Ako predchádzať zvýšenej vlhkosti v domácnosti?
Zvýšená vlhkosť v domácnosti je nepríjemným problémom, ktorý sa zdĺhavo rieši, pričom oveľa komfortnejšie a ekonomickejšie je mu predchádzať. Ideálne už vo fáze stavby či rekonštrukcie vnútorných priestorov, kedy na zabránenie nežiaducej vlhkosti pomôžu vhodné stavebné materiály.
Zvýšená vlhkosť v domácnosti je viac ako len estetickým problémom. Vlhkosť vo vnútorných priestoroch totiž prispieva k vzniku a rozmnožovaniu plesní, ktoré môžu viesť aj k nepríjemným zdravotným komplikáciám.
Kde a prečo dochádza k vzniku plesní?
Rozmnožovanie plesní či iných mikroorganizmov prebieha práve v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou vzduchu – najmä v prípade, keď hovoríme o vlhkosti vzduchu nad 60 %. Najčastejšie sa to stáva v miestnostiach s prístupom k vode, predovšetkým v kúpeľniach či v okolí kuchynských stien, k výrazne zvýšenej vlhkosti a vzniku plesní však môže dôjsť vo všetkých priestoroch, ktoré sú viac alebo menej vystavované vlhkosti.
Prítomnosť plesní rozpoznáte veľmi ľahko podľa typických čiernych alebo zelených škvŕn, ktoré môžu ohroziť samotnú stavebnú konštrukciu. Plesne spôsobujú postupnú degradáciu povrchu stien, ale môžu prenikať až do jadra stien a zapríčiniť aj hĺbkovú degradáciu.
Plesne predstavujú aj zdravotný problém. Vystavovanie sa plesniam v interiéroch možno pociťovať od škrabania v hrdle, cez podráždenú pokožku, až po zápaly dýchacích ciest, alergie, astmatické ťažkosti či ekzémy.
Ako riešiť zvýšenú vlhkosť v interiéroch
Pre každý priestor so zvýšenou vlhkosťou s vysokou kondenzáciou a pre každú úroveň zaťaženia vlhkosťou a vodou je potrebné zvoliť vhodné riešenie. Neexistuje pritom jedno univerzálne riešenie pre všetky typy priestorov. Ďalším problémom môže byť, že je prakticky nemožné dopredu stanoviť presnú úroveň vzdušnej vlhkosti, množstvo vody alebo dobu, počas ktorej bude voda pôsobiť na konštrukcie.
Ukazuje sa, že najlepším prístupom je posúdenie účelu a využitia daného priestoru. Materiály musia poskytovať dobrý nosný podklad na aplikáciu keramického obkladu a umožňovať aj realizáciu moderných dizajnov. Vítaným benefitom pre užívateľov je aj rýchla a jednoduchá výstavba pomocou suchej výstavby. Sadrokartónové riešenia pre všetky kategórie priestorov so zvýšenou vlhkosťou ponúka značka Rigips ako líder na trhu so sadrokartónovými materiálmi.
Sadrokartónové riešenia pre priestory so zvýšenou vlhkosťou vzduchu
Do kúpeľní, kúpeľňových stien a sprchovacích kútov s priamym kontaktom s vodou sú ideálnym riešením sadrokartónové dosky Glasroc X. Ide o špeciálne stavebné dosky, ktoré neobsahujú žiadnu organickú zložku, ktorá by mohla predstavovať živnú pôdu pre plesne. Odolnosť dosky Glasroc X voči vode je okrem impregnácie sadrového jadra zaručená aj povrchovou sklenou tkaninou, ktorá je navyše opatrená ochranným vodoodpudivým náterom. Pred nadmernou vlhkosťou a vodou tak ochráni celú stavebnú konštrukciu. Ďalšou výhodou použitia dosiek Glasroc X je aj vynikajúca zvuková izolácia.
V prípade sociálnych zariadení ako je WC či sušiareň, alebo oblastí priľahlých ku kúpeľovým stenám bez priameho kontaktu s vodou, je vhodné použitie Impregnovaných sadrokartónových dosiek RBI (H2) so zníženou nasiakavosťou. Dosky majú impregnované jadro, oneskorenú absorpciu vody a uzavretý povrch.
Priestory s vlhkosťou vyššou ako 90 % v spojení s kondenzáciou ako sú bazény alebo wellness priestory si vyžadujú náročnejšie riešenia, napríklad cementové dosky Aquaroc. Sú to vysokovýkonné dosky na báze cementu s mimoriadne dlhou životnosťou.
Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips
Komentáre