Povrchová úprava sadrokartónových dosiek
Zdroj: istock.com

Ako na povrchové úpravy sadrokartónových dosiek a akým chybám sa pri tom vyvarovať

Sadrokartón patri medzi obľúbené stavebné materiály. Jeho použitie si však vyžaduje podobne ako iné materiály dodržanie presne stanovených požiadaviek. Len tak dosiahnete želaný výsledok.

Sadrokartónové či sadrovláknité dosky nachádzajú na stavbe všestranné využitie. Najčastejšie sa uplatňujú pri zhotovení deliacich priečok, podlahových či podhľadových konštrukcií alebo aj ako predsadené steny. Sú dostupné v rôznych hrúbkach a veľkostiach a ich opracovanie je veľmi jednoduché. Nevyžadujú mokré procesy, preto sa označujú aj ako systémy suchej výstavby. Dokážu odolať aj zvýšenej vlhkosti či požiaru a pohltiť hluk. Výstavba s nimi je pomerne rýchla.

Sadrokartónové dosky majú veľkú výhodu v ich rovnosti, a preto sú vhodné na použitie takmer všetkých bežne využívaných povrchových úprav – stierkovanie, maľovanie, obklady, tapety. „Vďaka ich rovnosti sú veľmi vhodné na celoplošné stierkovanie sadrovými stierkami, napr. Rimano Glet XL. Pri každej povrchovej úprave je potrebné dodržať postupy stanovené výrobcom materiálov,“ vysvetľuje Róbert Vinca, produktový manažér Saint-Gobain, značka Rigips.

Podklad pred nanesením finálnej povrchovej úpravy je potrebné vhodne upraviť. „V prvom rade musia byť dobre zmontované celkové konštrukcie – dostatočné vystuženie profilmi, správne priskrutkované dosky a správne napojené hrany dosiek. Plochy dosiek pred tmelením musia byť suché, pevné a bezprašné,“ pokračuje Róbert Vinca.

„Na bežné sadrovláknité dosky sú vhodné tapety, nátery a bežný obklad, ak má stavebník úmysel lepiť napríklad veľkoformátovú dlažbu alebo obklad z prírodného kameňa, je vhodné použiť cementovláknité dosky fermacell® Powerpanel HD, H2O a TE,“ dopĺňa Jaroslav Benák, vedúci technického oddelenie James Hardie Europe.

V špecifikáciách pre stenové alebo stropné konštrukcie zo sadrovláknitých dosiek sa často objavujú opisy typu „pripravené na maliarske práce“ alebo podobné, ktoré však neurčujú presne požiadavky na kvalitu povrchu. „Pretože uvedený príklad špecifikácie jasne neopisuje to, čo objednávateľ očakáva, vydal Spolkový zväz výrobcov sadry v Nemecku Smernicu 2.1 Tmelenie sadrovláknitých dosiek – Kvalita povrchu. Táto smernica pre projektantov aj zhotoviteľov jednoznačne stanovuje štyri stupne kvality, ktoré môžu byť dosiahnuté pri praktickom vykonávaní a ktoré možno presne zakotviť do zmluvných podmienok zákazky. Zásadné informácie zo smernice sú zhrnuté v Profi-tipe fermacell® – Kvalita povrchu,“ vysvetľuje Benák.

Výber stupňa kvality tmelenia

Výber závisí predovšetkým od požiadaviek na kvalitu povrchu a od materiálov, ktoré sa budú nanášať na dosky. Dôležitá je aj rovnosť povrchu a zvolená technika škárovania. „Pri sadrovláknitých doskách fermacell® sa realizujú tri rozdielne techniky škárovania – lepená škára, bežne tmelená škára a tmelená škára dosiek s TB hranou. Vždy je pritom potrebné rešpektovať rozdiely vo vyhotovení týchto variantov škáry. Preto sú stupne kvality opísané oddelene pre každú z troch techník škárovania,“ rozoberá problematiku Jaroslav Benák a pokračuje: „Pre ilustráciu opíšem práce v prípade techniky škárovania lepenou škárou, ktorá je vhodná napr. pre stenové obklady, hydroizolačné systémy, statické konštrukcie a pod. Konkrétne pri doskách fermacell® je pri najnižšom stupni kvality Q1 (povrchy bez optických nárokov) potrebné najprv zalepiť škáry, potom po vytvrdnutí odstrániť prebytočné lepidlo a nakoniec pretmeliť viditeľné častí spojovacích prvkov škárovacím tmelom fermacell® alebo plošnou sadrovou stierkou. Pri bežnom stupni kvality Q2, ktorý je určený napr. pre tapety so strednou alebo hrubou štruktúrou alebo matné nátery a nátery s plnivom nanášané valčekom (disperzné nátery), sa v prípade lepených škár pridá ešte dotmelenie škár a spojovacích prvkov ,na čistoʻ plošnou sadrovou stierkou fermacell®. Stupne kvality Q3 a Q4 majú ešte vyššie nároky. Pri stupni kvality Q3 (tapety s jemnou štruktúrou, matné nátery nanášané striekaním alebo hladkým (velúrovým) valčekom a jemnozrnné omietky) sa nakoniec musí pretmeliť celý povrch jemným finálnym tmelom alebo plošnou sadrovou stierkou. Pri najvyššom stupni kvality Q4, ktorý je vhodný pre lesklé lakované plochy, kovové alebo vinylové tapety a špeciálne štuky, sa po dotmelení škár ,na čistoʻ robí celoplošné prestierkovanie jemným finálnym tmelom (hrúbka vrstvy približne 3 mm) alebo plošnou sadrovou stierkou.“

Tmelenie spojov sadrokartónových dosiek
Na tmelenie spojov dosiek a v miestach, kde sa neuvažuje o obklade, sa odporúča použiť systémové výplňové tmely a celoplošné stierky. | Zdroj: Knauf

Podľa slov Michaela Žišku, produktovo marketingového manažéra KNAUF Bratislava, s. r. o., podobne ako pri sadrovláknitých doskách aj pri tmelení sadrokartónových dosiek sa rozlišujú štyri stupne kvality. Pre povrchy, na ktoré sa nekladú žiadne optické a dekoratívne nároky, je postačujúce základne tmelenie Q1. Tento stupeň kvality tmelenia zahŕňa vyplnenie spojov sadrokartónový dosiek a prekrytie viditeľných častí upevňovacích prostriedkov. Prečnievajúci tmel treba odstrániť. Viditeľné stopy po náradí ako ryhy sú prípustné. Základne tmelenie zahŕňa aj prekrytie vystužených pások, ak je použitie pások na základe zvoleného systému tmelenia potrebné. Okrem toho sa výstužné pásky používajú, keď je to potrebné z konštrukčných dôvodov. Pri viacvrstvovom opláštení je síce potrebné realizovať tmelenie spodných vrstiev dosiek, postačuje však len vyplniť styčné spoje. Tmelenie upevňovacích prostriedkov na spodnej vrstve dosiek nie je potrebné. Na plochách, na ktoré sa bude lepiť obklad alebo dlažba, postačuje vyplniť spoje. Vyhladenie a stierkovanie mimo bezprostredného okolia spojov nie je potrebné.

Stupeň kvality tmelenia Q2 zodpovedá štandardnej úprave a postačuje na zvyčajné úpravy stien a stropov. Účelom tmelenia je zrovnanie tmelených plôch s povrchom dosiek, teda vytvorenie plynulého prechodu. Rovnaké platí aj pre upevňovacie prostriedky, vnútorné a vonkajšie rohy a napojenia. Tmelenie v súlade so stupňom kvality Q2 zahŕňa základné tmelenie Q1 a dodatočné tmelenie (tmelenie najemno, finiš), ktorým sa dosiahnu rovné prechody medzi doskami. Pri tomto stupni kvality nesmú zostať viditeľné stopy po spracovaní stierkovej hmoty alebo nerovnosti. Ak treba, musia sa zatmelené miesta zbrúsiť.

Takto upravený povrch je vhodný napríklad pre obklady stien so stredne hrubou a hrubou štruktúrou (napr. tapety z hrubých vlákien), nelesklé nátery/povlaky (napr. disperzné nátery), ktoré sa nanášajú manuálne mohérovými alebo štruktúrovanými valčekmi, vrchné omietky (zrnitosť viac ako 1 mm).

Ak sa na tmelený povrch kladú zvýšené nároky, je potrebné pristúpiť k špeciálnemu tmeleniu Q3. Tmelenie podľa stupňa kvality Q3 zahŕňa štandardné tmelenie Q2, širšie tmelenie spojov a pretmelenie zostávajúceho povrchu kartónu stierku na uzatvorenie pórov. Ak je to potrebné, tmelené plochy sa majú prebrúsiť. Takto upravený povrch je vhodný napr. pre obklady stien s jemnou štruktúrou, matné nátery/povlaky bez štruktúry, vrchné omietky so zrnitosťou do 1 mm.

