Rekonštrukcia kúpeľne? Odrazte sa od dosky
Kúpeľne, kuchyne alebo vlastne celé bytové jadrá mnohých domácností už dávno nespĺňajú požiadavky na kvalitu a zúfalo potrebujú rekonštrukciu. Ak cítite, že vaša kúpeľňa potrebuje zmenu, tento článok je pre vás ako stvorený.
Všetky bytové jadrá sú neustále vystavované vysokej vlhkosti, ktorá vzniká pri sprchovaní alebo varení. A hoci je pre náš organizmus vlhký vzduch príjemný na dýchanie, je jednou z hlavných príčin vzniku plesní a zvýšenia počtu mikroorganizmov. To môže viesť ku zvýšenej chorobnosti, alergiám či dokonca nevoľnosti spôsobenej uvoľňujúcimi sa spórami plesne.
Preto je dôležité pri rekonštrukcii bytového jadra zvoliť také stavebné materiály, ktoré dobre odolávajú vysokej kondenzácii a zabraňujú rozširovaniu sa plesní. Kúpeľňové sadrokartónové steny a priečky z materiálov od divízie Rigips spoločnosti Saint-Gobain sú tým správnym riešením. Ich výhodou je nielen vysoká odolnosť proti vode, ale aj montáž za princípov suchej výstavby, ktorá vám ušetrí čas aj peniaze.
Pre aké dosky sa rozhodnúť?
Bytové jadrá, kúpeľne a kuchyne sú priestory, v ktorých vlhkosť vzduchu málokedy presiahne 70 % a teplota sa aj v horúcich letných mesiacoch zväčša drží pod 25 °C. Do priestorov s takýmito parametrami sú najvhodnejšie impregnované dosky RBI (H2) alebo špeciálne dosky Glasroc X.
Na steny, ktoré nie sú v priamom kontakte s vodou, ako napríklad steny kuchyne alebo chodby vedľa kúpeľne, vám bohato vystačia impregnované dosky RBI (H2) so zníženou nasiakavosťou vody. Tú dosahujú vďaka vláknom vystuženému a impregnovanému jadru, oneskorenej absorpcii vody a uzavretému povrchu.
Impregnovaná sadrokartónová doska RBI je zatriedená do kategórie H2, čo znamená zníženú nasiakavosť vody. zdroj Rigips
Pokiaľ ide o steny samotnej kúpeľne, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s vodou, najlepšie vám poslúžia dosky Glasroc X. Tieto dosky na báze sadry boli špeciálne vyvinuté na použitie v priestoroch s trvalým výskytom vody a hodia sa dokonca aj do priestorov bazénov alebo priemyselných kuchýň. Majú triedu absorpcie vody H1, o triedu vyššie ako impregnovaná doska RBI. Neobsahujú žiadny organický komponent, ktorý by mohol predstavovať živnú pôdu pre plesne. Odolnosť dosky Glasroc X proti vode zaisťuje okrem impregnácie sadrového jadra aj povrchová sklená tkanina, opatrená ochranným vodoodpudivým náterom.
Špeciálna stavebná doska Glasroc X vyvinutá pre použitie v priestoroch s trvalým výskytom vlhkosti.
Zdroj: Rigips
Výhody práce so sadrokartónovými doskami
Dosky RBI a Glasroc X okrem vysokej odolnosti proti vlhkosti majú aj ďalšiu výhodu – praktickú montáž vďaka princípom suchej výstavby. Suchá výstavba so sebou prináša celú škálu ekologických, praktických, ekonomických a časových výhod. Jedným z najmarkantnejších ekologických rozdielov oproti klasickej výstavbe, pri ktorej sú používané tehly alebo pórobetón, je množstvo ušetrenej vody. Pri práci so sadrokartónovými doskami miniete len pár litrov vody a aj to najmä na umývanie náradia. Pri klasickej výstavbe padnú za obeť stovky litrov vody.
Snáď najväčšou prednosťou suchej výstavby je úspora času. Kým pri využití tradičnejších stavebných materiálov musíte čakať na vyschnutie jednotlivých vrstiev, pri suchej výstavbe môžete plynule pokračovať v práci bez akýchkoľvek prestojov. Aj vďaka skráteným prestojom je táto forma výstavby viac ako dvakrát rýchlejšia ako práca s tehlami a pórobetónom.
Suchá výstavba vám uľahčí prácu aj pri montáži elektroinštalácií. Zatiaľ čo pri montáži do tehlových a pórobetónových konštrukcií musíte používať špeciálne náradie ako napríklad drážkovaciu frézu alebo pneumatické kladivo a náročne vykružovať elektroinštalačné krabice, v prípade konštrukcií zo sadrokartónových dosiek máte elektroinštalácie dávno pripravené za zlomok času a bez špeciálneho náradia.
ZDROJ PR článok spoločnosti Saint-Gobain, s.r.o., divízia Rigips
Komentáre