Čomu sa vyhnúť, aby ste si nezničili kachle? Neprikurujte papierom, výrobca to spozná a neuzná reklamáciu
Kúpa kachlí a ich uvedenie do prevádzky nepatrí k najlacnejším investíciám. Je preto na mieste dbať na ich správne používanie a vyhýbať sa rizikám, ktoré by mohli mať vplyv na ich životnosť a celkovú bezpečnosť.
Kachle s nevhodným výkonom
Tepelná pohoda, o ktorú sa kachle cez jesenné a zimné mesiace postarajú v priebehu niekoľkých desiatok minút, je veľmi príjemná a vyhľadávaná. Hoci je inštalácia krbových kachlí podstatne jednoduchšia ako vybudovanie pevného krbu, vyžaduje si precízne a odborné zrealizovanie. Potrebujete spoľahlivé kachle, dostatok priestoru, dymovod a funkčný komín.
Už pri výbere kachlí si všímajte, na aké palivo sú kachle skonštruované a aké ďalšie náklady či práca s obstaraním paliva vás budú každý rok čakať. Dôležité je tiež zohľadniť optimálny výkon kachlí. Všeobecne sa 1 kW výkonu kachlí odporúča na cca 20 m3 vykurovaného priestoru v staršej nehnuteľnosti a na cca 35 – 40 m3 vykurovaného priestor v novostavbách. Poddimenzované kachle nemusia podávať uspokojivý výkon a ich časté prekurovanie vedie k zníženiu životnosti. Predimenzované kachle je zase náročnejšie regulovať. Produkujú naraz veľké množstvo tepla, ktoré máva negatívny vplyv na komfort bývania v danom priestore a vysoké teploty môžu zapríčiniť praskanie nábytku či podláh.
Používanie vlhkého dreva
Jedným z častých nedostatkov, ktoré vedú ku komplikáciám pri používaní kachlí, zníženiu ich funkčnosti a skracovaniu životnosti, je používanie nevhodného paliva. Väčšina kachlí je stavaná na spaľovanie dreva, drevených brikiet a drevených peliet. Pri palivovom dreve musíte rešpektovať nielen primerané rozmery pre jednoduché dokladanie, dbajte tiež na správnu vlhkosť palivového dreva. Vlhkosť palivového dreva by nemala presahovať 15 – 20 %. Na zistenie vlhkosti v domácich podmienkach poslúži vlhkomer palivového dreva. Ak taký prístroj nemáte, odhadom pôjde o drevo, ktoré sa prirodzene sušilo na krytom mieste po dobu 2 – 3 rokov.
Spaľovanie odpadu v kachliach
Oheň je mocný pán a je schopný prekonávať rôzne výzvy. To však neznamená, že by ste sa mali púšťať do spaľovania odpadu v domácich kachliach. Nech to vyzerá akokoľvek „prakticky“… V žiadnom prípade neprikurujte farbeným drevom, moreným drevom ani drevotrieskou. Produkujú splodiny, ktoré znečisťujú životné prostredie a uvoľňujú sa z nich chemické a jedovaté látky, ktoré odolne priľnú k stenám kachlí, dymovodu a komínu. Navyše, popol, ktorý takýmto spaľovaním vznikne, nie je vhodný na použitie v záhrade.
Aj na prikurovanie papierom a novinami sa snažte zabudnúť. Je to síce pomerne obľúbená a fungujúca praktika, no to, čo si uľahčíte pri zakladaní ohňa sa môže neskôr negatívne podpísať na stave kachlí a komína.
Riziko predstavujú najmä noviny, časopisy, letáky či lesklé a voskované papiere (typicky baliace papiere, papierové obaly z cereálií, …). Uvoľňujú sa z nich dechtové látky a spaľovaním atramentov obsiahnutých v papieroch tiež kovy, ktoré pri horení produkujú toxické výpary a dym. Navyše, veľmi rýchlo horia a sú ľahké. Môžu prestúpiť vyššie a zapáliť usadeniny kreozotu – horľavú lepkavú látku na stenách komínu.
Kachle sú stavané na spaľovanie určeného paliva. Spaľovanie odpadov v kachliach môže do budúcna skomplikovať prípadnú reklamáciu. Výrobca vie pomocou rozboru usadenín zistiť, čo ste v kachliach pálili a vaša reklamácia môže byť zamietnutá.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Čo také už len môže papier pri zakurovaní spôsobiť kachliam? Toto som ešte nepočul. Že ofarbený môže spôsobovať exhaláty mi je jasné. Keď už niečo napíšete, tak to aj odôvodnite.
Veď aj papier je z dreva. Napíšte aj to prečo je to škodlivé? Obsahujú nejaké škodlivé látky? Aké?