Na vystuženie spojov medzi sadrokartónovými doskami sa používajú výstužné pásky
Na vystuženie spojov medzi sadrokartónovými doskami sa používajú výstužné pásky, ktoré sa zapracujú do škárovacieho tmelu. | Zdroj: Knauf

Na splnenie najvyšších nárokov je potrebné celý povrch dosiek celoplošne prestierkovať. Na rozdiel od špeciálneho tmelenia Q3 sa celá plocha pokryje súvislou vrstvou stierky. Stupeň kvality Q4 zahŕňa štandardné tmelenie Q2, široké tmelenie spojov a celkové pretmelenie a vyhladenie povrchu vhodnou stierku (hrúbka vrstvy do 3 mm). Povrchová úprava, ktorá spĺňa najvyššie nároky podľa tejto klasifikácie, minimalizuje viditeľné nerovnosti povrchu dosiek a spojov. Takto upravený povrch je vhodný napr. pre hladké alebo štruktúrované obklady s leskom (napr. kovové alebo vinylové tapety), lazúry a nátery/povlaky so stupňom lesku do strednej lesklosti, „Stuccolustro“ alebo iné vysoko kvalitné hladké techniky povrchových úprav.

Vhodnosť podkladu s najvyšším stupňom kvality tmelenia pri použití tapiet alebo špeciálnych estetických stierok odporúča aj Róbert Vinca: „Tento stupeň kvality je vhodné použiť aj v priestoroch, kde sú plochy silnejšie osvetlené (napr. veľké zasklenia zvonku, LED svetlá, pásiky umiestnené v podhľadoch alebo na stenách). V ostatných prípadoch sa najčastejšie tmelia sadrokartóny v kvalite Q2,“ uzatvára Vinca.

Aké tmely a pásky sú vhodné?

Slovo tmely označuje veľký počet výrobkov, ktoré sú určené pre rôzne spôsoby použitia. „V súlade s EN 13963 sa tmely delia na výplňové, škárovacie a dokončovacie. Výplňový tmel je určený na vyplnenie spojov sadrokartónových dosiek bez výstužnej pásky. Škárovací tmel je určený na uloženie výstužnej pásky pri spojoch sadrokartónových dosiek. Finálny tmel je určený na pokrytie celého povrchu jednou alebo dvoma tenkými vrstvami, ktoré vytvoria konečný hladký povrch pred náterom,“ opisuje Michael Žiška.

Tmely sa rozdeľujú na tri druhy: tmely vysychajúcej na vzduchu (pastózne), vytvrdzujúce tmely na báze sadry a tmely na báze cementu. Tmely vysychajúcej na vzduchu obsahujú spojivá – polymérové disperzie, jemné minerálne plnivá a stabilizačné látky. K vytvrdnutiu dochádza vysychaním. Materiál vyschne odparením vody, ktorá je v ňom obsiahnutá. To znamená, že častice polymérovej disperzie sa spoja s ostatnými časticami a ďalšími látkami obsiahnutými v tmele. Vytvrdzujúce tmely na báze sadry obsahujú ako spojivo špeciálnu jemnú sadru a ďalej obvyklé prísady – polymér a ľahké minerálne plnivá. Tieto tmely sa dodávajú v práškovej forme vo vreciach a je potrebné ich zamiešať s vodou. Škárovacie tmely sú určené nielen na finálne tmelenie sadrokartónových dosiek, ale aj na opravu povrchov, vyplnenie trhlín a otvorov, ale aj napr. na tvorbu textúr.

Úprava sadrokartónových dosiek
Základne tmelenie zahŕňa aj prekrytie vystužených pások, ak je použitie pások na základe zvoleného systému tmelenia potrebné. | Zdroj: Rigips

Pastózne tmely sú určené na dokončovacie práce v interiéri. Sú pripravené na okamžité použitie a nie je potrebné do nich pridávať na stavbe vodu. Tmel stačí len premiešať a v prípade, že sa nespotrebuje celé množstvo tmelu, je možné nádobu uzavrieť a použiť tmel neskôr. Pastózny tmel nevysychá v nádobe. Dá sa veľmi ľahko vyhladiť a má dobru priľnavosť. Môže sa spracovávať ručne aj strojovo.

