Zaizolovanie domu za jeden deň
Zdroj: istock.com

Zaizolovanie domu za jediný deň? Cesta, ako zvládnuť enormné náklady na kúrenie

Na prvý pohľad sa môže zdať, že zaizolovať dom ešte pred začiatkom zimy je v podstate nemožné. Veď stavebné materiály takmer zmizli z pultov a tie, ktoré sa kúpiť dajú, sú násobne drahšie než pred pár mesiacmi. Stačí však trochu zmeniť uhol pohľadu a výsledný obrázok je iný: zaizolovať dom sa dá aj za jediný deň!

Každý múdry majiteľ domu vie, že pred touto zimou je kľúčové nehnuteľnosť dobre zaizolovať. Inak sa účty za elektriku, plyn či iné palivo vyšplhajú do extrémnych výšok a zaplatiť ich bude takmer mission impossible.

Aj keď je zima už za rohom, ešte stále sa toho dá dosť stihnúť.

Štyri teoretické možnosti

V segmente izolácií sú zvyčajne na výber štyri možnosti: pena, polystyrén, vata (vlna) a fúkaná izolácia. Aktuálne je výber trochu užší, pretože polystyrén z trhu takmer vymizol, napriek tomu zostávajúce tri možnosti dávajú šancu ochrániť svoj dom pred únikom tepla.

Každý spôsob izolácie má svoje výhody aj nevýhody. Ako spotrebiteľ sa v prvom rade dívame na cenu. No odborníci odporúčajú uvažovať v širších súvislostiach a brať do úvahy aj iné fakty ako len nákupnú cenu. Potom nám môže vyjsť, že riešenie, ktoré sa spočiatku javí ako najdrahšie, je z dlhodobého pohľadu cenovo najvýhodnejšie.

Izolácia rodinného domu
Zdroj: istock.com

Fúkanie je in

Kým v minulosti bola prvou voľbou pri izolácii vata (vlna), dnes je čoraz populárnejšia kanadská pena. A nie je to náhoda. Majitelia nehnuteľností a developeri prichádzajú na jej nesporné výhody.

„Izolácia striekanou penou má niekoľko benefitov, z ktorých majitelia či obyvatelia nehnuteľnosti profitujú desaťročia. Dokonale izoluje všetky plochy, ale aj detaily stavby, takže nevznikajú žiadne tepelné mosty, cez ktoré dochádza k únikom tepla. Nemení svoj tvar ani objem. Po celú dobu svojej životnosti je rovnako odolná voči kondenzácii vlhkosti, takže sa netvoria zdraviu škodlivé a stavbu ohrozujúce plesne. Neprehrieva sa a máme opakovane otestované, že po jej aplikácií sa náklady na kúrenie znížia minimálne o 56 percent,“ vysvetlil Lukáš Kmenta, Country manažér Huntsman Building Solutions (HBS) pre Čechy a Slovensko.

Nespornou výhodou striekanej kanadskej peny je aj jej rýchla aplikácia. Štandardný rodinný dom sa dá týmto spôsobom zaizolovať za jediný deň! Takže sa to dá skutočne stihnúť ešte pred začiatkom blížiacej sa vykurovacej sezóny.

Iba pre profíkov

Podmienkou aplikácie kanadskej peny, ktorú sme u nás roky poznali pod značkou ICYNENE, je, že ju môžu robiť iba vyškolení a certifikovaní „striekači“. Takže kým vlnou si dom môžete zaizolovať aj svojpomocne (bez garancie kvality práce a teda aj termoregulačných vlastností materiálu), HBS peny môžu aplikovať iba profesionáli.

„Áno, naše peny môžu aplikovať iba ľudia, ktorí sú na to vyškolení. Lebo iba tak vieme garantovať 25-ročnú záruku na materiál a jeho vlastnosti,“ potvrdzuje L. Kmenta z HBS.

Proces izolácie domu
Zdroj: Huntsman Building Solutions (HBS)

Práve cena za prácu profesionálov náklady na tento druh izolácie zvyšuje, no z dlhodobého hľadiska je to plusom. Ani ten najšikovnejší domáci kutil totiž nedokáže vatou izolovať tak, aby dokonale sedela a izolovala na rôznych výčnelkoch, výklenkoch, spojoch a nerovných plochách. Teda presne na miestach, kde zvyčajne vznikajú tepelné mosty.

Navyše vata v priebehu rokov degraduje. Mení sa jej tvar aj objem, kým striekaním aplikovaná izolácia ostáva rovnaká s rovnakými tepelnoizolačnými a ďalšími fyzikálnymi vlastnosťami. Takže sčítané a podčiarknuté nie je izolovanie vatou lacnejšie a už vôbec nie trvalejšie riešenie.

Vlhkosť, teplo aj hluk

Striekaná penová izolácia nezabraňuje iba únikom tepla, respektíve prehrievaniu stavby v letných mesiacoch. Izoluje aj pred hlukom, chráni pred vlhnutím stien a proti radónu.

V niektorých krajinách Beneluxu alebo vo Veľkej Británii ovplyvňuje druh zvolenej izolácie aj energetickú triedu stavby.

Kanadská pena je zaradená do vyššej triedy ako vata, pretože vata degraduje a jej životnosť je stanovená na 10 – 15 rokov. Možno je len otázkou času, kedy budú podobné pravidlá platiť aj v našich končinách.

Proces izolácie domu
Zdroj: Huntsman Building Solutions (HBS)

Kanadská alebo česká?

Za zmienku stojí aj fakt, že hoci ide o polyuretánovú penu, čo zaváňa riadnou chémiou, ide o nealergénny materiál bez škodlivých látok. A vyrába sa recykláciou plastov.

„Kým vata alebo polystyrén končia na skládkach, my odpad nevytvárame, ale spracúvame. Vďaka inovatívnym a udržateľným technológiám ročne spracujeme až 250 miliónov PET fliaš. Premieňame ich na materiál, z ktorého priamo na stavbe vzniká izolačná pena,“ vysvetľuje L. Kmenta z HBS – najväčšieho výrobcu striekanej peny na svete.

Možno vás pobaví fakt, že sa tejto pene hovorí aj kanadská, hoci sa vyrába v Česku a aj na Slovensku je dobre známa pod starším názvom ICYNENE. Je príjemné vedieť, že máme na trhu lokálny produkt svetovej kvality, ohľaduplný k životnému prostrediu, s ktorým sa dá na zimu pripraviť za jediný deň a reálne ušetriť na kúrení už tento rok.

Viac informácií na huntsmanbuildingsolutions.com.

Zdroj: PR článok Huntsman Building Solutions

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje