image 43982 25 v1
Galéria (22)

Z čoho si postaviť montovaný dom: Prehľad plošných a izolačných materiálov

Základným materiálom na realizáciu drevostavby vždy bolo a vždy aj bude drevo. Inak by to nebola drevostavba. Ak sa však nechystáte stavať práve drevenicu z guľatiny, potom v rámci skladby nielen obvodovej steny využijete určite aj materiály, ktoré z dreva nie sú. Ktoré sú teda vhodné a pomôžu vám zároveň dosiahnuť požadované tepelnotechnické vlastnosti?

Galéria

Plošné a izolačné materiály
Plošné a izolačné materiály
Plošné a izolačné materiály
Plošné a izolačné materiály
Plošné a izolačné materiály
Plošné a izolačné materiály
Plošné a izolačné materiály
Plošné a izolačné materiály

Na Slovensku si ešte stále držia svoju vedúcu pozíciu rodinné domy realizované z tradičných stavebných materiálov, ako je tehla či novodobejší pórobetón. Drevostavby v podobe starých dreveníc realizovaných z guľatiny tu, samozrejme, majú svoju historickú základňu, ale ak hovoríme o moderných montovaných drevostavbách, potom stále platí, že si svoju klientelu ešte hľadajú. O materiáloch na ich zhotovenie by sa však už dalo povedať, že si svoju cestu na stavebný trh našli. V súčasnosti je ich výber omnoho bohatší, ako bol v nedávnej minulosti. Rozumne zvolená skladba umožňuje realizovať rodinné domy bežne v nízkoenergetickom, pasívnom alebo dokonca v nulovom štandarde.

Skladbu obvodových stien a strešného plášťa by ste mali konzultovať s projektantom alebo architektom, ktorý by vám mal vedieť, v závislosti od zvoleného energetického štandardu vášho domu, odborne poradiť. Ak sa nechystáte rodinný dom realizovať svojpomocne, ďalším krokom je výber zhotoviteľa. Určite dajte na odporúčania a využite možnosť navštíviť referenčné stavby. Väčšina skúsených zhotoviteľov pracuje s overeným koncpetom. Skladbu jednotlivých vrstiev obvodového alebo strešného plášťa si nechajte detailne vysvetliť. Pýtajte sa na plusy a mínusy použitých materiálov. Nechajte si dostatok času na rozmyslenie. Konečné rozhodnutie urobte až kým si budete istý, že navrhované riešenie je tým, ktoré ste hľadali.

Výber vhodných materiálov je ovplyvnený aj konštrukčným systémom, z ktorého sa drevostavba bude zhotovovať. V súčasnosti sa do popredia dostáva tzv. panelový-rámový systém. Hlavným nosným prvkom je drevená rámová konštrukcia, ktorú tvoria KVH hranoly alebo iné konštrukčné masívne drevo. Najčastejšie sa používajú hranoly s prierezom 60/120, 60/140 alebo 60/160 mm. Ak zo statického hľadiska alebo z hľadiska zvýšených požiadaviek na tepelnú ochranu profil nevyhovuje, vytvárajú sa potrebné profily združovaním alebo vytvorením stĺpikov členeného alebo zloženého prierezu (KVH, KVH DUO/TRIO alebo BSH hranoly). Rámová konštrukcia sa vypĺňa tepenou izoláciou a obojstranne oplášťuje velkoformátovými doskami na báze drevoštiepky (dosky OSB), sadrovlákna (Fermacell, Rigidur), resp. drevovláknitých difúznejších dosiek (DHF, Steico, Ekopanel…).

Panelový konštrukčný systém je založený na výrobe jednotlivých druhov panelov stavebnej konštrukcie (panely – podlahové, obvodové, priečkové, stropné, štítové, strešné) vo výrobnej hale, ich doprave na miesto staveniska a rýchlej montáži pomocou techniky.

Najnovší trend vo vývoji stavebných materiálov na výstavbu drevostavieb predstavujú CLT panely z masívnych drevených prvkov. Vyznačujú sa vysokou pevnosťou, stabilitou a presným vyhotovením detailov.

V prípade drevostavieb je veľmi dôležité venovať pozornosť vzduchotesnému vyhotoveniu zateplenia obvodových konštrukcií. Vhodnými riešením sú ucelené patentované systémy určené na rišenie vzduchotesnosti a ochranu pred pôsobením vhlkosti.

(Nielen) Konštrukčné materiály

Doska OSB

Na výrobu dosiek OSB (angl. oriented strand board) sa používa ihličnaté drevo (smrek alebo borovica). Tenké a veľkoplošné triesky sa po zmiešaní so spojivom lisujú pod vysokým tlakom v 3 alebo 4 vrstvách. Sú vhodné na výstavbu stien drevostavieb v interiéri aj exteriéri, obvodových plášťov, podláh a stropov. Vyrábajú sa s brúseným alebo nebrúseným povrchom, s rovnou hranou alebo s vyfrézovaným perom a drážkou.

Vyrábaná hrúbka: 8; 9; 10; 12; 15; 18; 22; 25 mm
Rozmery dosky: 2 500 × 675 mm, 2 500, 2 800 × 1 250 mm
Orientačná cena: od 4,29 €/m2 (OSB 3, rovná hrana, hrúbka: 12 mm)

Zaujalo nás:

+ vyrobené na báze dreva
+ rýchly stavebný proces
+ vysoká energetická účinnosť
+ vhodné do suchého (OSB 2, OSB 3) alebo vlhkého prostredia (OSB 3)

Sadrovláknitá doska

Sadrovláknité dosky tvoria sadra a papierové vlákna, ktoré sa získavajú recykláciou.. Sú vhodné na zhotovenie priečok, štítových stien, požiarnych, vonkajších a predsadených stien, opláštenia stien, stropov, podhľadov. Vyrábajú sa aj s profilovanou hranou, keratínom napustenou povrchovou vrstvou, ktorá absorbuje nečistoty z ovzdušia, pridaním nehorľavých vlákien alebo so špeciálnym vystužením na zadnej strane dosky (znížená paropriepustnosť). Dostupné sú aj špeciálne podlahové prvky.

Vyrábaná hrúbka: 12; 12,5; 15; 18 mm
Rozmery dosky: 1 500 × 1 000 mm, 2 000, 2 500, 2 540, 2 600, 2 630, 2 750, 3 000 × 1 250 mm, 900, 2 000, 2 400, 2 500, 2 600, 3 000 × 1 200 mm

Orientačná cena: od 7,8 €/m2 (základná sadrovláknitá doaska, hrúbka: 12 mm)

Zaujalo nás

+ stavebné protipožiarne dosky
+ odolné proti vlhkosti
+ vysoká pevnosť
+ akustické a izolačné vlastnosti

Cementovláknitá doska

Dosky viazané cementom z ľahkého betónu so sendvičovou štruktúrou a obojstrannou výstuhou pod krycími vrstvami s tkaninou zo skleneného vlákna. Vyrábajú sa s rovnou hranou. Sú dostupné aj vo variante s ľahkou minerálnou prímesou vo forme keramzitového granulátu (v strednej vrstve) a recyklovanej sklenej trosky (v obidvoch krycích vrstvách s hrúbkou 15 mm), ktorý je vhodný ako staticky spolunosné a vystužovacie opláštenie vo vonkajších stavebných paneloch, na zavetrovanie a zvislý prenos zaťaženia. Dostupné aj špeciálne podlahové prvky.

Vyrábaná hrúbka: 12,5 mm.
Rozmery dosky: 1 000, 2 000, 2 600, 3 010 × 1 250 mm.
Orientačná cena: od 20,20 €/m2 (hrúbka dosky 15 mm, vhodná na vonkajšie opláštenie)

Zaujalo nás

+ vhodné na použitie v priestoroch trvale zaťažených vodou – kúpeľne, sprchy, podklad pod keramický obklad a dlažbu, prírodný kameň a pod.
+ nehorľavý materiál

Cementotriesková doska

Cementotriesková doska sa vyrába lisovaním zmesi drevených triesok, portlandského cementu, vody a prísad. Sú dostupné bez alebo s povrchovou úpravou či v akustickom variante. Možné dodať rezané na požadovaný rozmer, so zaoblenou hranou pod ulom 45°, frézované do hrúbky dosky 12 mm s polodrážkou, od hrúbky dosky 16 mm s perom a drážkou. Sú určené ako konštrukčný materiál, ak sa požaduje odolnosť proti vlhkosti, pevnosť, nehorľavosť, ekologická a hygienická neškodnosť.

Štandardné hrúbky: 8; 10; 12; 14; 16; 18; 20; 22; 24; 26; 28; 30; 32 mm
Hrúbky na objednávku: 34; 36; 38 a 40 mm
Základný rozmer dosky: 3 350 × 1 250 mm.

Orientačná cena: od 9,94 €/m2 (základná doska, hrúbka: 12 mm)

Zaujalo nás

+ bez obsahu azbestu a formaldehydu
+ odolné proti hmyzu a plesniam
+ nehorľavé a zvukovoizolačné
+ možnosť predvŕtania otvorov

Sadrokartónové dosky

Sadrokartónové dosky sa vyrábajú po vrstvách, pričom prvú a tretiu vrstvu tvorí kartónový papier a medzi nimi sa nachádza vrstva sadry. Dostupné sú vo viacerých variantoch: protipožiarny s pridaním sklených vlákien vhodný do vlhkého prostredia (impregnovaný kartón), akustický so špeciálnou technológiou na pohltenie formaldehydu (na obr.) či s vysokou mechanickou odolnosťou a únosnosťou. Na jednoduchšiu orientáciu sú dosky farebne odlíšené.

Bežné hrúbky dosiek: 9,5; 12,5; 15; 18; 20 a 25 mm
Rozmer (d. × š.): 1 250 (1 200) mm × 2 000 až 4 000 mm, 600/625 mm × 2 000 až 3 500 mm
Orientačná cena: od 5,46 €/m2 (základná doska, hrúbka: 12,5 mm)

Zaujalo nás

+ dostanete aj špeciálne typy konštrukčných sadrokartónových dosiek určených na realizáciu drevostavieb (impregnované, nárazuvzdorné, vysoká pevnosť a pod.).
+ dostupné aj hobby formáty (1 000 × 1 500 × 12,5 mm) alebo špeciálne formáty na objednávku

CLT panely

CLT viacvrstvový masívny panel je plošný výrobok z masívneho dreva. Tvoria ho aspoň tri krížom položené, navzájom plošne zlepené masívne dosky z ihličnatých drevín (smrek, smrekovec, jedľa biela, borovica limba alebo duglaska). Vďaka špeciálnemu druhu lepenia sa znižuje riziko napučania a zosychania. Vyrábajú sa v pohľadovej kvalite, sú v ponuke ako hobľované, brúsené a leštené, ako predbežne opracované (prefabrikované – napr. prvky s vyrezanými otvormi na okná a dvere). Sú určené na zhotovenie stien, stropov, striech nízkoenergetických či pasívnych stavieb.

Orientačná cena: kalkulácia na vyžiadanie na celý dom

Zaujalo nás

+ dobrá zvukotesnosť
+ ohňovzdornosť
+ vysoká nosnosť
+ akumulačný účinok

KVH hranol

Masívny konštrukčný hranol vyrábaný najčastejšie zo smrekového reziva vysušeného na vlhkosť približne 15 %, hobľované na presný rozmer. Na dosiahnutie požadovanej dĺžky sa jednotlivé hranoly spájajú pod tlakom pomocou zubov vyfrézovaných na čelách hranolov (tzv. cinkovanie) a lepidla. Bežný prierez: do 100 × 240 mm, pri väčších dimenziách sa používajú DUO/TRIO KVH hranoly (dva alebo tri hranoly zlepené k sebe). Pri prierezoch 240 × 240 mm a viac sa odporúča namiesto KVH hranolov použiť BSH hranoly. Vyrábajú sa v priemyselnej kvalite KVH Nsi (môže sa objaviť zmodranie, drobná chyba) alebo v pohľadovej kvalite KVH Si.

Maximálna dĺžka: najčastejšie 13 m (možné vyrobiť aj dĺžku 20 m)

Orientačná cena: 3,29 €/ks (prierez: 60/120 mm, dĺžka: 1 bm)

Zaujalo nás

+ kontrolovaná kvalita dreva
+ ohobľovaný povrch
+ vyrezané poruchy (hrče a rozpraskané časti)

BSH hranol

Vyrobený z technicky vysušených smrekových lamiel na vlhkosť približne 15 %. Odstránením slabých miest a vrstvením lamiel s následným zalisovaním vzniká produkt s kontrolovanou kvalitou. Lamely s hrúbkou približne 40 mm sa lepia vodorovným spojom, čo umožňuje zlepenie hranola až na výšku 420 mm. BSH hranoly sú vhodné na zhotovenie vysokonamáhaných konštrukcií stavieb, kde sa kladie požiadavka na vysokú pevnosť použitého dreva. Majú vysokú pevnosť a nosnosť pri nízkej hmotnosti. Sú dodávané v dvoch kvalitatívnych triedach: pohľadová (BSH Si) a priemyselná (BSH NSi).

Hrúbky: do 420 mm
Dĺžka: 13 m

Orientačná cena: 6,05 €/ks (prierez: 80/140 mm, dĺžka: 1 bm)

Zaujalo nás

+ trvalá tvarová stálosť
+ minimálne deformácie
+ odolnosť proti praskaniu
+ odolnosť proti drevokaznými škodcom

Tepelnoizolačné materiály

Drevovláknité izolačné dosky

Drevovláknité izolačné dosky sa vyrábajú z čerstvého mäkkého dreva. Sú dostupné vo variantoch vhodných na tepelnú izoláciu fasád, ako mäkké alebo statické izolačné dosky. Statické dosky sa vyrábajú s perom a drážkou (4-stranné pero a drážka – pri stavbe drevenej rámovej konštrukcie) alebo s tupou hranou (na riešenie detailov a ostení okien) s obojstranne brúseným povrchom. Sú vhodné na izoláciu striech a vonkajších stien, v interiéri na izoláciu podláh, stropov a vnútorných stien či dutých priestorov.

Vyrábaná hrúbka: 35 až 240 mm
Orientačná cena: od 9,24 €/m2 (DHF doska, hrúbka: 15 mm), od 3,60 €/m2 (univerzálna doska do siten, striech,s tropov a podláh, hrúbka: 20 mm)

Zaujalo nás

+ spĺňajú požiadavky na tlmenie hluku vo vnútorných a vonkajších priestoroch
+ tlmenie krokového hluku
+ difúzne otvorené
+ vysoká ochrana proti vlhkosti
+ absorpčná schopnosť s reguláciou vnútornej klímy

Kamenná vlna

Tepelná, zvuková a protipožiarna izolácia, ktorá sa vyrába z vulkanických hornín.. Vyrábajú sa izolačné dosky s pozdĺžnou (lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a vyššia odolnosť proti pretiahnutiu kotvami) alebo kolmou orientáciou vlákien (výrazne vyššia pevnosť v ťahu). Dosky s pozdĺžne orientovanými vláknami sa používajú v kontaktných a prevetrávaných fasádach. Dosky s kolmými vláknami sú vhodné aj pre kontaktné systémy iba celoplošne lepené na stenu (strop) alebo pre kontaktné systémy s keramickým obkladom. 

Súčiniteľ tepelnej vodivosti:  = 0,035 W/(m2 . K).
Vyrábaná hrúbka: 30; 40; 50; 60; 70; 80; 100; 120; 140; 150; 160; 180; 200; 220 mm

Orientačná cena: od 6,50 €/m2 (hrúbka: 100 mm, v závislosti od typu a vlastností izolácie)

Zaujalo nás

+ vysoká mechanická a požiarna odolnosť
+ tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti
+ schopnosť prepúšťať vodnú paru
+ nízky difúzny odpor
+ ľahko opracovateľná
+ odolná proti plesniam, hnilobe a škodlivému hmyzu

Sklená vlna

Tepelná a zvuková izolácia vyrábaná z kombinácie piesku a až 80 % recyklovaného skla. Sklená vlna je vhodná na zateplenie podkroví, šikmej strechy, stropov, vnútorných priečok, odvetrávaných fasád, obvodových stien v podobe kontaktného zateplenia a je odporúčanou izoláciou na zateplenie drevodomov. Prispôsobí sa priestoru, ktorý vypĺňa, napr. medzi krokvami v podkroví/šikmej streche alebo medzi sadrokartónovými profilmi vo vnútorných akustických priečkach. Má o polovicu nižšiu hmotnosť ako fasádna doska z kamennej vlny. Sklená vlna s  = 0,039/0,040 W/(m2 . K) nie je určená na zateplenie obvodových stien drevostavieb.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti:  = 0,030 W/(m2 . K)
Vyrábaná hrúbka: 30; 50; 60; 80; 100; 120; 140; 150; 160; 180; 200; 220 mm

Orientačná cena: od 4,50 €/m2 (hrúbka: 100 mm, v závislosti od typu a vlastností izolácie)

Zaujalo nás

+ nehorľavý materiál
+vysoké tepelnoizolačné a akustické vlastnosti
+ vysoká paropriepustnosť
+ nízky difúzny odpor
+ odolnosť proti plesniam, hnilobe a škodlivému hmyzu

Biely polystyrén

Tepelná a zvuková izolácia vyrábaná zo styrénu získaného z ropy v podobe expandovaného polystyrénu (EPS). Expanduje sa (teda pení) pomocou vodnej pary a nadúvadla. Vhodný na izolovanie obvodových stien, plochých striech, plávajúcich podláh a podláh na teréne. Určený na zateplenie obvodových stien, podláh, stropov a plochých striech. Na izolovanie soklov, vegetačných striech či striech s parkovacou plochou je vhodný extrudovaný variant (XPS). Vyrába sa vtláčaním, tzv. extrúziou. Pri zateplení obvodových stien EPS je potrebné dbať na absolútnu vzduchotesnosť. 

Súčiniteľ tepelnej vodivosti:  = 0,036 W/(m2 . K)

Orientačná cena: od 5,90 €/m2 (hrúbka: 100 mm, v závislosti od typu a vlastností izolácie)

Zaujalo nás

+ vysoké tepelnoizolačné vlastnosti
+ zvýšená požiarna odolnosť
+ vysoká pevnosť v ťahu, tlaku a ohybe
+ dobrá zaťažiteľnosť
+ nízka hmotnosť
+ veľmi nízka nasiakavosť
+ ľahká manipulácia

Sivý polystyrén

Pridaním grafitu do expandovaného polystyrénu vzniká sivý polystyrén. Nanočastice grafitu sa odrážajú späť k jeho zdroju, čo zvyšuje tepelnoizolačný účinok. Má o 20 % vyšší tepelnoizolačný účinok ako biely polystyrén pri rovnakej hrúbke. Určený predovšetkým na zhotovenie vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov nízkoenergetických a pasívnych domov. Vhodný aj na zhotovenie ETICS s hrúbkou 200 až 350 mm. Pri montáži sa odporúča používať ochranné siete proti UV žiareniu (vyššia pohltivosť slnečného žiarenia) a kvalitné lepidlá.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti:  = 0,031 W/(m2 . K)

Orientačná cena: od 6,13 €/m2 (hrúbka: 100 mm, v závislosti od typu a vlastností izolácie)

Zaujalo nás

+ vysoké tepelnoizolačné vlastnosti (o 20 % vyšší ako pri bielom polystyréne)
+ mechanická odolnosť
+ nízka hmotnosť
+ jednoduchá spracovateľnosť
+ odolnosť proti vlhkosti

Materiály na fasádu

Fasádny obklad z mäkkého dreva a termodreva

Najčastejším typom obkladu sú zrezané a hobľované dosky, prípadne profilované dosky z mäkkého dreva (najčastejšie smrek a borovica, na obr. drevený obklad smrek A/B eurotimber, klasik profil). Z dôvodu nebezpečenstva ich deformácie sa odporúča maximálna šírka 12 mm. Hrúbka by sa mala pohybovať medzi 190 až 240 mm. Výhodnejšie je zvislé usporiadanie dosiek ako vodorovné. Pri vodorovnom usporiadaní má pero ukazovať vždy hore a drážka vždy dole. Pri fasádnych doskách treba dosky povrchovo chrániť vhodnými nátermi. Na výrobu termodreva sa používa ušľachtilá európska guľatina z mäkkého dreva (smrek, borovica).

Vyrábaná hrúbka: 19; 20; 26; 28 mm
Šírka: 68; 117; 140 mm
Dĺžka: 3 000; 3 600; 3 900; 4 000, 4 200; 4 500, 4 800 a 5 000 mm

Orientačná cena: od 4 €/m2 (I. trieda, neošetrený smrek), od 32,70 €/m2 (termodrevo, borovica)

Zaujalo nás

+ drevo je rozmerovo stabilné
+ odolné proti hnilobe
+ drevokazným škodcom a vlhkosti
+ neprehrieva sa

Fasádny obklad z exotických drevín

Exotické dreviny sú vhodné na použitie do exteriéru pre ich vysokú prirodzenú odolnosť a dlhú životnosť. K dispozícii sú rozličné dreviny: kanadský červený céder (na obr.), grapa, massaranduba, iroko, cumaru alebo inak brazílsky tík, ipe a pod. a odtiene: jemné teplé odtiene žltej, hnedej, červenohnedej, tmavohnedej či zlatisté odtiene. Bez hrčí a prasklín. Aj exotické dreviny získavajú časom sivú patinu. Zachovanie pôvodnej farby je možné použitím impregnačných olejov, čím sa zároveň predĺži aj životnosť dreva. Profil: viditeľný, poloskrytý alebo skrytý.

Vyrábaná hrúbka: 18; 20 mm
Šírka: 100; 120; 140 mm
Dĺžka: 600 až 3 500 mm.

Orientačná cena: od 90 €/m2 (fasádny obklad ipe)

Zaujalo nás

+ omnoho hustejšia štruktúra ako tuzemské dreviny (napr. grapa je o 70 % tvrdšia ako dub)
+ obsah olejnatých látok – odolnosť proti drevokazným škodcom, hubám a menšiew praskanie

Zasklenie

Tepelnoizolačné sklá

V porovnaní so štandardnými izolačnými sklami tepelnoizolačné sklá znižujú tepelné straty. Nahradením vnútornej tabule pri štandardnom skle sklom s nízky sálaním (nanesená špeciálna vrstva kovu na povrchu skla) sa výrazne zníži hodnota prechodu tepla. Výmenou vzduchu v dutine izolačného skla za plyn s nízkou tepelnou vodivosťou (argón, kryptón) sa hodnota prechodu tepla ešte viac zníži.

Súčiniteľ prechodu tepla skla: Ug = 0,5 až 0,8 W/(m2 . K) pri použití troch skiel (okno s trojsklom)

Orientačná cena: individuálna kalkulácia v závislosti od typu okenného rámu

Zaujalo nás

+ nízka priepustnosť tepla
+ vonkajšie číre sklo možno nahradiť protislnečnými alebo bezpečnostnými sklami

Komôrkové polykarbonátové dosky

Komôrkové (dutinkové) polykarbonátové dosky sú vhodné na tepelnoizolačné nerozbitné zasklievanie, presvetľovanie a zastrešenie. Ochranná vrstva proti UV žiareniu prispieva k odolnosti proti starnutiu, dlhodobému zachovaniu optických vlastností a pomáha zachovať vysokú tuhosť a nosnosť. Ochranná vrstva sa nachádza na jednej strane dosiek, ktorá je zreteľne označená potlačenou ochrannou fóliou. Táto strana sa musí inštalovať vždy smerom von. Trieda reakcie na oheň B, s1, d0. Možné inštalovať rovné dosky alebo ohnuté za studena.

Orientačná cena: od 10,20 €/m2 (hrúbka: 10 mm)

Zaujalo nás

+ vysoká nárazová húževnatosť
+ vysoká bezpečnosť a mechanická odolnosť (nevzniká ostrapkanie)
+ extrémna odolnosť proti rozbitiu a poveternostným vplyvom
+ nízka hmotnosť
+ jednoduchá spracovateľnosť
+ veľmi dobrá priepustnosť svetla
+ homogénna štruktúra

TEXT: Andrea Dingová v spolupráci s firmami Cidem Hranice, Fermacell, Glassolutions, Inoutic, Isover, Jaf Holz, Knauf Bratislava, Mirador, Rigips, Steico, Woodpoint
FOTO: isifa/Shutterstock, archív firiem
ZDROJ: časopis Urob si sám 9/2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje