Ako si vybrať vhodný penetračný náter?

penetrácia steny
Zdroj: Saint-Gobain, divízia Rigips

V stavebníctve majú penetračné nátery svoju nenahraditeľnú rolu. Každý je však vhodný na iné typy povrchov a niektoré sa hodia napríklad len do interiérov, kým iné aj do exteriérov. Viete, ktorý je pre vás ten správny?

Využitie penetračných náterov

Ako už samotný názov tohto stavebného úkonu naznačuje, penetračné nátery slúžia na preniknutie do povrchu, na ktorý sú nanášané. Obsiahnutá účinná zložka pomáha zabezpečiť trvanlivosť požadovaných vlastností podkladu a upravuje ho pred následnou úpravou povrchovej vrstvy, napríklad sadrokartónu alebo omietky.

Penetrácia sa najčastejšie využíva na úpravu povrchov po zoškrabaní pôvodných náterov alebo po odstránení tapiet. Penetračné nátery pomáhajú zjednotiť nasiakavosť nerovnomerných povrchov alebo aj ako spojivo, ktoré pomáha zlepšiť priľnavosť medzi podkladom a následnou povrchovou úpravou.

Vyberte si vhodnú penetráciu

Ak sa chystáte pokladať sadrokartónové dosky alebo nanášať sadrové omietky či stierky, penetračné nátery Rigips vám určite prídu vhod. V ponuke nájdete viacero náterov, každý spojený s jeho zamýšľaným a ideálnym využitím.

Na úpravu betónových podkladov pre následné použitie sadrových omietok a stierok a úpravu podkladu pre lepenie sadrokartónových dosiek sa najviac hodí penetračný náter Rikombi – Kontakt. Je vyrobený z disperzie umelých živíc s minerálnym plnivom a pomáha zlepšovať priľnavosť sadrových materiálov na hladké nenasiakavé povrchy.

Najnovší penetračný náter z dielne Rigips, Rikombi Kontakt Fine, pomáha zlepšiť priľnavosť sadrových materiálov, disperzných farieb a tmelov. Hodí sa nielen na úpravu betónových podkladov, ale aj na penetráciu sadrokartónových a sadrovláknitých dosiek.

Penetračný náter Rikombi Kontakt Fine je dodávaný už namiešaný na použitie a nie je potrebné ho riediť vodou. Je možné ho nanášať natieraním alebo valcovaním. Pred ďalšími postupmi je nutné nechať náter vyschnúť aspoň 24 hodín.

V neposlednom rade sa môžete rozhodnúť pre univerzálny penetračný náter Rikombi – Grund. Je vyrobený z koncentrovanej vodnej disperzie umelých živíc na báze vinylacetátových kopolymérov s prísadami a hodí sa na úpravu všetkých nasiakavých podkladov. Plochy ošetrené základným penetračným náterom Rikombi-Grund sú vhodné na vnútorné povrchové úpravy sadrových alebo moderných sadrokartónových stien a povrchov nátermi, tapetami, obkladom a omietkami na disperznom základe.

Pár rád na záver

Nanášaniu penetračných náterov by vždy malo predchádzať dôkladné očistenie povrchov od prachu, nečistôt, zvyškov oddebňovacích prípravkov, mastnôt alebo iných nečistôt. Povrchy tiež nemôžu byť premrznuté.

Nanášanie penetračných náterov Rikombi by nemalo prebiehať pri teplotách nižších ako 5 °C. Pred nanášaním penetračných náterov nezabudnite použiť záslepky na krabičky elektrických rozvodov. Zasklené plochy zakryte fóliou proti poškodeniu. Ak používate na nanášanie maliarsky valček, náter nanášajte zospodu smerom nahor. Na nanášanie môžete využiť aj technológiu airless, ktorá je výrazne rýchlejšia ako klasické valčeky.

Penetračné nátery je nutné skladovať v suchu a pri teplote 5 až 25 °C. Dávajte pozor, aby nezamrzli, a chráňte ich pred priamym slnečným žiarením.

Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips