárnic, že odstup horľavých materiálov od plášťa komína určuje výrobca komína v závislosti od spôsobu zabudovania. Od spôsobu zabudovania a hrúbky izolačnej vrstvy stropu, strechy, totiž významne závisí bezpečná odstupová vzdialenosť.
Neriadime sa dotykovou teplotou na povrchu komína počas štandardnej prevádzky, ale odstupmi určenými výrobcami komínových telies, ktoré sú určené na odvod spalín od spotrebičov na tuhé palivá. Tieto odstupové vzdialenosti sú určené na základe skúšky simulujúcej vyhorenie sadzí. Počas vyhorenia sadzí totiž teplota na povrchu kovového komína hravo prekročí 300 °C a to je už spoľahlivá zápalná teplota pre materiály používané na vrstvy strešnej konštrukcie.
Takto určite ÁNO
Text: Ing. Maroš Plško, technický a marketingový riaditeľ Schiedel Slovensko, s. r. o.
Foto: Schiedel, shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre