chutné domáce jahody
Galéria (6) Zdroj: istock.com

Všetko dôležité, čo potrebujete vedieť o pestovaní jahôd

Chutnú a bohatú úrodu môžete mať aj vtedy, keď ste nikdy predtým nepestovali jahody. Stačí poznať niekoľko základných faktov a odporúčaní.

Poznáme dve základné kategórie jahôd – skoršie a neskoršie. Na trhu však už nájdete aj jahody, ktoré rodia dlhodobo, počas celého vegetačného obdobia. Líšia sa i veľkosťou a množstvom plodov. Vyberte si odrodu, ktorá vám vyhovuje najviac – pre začiatok sa oplatí investovať do odolnejších odrôd. Tie sú menej náročné na starostlivosť.

Kde pestovať jahody

Najchutnejšie ovocie rastie na plnom slnku. Vyberte slnečné, ale pred vetrom chránené miesto v úrodnej, voľne priepustnej pôde, ktorá je ideálne mierne kyslá. Pôdu môžete ľahko vylepšiť pridaním kompostu alebo vyzretého hnoja pred výsadbou. Mimoriadnu podporu rastlín docielite pridaním univerzálneho organického hnojiva.

domáce jahody
Zdroj: istock.com

Okrem priamej výsadby do pôdy môžete jahody pestovať aj v závesných nádobách alebo v stojacich kontajneroch a vyvýšených záhonoch. Použite viacúčelovú zeminu a uistite sa, že nádoba má na dne odtokové otvory.

Náš tip: Jahody nikdy nevysádzajte na miesto, kde ste predtým pestovali paradajky, zemiaky alebo chryzantémy. Prečo? Pretože sú náchylné na hubami vyvolané vädnutie, ktorá sa ľahko prenáša.

Ako sadiť jahody

Predpestované rastliny, ktoré si zoženiete v záhradkárskych predajniach by mali byť zasadené približne 50 centimetrov od seba v každom smere. Úhľadné riadky vytvoríte pomocou motúzu. Koruna rastliny od najnižšie položeného miesta, z ktorého vychádzajú listy má sedieť na úrovni pôdy. Najjednoduchšie je to v prípade črepníkových jahôd – tie stačí vysadiť v rovnakej hĺbke, v akej boli v kvetináčoch.

pestovanie jahôd
Zdroj: istock.com

Kúpili ste si predpestované rastliny. Čo teraz?

Opatrne ich vyberte z nádoby, v ktorej ste ich kúpili. Uvoľnite korene od prebytočnej hliny a namočte ich asi na hodinu do vody. Potom ich vyberte a odstráňte všetky príliš dlhé korene. Nebojte sa, to rastline neublíži. Vykopte dostatočne veľkú výsadbovú jamu tak, aby sa do nej zmestili korene. Jednou rukou držte korunu jahody v správnej polohe, druhou nasypte pôdu okolo koreňov a potom ju spevnite zatlačením. Akonáhle budete hotoví, všetky vysadené rastliny dôkladne zavlažte.

Ako pestovať a kedy hnojiť jahody?

Základom chutnej úrody je pravidelné zalievanie. Zároveň sa však snažte pri polievaní zabrániť zvlhčovaniu listov, aby ste znížili riziko chorôb. Jahody pestované v nádobách zvyčajne potrebujú zálievku častejšie, pretože pôda v kontajneri v teplom počasí rýchlejšie vyschne.

Na to, aby sa jahodám darilo tvoriť chutné a zdravé plody, vynakladajú veľa úsilia. Podporte ich univerzálnym organickým hnojivom, ktoré nahradí stratené živiny. Používajte na to tekuté hnojivo s vysokým obsahom draslíka, napríklad paradajkové. S pravidelným prihnojovaním začnite hneď, ako začnú kvitnúť.

V prvom roku pestovania odrežte všetky dlhé, tenké výhonky. Tak sústredíte úsilie rastlín na produkciu ovocia.

pestovanie jahôd
Zdroj: istock.com

Mulčovanie jahôd slamou

Veľmi dobrým trikom, ako sa vyhnúť burine je mulčovanie slamou. Navyše sa vám budú plody lepšie zberať a pôda nebude tak intenzívne vysychať.

Ak si všimnete, že vtáky poletujúce nad vašou záhradou milujú jahody rovnako ako vy, ochráňte ich sieťovinou. Tá zabráni vtákom jesť vašu úrodu, ale zároveň nebráni v práci opeľujúcemu hmyzu.

Galéria

chutné domáce jahody
domáce jahody
pestovanie jahôd
pestovanie jahôd
vývinové štádia jahody

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.