Ako zistíte, že vašim rastlinám chýbajú živiny?

Zdroj: istock.com

Zhoršený stav, zmeny rastu, vzhľadu a úrody plodín nemusia byť spôsobené len hmyzom alebo chorobami. Môže to byť dôsledok nedostatku, alebo naopak – nadmerného prísunu živín. Nedostatok živín sa najčastejšie prejavuje zblednutím alebo deformáciou listov a stoniek. Ako zistíte, v čom je chyba a ako stav riešiť?

Problémom je, že podobné príznaky ako má nedostatok živín, môžu mať aj niektoré ochorenia či vplyv škodcov. Ak spozorujete zmeny na vašej rastline, v prvom rade skontrolujte príznaky napadnutia škodcom alebo chorobou. Zmena farby listov a zakrpatený rast rastliny môže byť spôsobený priveľmi vlhkou pôdou, môžu aj vädnúť, pretože korene majú problém rásť a čerpať živiny. Extrémne zmeny teploty spomaľujú rast plodín a ovplyvňujú kvitnutie. Priveľa hnojiva môže spôsobiť popálenie.

Aké živiny potrebujú rastliny?

Tak, ako človek potrebuje pre svoje zdravie dostatočný prísun živín, potrebujú ho i rastliny. Tie, ktoré vyžadujú v relatívne veľkých množstvách nazývame makronutrienty: dusík, draslík, fosfor, vápnik, síra a horčík. Ako mikronutrientov rastliny potrebujú bór, meď, železo, mangán, molybdén a zinok. Samozrejme, nie každá rastlina má rovnakú potrebu živín, preto si vopred zistime, čo a v akom množstve treba dopĺňať, aby mohla zdravo a spokojne rásť.

Bez dostatočného zalievania to nejde

Aj keď máte pôdu bohatú na potrebné živiny, ak by ste rastliny prestali dostatočne zalievať, nevedeli by ich absorbovať. Na druhej strane, vyhýbajte sa nadmernému zalievaniu, ktoré je základom pre mnohé choroby a hnilobu. Na to, aby rastliny vedeli absorbovať živiny z pôdy, potrebujú aj špecifické rozmedzie pH. Vo všeobecnosti platí, že priveľmi kyslé alebo priveľmi zásadité pôdy znižujú schopnosť rastlín vstrebávať živiny. Oplatí sa otestovať pôdu, aby ste poznali jej hodnoty.

Príznaky nedostatku makroživín:

Vápnik

Nedostatok vápnika sa prejavuje deformovaním nových listov, rastúce výhonky môžu odumrieť. Na paradajkách ho spoznáme podľa tmavých škvŕn na plodoch, na kapuste či zeleri sa môže prejaviť čiernym stredom.

Pomôcť môže hnojivo s obsahom vápnika, ale dokonca aj vápno – v tomto prípade pozor na dávkovanie, nechajte si poradiť v odborných predajniach.

Zdroj: istock.com

Dusík

Príznaky nedostatku dusíka sú: žltnutie starších listov, ostatné listy sú svetlozelené. Stonky môžu byť žlté a ostré. Rastlina má spomalený rast.

Pomôžu prípravky s obsahom amoniaku, dusičnanom, močoviny a hnoj.

Zdroj: iStock

Horčík

Pomalý rast a bledožlté listy – niekedy len na vonkajších okrajoch – sú príznakom nedostatku horčíka. Nové listy môžu byť žlté s tmavými škvrnami.

Pomôže horká soľ, Epsom soľ a prípravky s obsahom magnézia.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteFosfor

Nedostatok fosforu sa prejavuje malými listami s červenastým alebo fialovým odtieňom. Špičky listov vyzerajú ako spálené, staršie listy sú takmer čierne. Úrodnosť je výrazne znížená.

Dobrým pomocníkom sú prípravky s obsahom fosfátu a tiež zeleným pieskom (greensand).

Draslík

Staršie listy rastlín s nedostatkom draslíka vyzerajú ako popálené na okrajoch alebo zvädnuté, vysychajú, hnednú. Medzi žilami žltnú.

Rastline s nedostatkom draslíka pomôžu draselné prípravky: PK a NPK hnojivá, vďaka ktorým dodáte rastline okrem draslíka aj fosfor, prípadne aj dusík. Niekedy je totiž dosť ťažké odlíšiť prejavy nedostatku týchto troch prvkov.

Zdroj: istock.com

Síra

Prejavom nedostatku síry je zakrpatený rast, nové výrastky sú svetložlté, staré zostávajú zelené.

Najlepším pomocníkom sú prípravky obsahujúce sulfát. Nedostatok síry je častejší v suchom počasí.

Náš tip: Na to, aby sa vám podarilo udržať rastliny v zdraví, pravidelne každoročne upravujte pôdu čerstvým organickým hnojivom a testujte ju, aby ste vyriešili prípadnú nerovnováhu ešte skôr ako spôsobí škody. Dobrým pomocníkom je vápnenie pôdy.

Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.