Užitočné triky, ako sa zbavíte vlhkosti, kondenzácie a plesní

vlhkosť v byte pri okne
Zdroj: istock.com

Vlhkosť je problémom mnohých domácností, a to najmä v zimnom období. Môže sa vyskytnúť v ktoromkoľvek dome, bez ohľadu na veľkosť či lokalitu. Niekedy súvisí s nedôslednou údržbou staršieho domu, inokedy s problémom pri konštrukcii novších budov.

Ak necháme náznaky vlhkosti bez povšimnutia, dôjde nielen k poškodeniu odevov a nábytku, ale podporíme spúšťač mnohých zdravotných problémov, vrátane astmy. Čo si treba všímať? Ako znížime vlhkosť v domácnosti?

Signály, že máte doma vlhko

Nadmernú vlhkosť ľahko zistíme aj bez vlhkomeru. Svedčia o nej tieto skutočnosti:

 • Zatuchnutý zápach – Vlhká miestnosť má zatuchnutý pach. Pocítite ho hneď, ako otvoríte dvere.
 • Fľaky na stene – Tmavé značky na stene sú signálom vlhkosti. Vlhkosť sa môže prejaviť aj ako odfarbená omietka, či „mapy“ na stene.
 • Zdvíhanie alebo odlupovanie tapety – Ak si všimnete, že sa vaša tapeta stáča od steny, je to pravdepodobne spôsobené vnútornou vlhkosťou.
 • Studené steny – Ak sú steny vo vašej domácnosti studené na dotyk, zvyčajne je to signál vyššej vlhkosti. Vnútorné steny by mali byť na dotyk teplé a suché.
 • Nadmerná kondenzácia na oknách – V zime je obvyklá kondenzácia okolo okien. Ak však vznikne nadmerná kondenzácia, ktorá nikdy nemizne, je dôkazom vlhkého prostredia v interiéri.

Čo zapríčiňuje vlhkosť v byte či v dome?

Najčastejšie je vlhkosť spôsobená kondenzáciou. Pri poklese teploty vonku sa každé ráno vytvára na oknách vlhkosť. V konečnom dôsledku sa tvoria plesne. Častým vinníkom vlhkosti v interiéroch sú tiež netesné potrubia, odpady alebo prepady. Podobne býva na vine zlá alebo poškodená izolácia, strecha, poškodený okenný rám či zablokovaný žľab. Príčinu zistíme zvyčajne jednoducho – podľa toho, kde sa nachádza vlhká škvrna, pleseň, či kondenzácia.

Ak chceme problém riešiť, mali by sme vedieť, o aký typ vlhkosti ide. Existujú tri typy.

Kondenzácia je často spôsobená zlým vykurovaním a vetraním. Nastáva tiež pri varení, kúpaní sa a ďalších aktivitách, ktoré zvyšujú úroveň vlhkosti v budove. Tento vzduch sa zráža na studených povrchoch, nielen na oknách, ale aj na stenách.

kondenzácia na okne
Zdroj: istock.com

Stúpajúca vlhkosť je vlhkosť, ktorá do interiéru vniká zo zeme. Medzi príznaky patria rozpadnuté soklové lišty a podlahy, „mapy“ na omietke, odlupujúca sa farba a tapety v spodnej časti múrov.

Stúpajúca vlhkosť v byte
Zdroj: istock.com

Prenikajúca vlhkosť znamená, že voda vstupuje do budovy zvonku a preniká cez steny alebo strechu. Na vine bývajú poškodenia odkvapov, potrubí, izolácie, či strechy.

Prenikajúca vlhkosť
Zdroj: istock.com

Ako sa zbaviť kondenzácie?

Každé ráno utrite okná a parapety

Kondenzát odstráňte hneď, ako si ho všimnete. Tak zabránite tvorbe plesní. Použite kuchynskú utierku alebo hubku. Vhodné je z času na čas utrieť okenné rámy a parapety fungicídnym prostriedkom, môžete ho nastriekať aj do kútov na steny pri oknách.

Ak odstraňujete plesne spôsobené kondenzáciou, zotrite ich handričkou namočenou v mydlovej vode. Potom odstráňte všetku vlhkosť pomocou suchej handričky a obe utierky zahoďte. Väčšie plochy s plesňou nechajte na odborníkov, lebo si viac uškodíte ako pomôžete!

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteutieranie kondenzovanej vlhkosti na okne
Zdroj: istock.com

Kontrolujte paru z varenia

Aj únik pary pri varení môže mať za následok vznik plesní. Oplatí sa zakryť panvice a hrnce. Nezabránite len úniku pary, ale tiež ušetríte energiu. Ak máte samostatnú kuchyňu, pri varení zatvorte dvere, aby ste zabránili úniku pary do iných častí domu. A nezabudnite používať digestor, nemáte ho len na parádu alebo na osvetlenie. Zvážte použitie odvlhčovača. Hodí sa aj do panelákových kúpeľní, ktoré nemajú okno. Výkonný odsávací ventilátor by mal byť samozrejmosťou.

únik pary pri varení
Zdroj: istock.com

Vetrajte

Každé ráno nechajte okná v byte či dome otvorené najmenej na 15 minút. Nebojte sa urobiť rýchly prievan, aby sa vzduch v miestnostiach rozhýbal a vymenil.

Udržiavajte v interiéri rovnomerné teplo

Ak chceme počas chladnejších mesiacov udržať vlhkosť na uzde, udržiavajme v interiéri stabilnú teplotu. Vlhkosť vzniká, keď teplý vzduch narazí na studené steny, takže udržiavaním tepla v dome sa tomu vyhneme. Skontrolujte izoláciu v dome, alebo ho dajte zatepliť, ak ešte nie je.

Ako sa zbaviť stúpajúcej vlhkosti

Vážne problémy s vlhkosťou vyžadujú konzultáciu s kvalifikovanými odborníkmi. Rozhodne ju neodkladajte, pretože problém môže rapídne zmohutnieť už za pár týždňov. Špecializovaní pracovníci urobia prehliadku, zmerajú vlhkosť, identifikujú príčinu problému a poradia vám, ako správne postupovať. Stúpajúca vlhkosť býva vážnym problémom starších domov a neraz je nevyhnutná rekonštrukcia.

Ako sa zbaviť prenikajúcej vlhkosti

Ak je vaším problémom prenikajúca vlhkosť zvonku dovnútra, mali by ste urobiť prehliadku domu nielen zvnútra, ale i zvonku. Opäť pomôžu odborníci – firmy, ktoré sa venujú odvlhčovaniu a odstraňovaniu plesní vo vlhkých domoch. Niekedy stačí opraviť alebo vymeniť odkvapy, parapet, prípadne vymeniť poškodený šindeľ na streche alebo narušenú izoláciu.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

 1. Pani Zavarská ak niečomu nerozumiete, píšte radšej články o žene v prechode alebo po prechode, tzv. klimaktériu, možno tam popíšete menej blbostí. Omnoho lepšie triky ako sa zbaviť vlhkosti, sme sa učili v siedmej triede ZDŠ.

 2. Urob si sám.sk (1) says:

  Dobrý deň, pepo, veľmi radi medzi našimi redaktormi privítame schopných a rozhľadených majstrov, ktorí majú chuť písať. Ak takým ste, ozvite sa mi, prosím, na email oliver.vyslouzil@jaga.sk. Budem rád. Ďakujem

 3. Dobrý deň, je časopis urob si sám aj v elektronickej forme.
  Prajem pekný deň.

 4. Urob si sám.sk (1) says:

  Dobrý deň,

  áno, časopis sa dá predplatiť aj v elektronickej podobe. Viac info nájdete na tomto linku:

  https://predplatne.jaga.sk/urob-si-sam/digitalne-predplatne-urob-si-sam/

 5. Zdravím,chcem dodať z vlastnej skúsenosti že za vlhkom v izbe a následnej plesni môže aj nevhodná interiérová farba.U suseda sa vymaľovala izba farbou od neznámeho výrobcu a po roku,obzvlášť v zime tam bolo vlhko,začali sa vytvárať plesne,po čase sa farba začala odlupovať…Nepomohlo ani vetranie,tá farba proste neprepúštala vzduch,vlhkosť…Časom to išlo dole po šúplatách,oddelila sa od predchádzajúceho náteru…Izba sa oškrabala použila bežná osvedčená farba a je pokoj…

 6. Pán Oliver, ďakujem za ponuku. Ak by som bol o 30 alebo aspoň o 20 rokov mladší, isto by som Vašu ponuku neodmietol, nakoľko v minulosti som občas prispieval do regionálnych novín. K pani Zavarskej : nechcel som znižovať (hejtovať) úroveň jej článku, ale čo napísala, sa nepodobalo na nejaké triky. To, čo je na foto, s istotou má príčinu kdesi inde. Takže aj nápravné opatrenia budú iné ako píše p. Zavarská. Na záver by som chcel popriať Vášmu tímu s ohľadom na súčasnú situáciu s Covid-19, najmä veľa zdravia potrebného ku kvalitnému životu ale i k napísaniu dobrých článkov. Ak bude z Vašej strany záujem o nejaké príspevky, môžem poslať na Váš email. S pozdravom pepo.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.