Toto sú najlepšie spôsoby, ako odstrániť starú tapetu

Odstraňovanie tapety
Zdroj: iStock

Tapeta dokáže z chladného neútulného priestoru vyčarovať príjemný kút – o tom niet pochýb. Lenže po pár rokoch môže pôsobiť zastarane, potrebujete zmenu alebo sú na nej vidno poškodenia či nečistoty. Viete, ako najľahšie a najlepšie odstránite starú tapetu?

Skôr než začnete

Pri akejkoľvek „kutilskej“ práci v prvom rade myslite na bezpečnosť. Odstraňovanie tapety znamená prácu s vodou a tiež trochu neporiadku, vopred sa na to pripravte. Vypnite všetky elektrické zásuvky, ktoré sa vo vaše pracovnej oblasti nachádzajú – elektrinu potrebovať nebudete, navyše sa s vlhkosťou nekamarátia a mohli by ste si spôsobiť úraz.

Zásobte sa trpezlivosťou. I keď odstránenie tapety nie je mimoriadne náročné, vyžaduje si čas. Pripravte sa aj na lepkavý neporiadok – vopred pozakrývajte podlahy fóliou a prelepte lišty maliarskou páskou. Samozrejme, budete potrebovať aj rebrík.

odstraňovanie tapety
Zdroj: iStock

Ako odstrániť okraj tapety

Najskôr otestujte okraj tapety špičkou špachtle. Dajte pozor, aby ste nepoškodili omietku či murivo. Ak sa vám podarí uvoľniť papier a ľahko sa odstraňuje – je to ten jednoduchší proces. Všetko, čo sa dá takto strhnúť, strhnite, ale pozor na omietku. Ak tapeta drží pevne, je treba vopred zmäkčiť lepidlo a až potom strhávať tapetu.

Náš tip: Nepoužívajte plastový stierací nôž. Tieto nože sú zvyčajne priveľmi hrubé na to, aby sa dostali pod papier.

odstraňovanie tapety
Zdroj: iStock

Ako zmäkčiť lepidlo?

Okraje tapety a miesta, kde tapeta pevne drží nastriekajte vodou alebo ich navlhčite špongiou a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Niektorí domáci majstri odporúčajú namiesto vody použiť zmes horúcej vody s avivážou. Čím je voda teplejšia, tým lepšie. Existujú aj hotové prípravky na odstránenie tapiet.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePo pár minútach pôsobenia otestujte malú oblasť nechtom – ak sa tapeta ľahko odliepa, pokračujte. Ak nie, opakujte proces navlhčovania a nechajte vlhkosť pôsobiť trochu dlhšie. Celý proces opakujte, kým nestrhnete všetky zvyšky tapety zo steny. Mimoriadne pevne prilepené tapety sa dajú odstrániť parným odstraňovačom tapiet. Manipulácia s ním je čistá a pohodlná.

Máte sadrokartónovú stenu? V tomto prípade dávajte pozor, aby ste ju priveľmi nezvlhčili. Môže sa ľahko poškodiť.

odstraňovanie tapety
Zdroj: iStock

Ako očistiť stenu od zvyškov lepidla

Najjednoduchší spôsob je umyť stenu hubkou a mydlovou alebo saponátovou vodou. I keď sa to môže zdať zbytočné, ak tento krok vynecháte, môžete byť sklamaní výsledkom maľovania. Maľovka na neočistenej stene totiž vytvára rôzne nepríjemnosti, ktoré nie sú ani estetické, ani profesionálne.

odstraňovanie tapety
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.