Tesnenie plastových okien v dome
Galéria (7) Zdroj: Deceuninck

Aké tesnenie plastových okien je najlepšie a kedy ho treba vymeniť?

Tesnenie musí odolať každodennému použitiu, počasiu a UV žiareniu. Zabezpečuje izoláciu okna pred prienikom chladu a vlhkosti zvonka, rovnako zvyšuje aj jeho zvukovoizolačné vlastnosti.

Galéria

Tesnenie plastových okien v dome
Prehľad tesnení plastových okien
Starostlivosť o tesnenie plastových okien
Údržba okenných rámov vysávaním nečistôt
Umývanie okenných rámov
Vyčistenie odvodňovacích kanálikov

Vzhľadom na to, že na trhu je veľké množstvo okien, existujú aj rôzne typy tesnení, ktoré sa líšia tvarom profilu, výškou či tuhosťou.

Podľa typu použitého materiálu sa pri plastových oknách najčastejšie používajú tieto tesnenia

EPDM tesnenie

ide o tesnenie vyrobené zo zmesi etylén-propylén-diénového kaučuku. Má vysokú odolnosť proti starnutiu, ozónu, UV žiareniu, vysokým teplotám a poveternostným vplyvom. Patrí medzi rozmerovo stabilné materiály a dokáže dobre tesniť aj niekoľko desiatok rokov. Pri pôsobení tepla sa trvalo nedeformuje, ale nie je možné ho taviť ani zvárať. Preto sa musí do profilu vkladať ručne.

„Správnym ručným vložením sa dá zaistiť pružnosť aj v rohoch profilu, ktorú zvárané tesnenie nevie dosiahnuť. V tomto prípade je dôležité, aby bol roh drážky, kam sa tesnenie vkladá, dôkladne začistený, a aby bolo tesnenie správne vyšponované. To sa však dá v rohoch korigovať aj dodatočne,“ vysvetľuje Michal Buzna, vedúci zákazníckeho servisu a produktový manažér spoločnosti INCON.

TPE tesnenie

Tento materiál je vyrobený na báze rôznych polymérov a zmesí polymérov. Vyznačuje sa odolnosťou proti UV žiareniu, vonkajším vplyvom a nízkym teplotám. Možno ho vyrobiť v rôznych stupňoch tvrdosti a v akomkoľvek farebnom odtieni. „Najväčšou výhodou TPE tesnení je možnosť zvárania v jednej výrobnej fáze spolu s PVC profilmi. Je inštalované do profilu pri jeho výrobe, spracováva sa teda spoločne s profilom. TPE tesnenie neobsahuje silikón a možno ho opätovne recyklovať,“ hovorí Richard Vácha technický zástupca spoločnosti Deceuninck.

Prehľad tesnení plastových okien
Prehľad tesnenia na plastové okná

Kedy treba tesnenie vymeniť?

Výmenu tesnení je nutné zvážiť, ak je tesnenie viditeľne mechanicky alebo iným spôsobom poškodené (zdeformované), a preto nie je plne funkčné. Vplyvom nefunkčného tesnenia môže vznikať netesnosť funkčnej škáry, a tým napríklad zvýšené zatekanie, prievzdušnosť alebo zhoršenie zvukovej izolácie. Na tesnenie mnoho ľudí väčšinou zabúda. Je ho však potrebné udržiavať a kontrolovať rovnako ako okno a v prípade akéhokoľvek viditeľného poškodenia zvážiť jeho výmenu.

Tesnenie na oknách sa odporúča skontrolovať raz ročne.

Možno vymeniť tesnenie aj svojpomocne?

Výmenu okenného tesnenia netreba odkladať – vyžaduje si presnosť a vhodné náradie. Zručnejší majstri zvládnu výmenu tesnenia aj svojpomocne, odporúča sa však tento krok ponechať odborníkom. „Obráťte sa na firmu, ktorá vám okná dodala, alebo priamo na výrobcu. S nimi prekonzultujte výber vhodného tesnenia. Iba vhodne zvolené tesnenie totiž zaručí správne fungovanie okien či dverí a zachovanie ich úžitkových vlastností,“ hovorí Michal Buzna. Každé okno má iné tesnenie, je potrebné ho vyberať podľa profilového systému okna.

Ak nepoznáte dodávateľa okien ani typ profilu, resp. nemáte príslušnú dokumentáciu k oknu, dobre si prezrite rámy svojich okien. Väčšina výrobcov označuje výrobky identifikačným štítkom, na ktorom nájdete podrobnejšie informácie o výrobcovi a čísle zákazky. Zvyčajne sa lepia z vnútornej strany krídla tak, aby neboli viditeľné z pohľadovej strany. Slúžia okrem iného aj na neskoršiu identifikáciu produktu v prípade následného servisu.

Ako sa o tesnenie starať?

Aby okná čo najlepšie tesnili a aby tesnenie malo čo najdlhšiu životnosť, treba sa oň pravidelne starať. Tesnenie na oknách sa odporúča skontrolovať raz ročne. Malo by priliehať ku krídlu a rámu okien po celom obvode, nemalo by byť viditeľne poškodené alebo vypadnuté z drážky profilu. „Tesnenie TPE sa odporúča aspoň 1x ročne, ideálne pred zimou, skontrolovať, očistiť a umyť mydlovým roztokom a odstrániť z neho nečistoty,“ vysvetľuje Richard Vácha. Rozhodne sa treba vyhnúť použitiu rozpúšťadiel, kyselín či iných abrazívnych látok.

Tesnenie EPDM si vyžaduje trochu viac pozornosti, pretože prírodný materiál môže vysychať. „Na údržbu tohto tesnenia odporúčam použiť silikónový olej, glycerín alebo iný špeciálny mazací prípravok, z ktorého výberom vám najlepšie poradí dodávateľ okien. Takto obnovíte pružnosť tesnenia, zastavíte povrchovú koróziu a zabránite jeho primŕzaniu,“ dodáva Michal Buzna.

Starostlivosť o tesnenie plastových okien
O tesnenie okien sa treba pravidelne starať, len tak zabezpečíte jeho dlhú životnosť. | Zdroj: Deceuninck

Čo pri oknách skontrolovať okrem tesnenia?

1. Skontrolujte funkčnosť kovania – okná sa musia dať otvárať a zatvárať bez námahy a nesmú prefukovať. Existuje množstvo typov kovaní a s každým typom sa zaobchádza trochu inak. Všetky pohyblivé časti a uzatváracie miesta kovania treba premazať špeciálnym olejom, ktorý je na to určený, alebo použite silikónový olej. Urobte to aspoň jedenkrát ročne. Je potrebné používať iba také čistiace a ošetrovacie prostriedky, ktoré nenarušia ochranu proti korózii. Premazaním ochránite kovanie pred vlhkosťou a koróziou a výrazne tak predĺžite životnosť celého okna.

2. Skontrolujte kľučky a úchyty – presvedčte sa, či nie sú uvoľnené. Nadvihnite kryt pod kľučkou a otočte ho do vodorovnej polohy. Tak sa dostanete ku skrutkám, ktoré následne utiahnite.

Okrem tesnenia treba skontrolovať kovanie, kľučky a úchyty či odtokové otvory.

3. Vyčistite odtokové otvory a kanáliky – tieto kanáliky slúžia na to, aby odvádzali preč vodu, ktorá sa dostane medzi rám a krídlo okna. Ak sú tieto otvory upchaté, nemôže voda odtekať a môže zatiecť do interiéru. Čistenie odvodňovacích kanálikov je jednoduché a nezaberie viac ako pár sekúnd. Stačí vám na to vatová tyčinka, ktorú prepcháte cez drážku a uvoľníte nahromadené nečistoty. Následne kanálik prepláchnete vodou alebo vysajete vysávačom.

4. Neignorujte údržbu okenných rámov – najprv vysávačom vysajte nečistoty zo všetkých drážok v ráme. Následne ich dôkladne umyte z vonkajšej a vnútornej strany mäkkou handričkou a vlažnou vodou, prípadne bežným saponátom. Nepoužívajte abrazívne prostriedky (prostriedky s drsnou štruktúrou), riedidlá alebo benzín, ale ani drôtenky alebo čokoľvek, čo by mohlo poškriabať povrch rámov.

5. Umyte správne sklá – odporúčame sklo najprv poriadne pretrieť vlhkou handričkou, aby ste odstránili prebytočnú špinu. Na doleštenie môžete použiť tradičný čistič skla alebo čoraz populárnejšie špeciálne utierky na sklo, tzv. mikrofázové utierky.

Údržba okenných rámov

1.

Údržba okenných rámov vysávaním nečistôt
Najskôr vysávačom vysajte nečistoty zo všetkých drážok v ráme. Potom ich dôkladne umyte z vonkajšej… | Zdroj: Deceuninck

2.

Umývanie okenných rámov
… a vnútornej strany mäkkou handričkou a vlažnou vodou, prípadne bežným saponátom. | Zdroj: Deceuninck

3.

Vyčistenie odvodňovacích kanálikov
Vatovou tyčinkou vyčistiť odvodňovacie kanáliky v ráme okna. Vyčistené kanáliky prepláchnite vodou a povysávajte. | Zdroj: Deceuninck

Text: Andrea Dingová v spoluprácii s Ing. Michal Buzna, vedúci zákazníckeho servisu a produktový manažér spoločnosti INCON, Richard Vácha, technický zástupca spoločnosti Deceuninck
Foto: INCON, Deceunick
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje