Realizácia sadrokartónu
Galéria (4) Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips

Výber sadrokartónu do kúpeľní a miestností so zvýšenou vlhkosťou

Zvýšená vlhkosť v interiéri nie je len estetickým problémom, ale jej nebezpečenstvo spočíva predovšetkým vo vzniku a rozmnožovaní plesní, ktoré môžu viesť aj k nepríjemným zdravotným komplikáciám. Najlepšie je predchádzať tomu už pri výstavbe alebo rekonštrukcii, a to vďaka výberu stavebného materiálu s vlastnosťami, ktoré zabraňujú šíreniu plesní.

Galéria

Realizácia sadrokartónu
Hnedo béžová kúpeľňa
Žena na barovej stoličke v kuchyni

Rozmnožovanie plesní či iných mikroorganizmov výrazne podporuje vlhkosť vzduchu nad 60 %. Najväčší problém s vlhkosťou a s ňou spojenými plesňami je v miestnostiach s prístupom k vode, predovšetkým v kúpeľniach či v okolí kuchynských stien, v zásade však pri všetkých priestoroch, ktoré sú viac alebo menej vystavované vlhkosti, existuje vysoké riziko vzniku plesní. Prítomnosť plesní rozpoznáte veľmi ľahko podľa typických čiernych alebo zelených škvŕn.

Okrem spomenutého nepriaznivého vplyvu na zdravie ľudí však prítomnosť plesní a rias na stenách ohrozuje aj samotnú stavebnú konštrukciu. Plesne spôsobujú postupnú degradáciu povrchu stien, ale môžu prenikať až do jadra stien a zapríčiniť aj hĺbkovú degradáciu.

Vhodné riešenie pre každý typ povrchu

Pre každý priestor so zvýšenou vlhkosťou s vysokou kondenzáciou a pre každú úroveň zaťaženia vlhkosťou a vodou je potrebné zvoliť vhodné riešenie. Ako ho však vybrať, keď je prakticky nemožné vopred stanoviť presnú úroveň vzdušnej vlhkosti, množstvo vody alebo dobu, počas ktorej bude voda pôsobiť na konštrukcie? Z dlhodobých pozorovaní stavieb a z praktických skúseností sa ukazuje, že najlepším prístupom je posúdenie účelu a využitia daného priestoru.

Pre používateľov je zväčša dôležité, aby mali navrhnuté konštrukcie dlhodobú životnosť, a to aj pri náročnejších podmienkach spojených s vlhkosťou, aby materiály poskytovali dobrý nosný podklad na aplikáciu keramického obkladu a umožňovali aj realizáciu moderných dizajnov. Úlohu zohráva aj rýchla a jednoduchá výstavba.

Divízia Rigips spoločnosti Saint-Gobain vyvinula pre všetky kategórie vlhkých priestorov sadrokartónové riešenia, ktoré bezpečne plnia svoju funkciu a zároveň spĺňajú všetky výhody suchej výstavby voči tradičným murovacím postupom. Jednotlivé systémové riešenia sa medzi sebou líšia tak parametrami charakterizujúcimi ich odolnosť voči vlhkosti a vode, ako aj postupmi manipulácie a inštalácie.

Žena na barovej stoličke v kuchyni
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips

Sadrokartónové riešenia do domácností

Do kúpeľní, kúpeľňových stien a sprchovacích kútov s priamym kontaktom s vodou je ideálnym riešením použitie sadrokartónových dosiek Glasroc X. Ide o špeciálne stavebné dosky, ktoré neobsahujú žiadnu organickú zložku, ktorá by mohla predstavovať živnú pôdu pre plesne. Odolnosť dosky Glasroc X voči vode je okrem impregnácie sadrového jadra zaručená aj povrchovou sklenou tkaninou, ktorá je navyše opatrená ochranným vodoodpudivým náterom. Pred nadmernou vlhkosťou a vodou tak chráni celú stavebnú konštrukciu.

V prípade bytových, prípadne kancelárskych sociálnych zariadení ako je WC či sušiareň, alebo oblastí priľahlých k kúpeľovým stenám bez priameho kontaktu s vodou, je vhodné použitie Impregnovaných sadrokartónových dosiek RBI (H2) so zníženou nasiakavosťou. Dosky majú impregnované jadro, oneskorenú absorpciu vody a uzavretý povrch.

Hnedo béžová kúpeľňa
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips

Výhodou oboch týchto sadrokartónových dosiek je možnosť suchej výstavby, ktorá je v porovnaní s bežnými stavebnými materiálmi priestorovo úsporná. Zároveň je časovo pomerne nenáročná a finančne úsporná, a svojpomocne ju zvládnete urobiť pri rekonštrukcii aj sami. Výhodou dosiek Glasroc X sú navyše aj vynikajúce hodnoty zvukovej izolácie.

Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.