„Výstužné pásky spevňujú spoje sadrokartónových dosiek. Predávajú sa štyri druhy, ktoré sa odlišujú materiálom a technickými vlastnosťami. Samolepiace mriežkové pásky sú schopné zabrániť vzniku trhlín iba vo veľmi obmedzenej miere. Možno ich používať len v spojení s vytvrdzujúcimi práškovými tmelmi. Pri nesprávnej aplikácii v spoji dosiek páska nedokáže prenášať všetky tlaky. Výsledkom bude určite porucha,“ upozorňuje Michael Žiška.

Pri hranách, ktoré vzniknú rezaním dosiek, sa musí vždy použiť výstužná páska.

Sklovláknité výstužné pásky sú z hľadiska ochrany proti vzniku trhlín určite lepším riešením. Ich hlavnou prednosťou je jednoduché použitie spolu so škárovacím tmelom. „Vhodné sú aj pri konštrukciách s požiarnou odolnosťou. Papierová výstužná páska je ideálna v spojení s pastóznymi tmelmi. Tenký, avšak odolný papier zaručuje vytvorenie veľmi pevného a súčasne nenápadného spoja sadrokartónových dosiek. Páska je odolná proti pretrhnutiu, nenaťahuje sa a ani nezmršťuje Papierová páska nie je vhodná pre konštrukcie s požiarnou odolnosťou. Výstužná páska Knauf Kurt je kombináciou papierovej a sklovláknitej výstužnej pásky. Jedná sa o najpevnejší typ pásky, vyznačuje vyššou pevnosťou v ťahu a omnoho lepšie zabráni vzniku trhlín pri pohyboch budovy, a teda znižuje výskyt porúch,“ opisuje Michael Žižka.

Úprava sadrokartónových dosiek
Pod omietky so zrnitosťou väčšou ako 1 mm je vhodné povrch upraviť v stupni kvality Q2. | Zdroj: Rigips

Súčasťou povrchových úprav sadrokartónových dosiek sú rohové profily. Okrem bežných hliníkových alebo pozinkovaných profilov sú k dispozícii krycie rohové profily s papierovým povrchom, ktoré majú vysokú odolnosť proti opotrebovaniu a poškodeniu. Špeciálny povlak nanesený na papier zaisťuje ideálne priľnutie k povrchu dosky a náteru bez lesklých rohov. Pozinkovaná oceľ zaručuje vyššiu ochranu proti poškodeniu. Zabraňuje vzniku trhlín vyvolaných pohybom budovy (bez trhlín spôsobených zmrašťovaním). Rohové profily možno ukladať priamo do tmelu.

Impregnácia pred povrchovými úpravami

„Po brúsení a pred následnou finálnou úpravou je potrebné na plochy naniesť penetráciu (napr. Knauf Hĺbková penetrácia Tiefengrund, pred náterom alebo tapetovaním). Celoplošná penetrácia zlepí zostatky prachu a upraví absorpčnú schopnosť povrchu. Tým zaistí dobré krytie a vďaka nižšej absorpcii tiež menšiu spotrebu náteru,“ vysvetľuje Michael Žiška.

Na vytvorenie kvalitného podkladu sa odporúča použiť vysoko kvalitné penetračné nátery. Lacné výrobky nevytvoria totiž vhodný podklad pre materiály na vinylovej báze a ani špeciálne zušľachtené sadrové materiály nezabezpečia správne spojenie s tapetami alebo nátermi.

A čo v prípade, ak budú sadrokartónové a sadrovláknité dosky vystavené vode? V priestoroch kúpeľní a toaliet je vhodné použiť impregnované sadrokartónové dosky. Tieto dosky už nie je potrebné špeciálne impregnovať na ochranu pred vlhkosťou. Róbert Vinca však upozorňuje, že rovnako ako pri murovaných stenách aj pri sadrokartónových konštrukciách sa musia plochy najviac ostrekované vodou (sprchovacie kúty, okolie vaní, umývadiel) natrieť hydroizolačným náterom.

Ten treba správne aplikovať nielen na plochy, ale aj do kútov alebo prestupov v plochách. Na lepenie keramických obkladov na sadrokartónové dosky treba použiť flexibilné lepidlo (trieda C2TE). Pri bežných keramických obkladoch, ktoré majú hmotnosť do 30 kg/m2, nie sú potrebné žiadne špeciálne úpravy sadrokartónových konštrukcií. Pri použití ťažších obkladov, prípadne aj prírodného kameňa, je potrebné už pri výstavbe zosilniť priečku zhustením profilov a použitím dvojitého opláštenia dosiek.

„Bežné sadrovláknité prvky sa dajú použiť v priestoroch s triedou odolnosti A0 (domáce kúpeľne), na vyššie záťaže až do triedy A1 ponúka bezbariérové systémové riešenie kúpeľne s cementovláknitými doskami fermacell® Powerpanel H2O a podlahovými prvkami fermacell® Powerpanel TE pre steny, podlahy vrátane sprchových a odtokových prvkov,“ približuje možnosti Jaroslav Benák.

Cementovláknité dosky sú doplnené o premyslený tesniaci systém, ktorý zaručuje potrebnú hydroizoláciu. Tvorí ho hydroizolačný náter a tesniace manžety, pásiky a rohy a pod. „Tesniaci systém testovaný pre najvyššiu triedu A1 (napr. sprchové kúty a pod.) sa môže použiť aj v oblastiach s nízkymi/priemernými nárokmi (trieda 0 až A1). V triede odolnosti 0 (domáca kúpeľňa) sa na cementovláknité dosky nemusí aplikovať hydroizolačný náter, stačí iba izolovať tesniacou páskou napojenie pri stenách, podlahe, príp. strope. Odpoveď na otázky týkajúce sa vlhkých priestorov nájde stavebník v prospekte Profi-Tip fermacell – Tesniaci systém fermacell: podklady, izolačné systémy a detailné riešenie,“ odporúča Benák.

Cementovláknité dosky
Cementovláknité dosky možno použiť v kúpeľni aj bez hydroizolačného náteru. Stačí izolovať rohy a prestupy tesniacimi páskami a manžetami. | Zdroj: fermacell

Čo zapríčiňuje chyby a poruchy?

„Dosky sa neodporúča tmeliť pred vlhkým procesmi na stavbe, ako je omietanie alebo potery. Dôležitý je aj správny výber tmelu a výstužnej pásky, najmä v konštrukciách, ktoré môžu dodatočne pracovať (podhľady na strechách). V takýchto prípadoch je dobré zvoliť pevný tmel, napr. Rigips Vario a sklovláknitú výstužnú pásku. Výsledkom výberu nevhodného tmelu a výstužnej pásky sú neželané trhliny,“ opisuje najčastejšie problémy Róbert Vinca.

Trhliny môže vyvolať aj nesprávne vyhotovenie spojov, napr. nedostatočným množstvom výplňovej hmoty/tmelu v spoji. „K tomuto javu dochádza veľmi často pri použití samolepiacej výstužnej pásky a výplňového tmelu, pričom tmel nie je dokonale ,pretlačenýʻ cez sito výstužnej pásky. Materiál teda úplne nevyplní spoj a nedokáže prenášať všetky tlaky. Tento problém sa dá odstrániť správnym vyplnením spoja tmelom, tzn. spoj je potrebné v celej dĺžke vyplniť tmelom v priečnom smere a potom v pozdĺžnom smere naniesť na spoj vrstvu, ktorú treba vyhladiť,“ hovorí o ďalších príčinách trhlín Michael Žiška.

Dosky sa neodporúča tmeliť pred vlhkým procesmi na stavbe, ako je omietanie alebo potery.

Róbert Vinca neodporúča pri montáži podhľadu skrutkovať dosky do obvodových profilov. Zabráni sa tým napätiu na ploche, a tým pádom aj vzniku prasklín v škárach dosiek. Ďalej je potrebné dodržať pokyny na tmelenie od výrobcu tmelov – najmä prestávky medzi jednotlivými krokmi tmelenia (každá vrstva musí dostatočne vyschnúť a vytvrdnúť). Pri brúsení finálnej vrstvy treba zas dávať pozor, aby ste nezbrúsili tmel až k výstužnej páske.

Text: Andrea Dingová
Odborná spolupráca: Róbert Vinca, produktový manažér Saint-Gobain, značka Rigips, Dipl.-Ing. Jaroslav Benák, vedúci technického oddelenie James Hardie Europe, Ing. Michael Žiška, produktovo marketingový manažér Knauf Bratislava, s. r. o.
Foto: Knauf, Rigips, fermacell, istock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje