skladovanie mrkvy
Galéria (5) Zdroj: iStock

Ako uskladniť koreňovú zeleninu? Skúste túto osvedčenú metódu

Neskoré plodiny koreňovej zeleniny napriek jesennému ochladeniu ešte stále môžeme nechať vonku. Mrkva, červená repa, paštrnák i okrúhlica počkajú, kým doriešime zber ostatnej úrody. Niektorí pestovatelia odporúčajú ponechať koreňové plodiny v zemi minimálne do prvých mrazov, pretože tým získajú sladšiu chuť. Platí to predovšetkým o paštrnáku.

Galéria

koreňová zelenina
skladovanie mrkvy
skladovanie korenovej zeleniny
skladovanie korenovej zeleniny

Ponechávanie koreňovej zeleniny v zemi má však aj svoje negatíva. Čím dlhšie zostávajú v pôde, tým je pravdepodobnejšie, že ich nájdu škodcovia. Zamrznutá pôda sa ťažko kope, je ťažká a vlhká, čo vyvoláva hnilobu. Zvážte podľa vašich skúseností a možností, dokedy necháte koreňovú zeleninu v záhrade a pripravte si všetko potrebné na jej uskladnenie. Jednou z najbezpečnejších možností je skladovanie koreňovej zeleniny v piesku. Namiesto piesku môžete použiť aj vermikulit alebo kokosové vlákno.

Ako skladovať koreňovú zeleninu v piesku

Na zber koreňovej zeleniny je ideálny suchý deň. Korene nechajte niekoľko hodín pred uložením vyvetrať sa na povrchu pôdy. Tak sa spevní ich povrch. Neumývajte ich, iba odstráňte všetku voľnú pôdu a odrežte vňať. Všetku zeleninu pred uskladnením dôsledne skontrolujte, poškodenú vyhoďte alebo zdravú časť z nej ihneď spotrebujte. Neoplatí sa ju dávať medzi zdravé korene, pretože ich môže nakaziť. Akékoľvek zárezy alebo odreniny v pokožke zeleniny sa môžu pri skladovaní rýchlo zmeniť na hnilobu. Je neuveriteľné, ako rýchlo sa rozpad šíri z jedného koreňa na druhý.

koreňová zelenina
Source: iStock

Akú nádobu vybrať na skladovanie?

Dobrými skladovacími nádobami na koreňovú zeleninu sú drevené škatule a debny. Použiť môžete aj hrubé kartónové škatule. Plastové boxy sú v poriadku vtedy, ak sú dobre vetrané. Na dno nádoby nasypte vrstvu vlhkého (ale nie mokrého) piesku, potom na vrch poukladajte zeleninu a dávajte pozor, aby sa navzájom nedotýkala. Striedavo opakujte vrstvy piesku a zeleniny. Všetko to uzavrite finálnou vrstvou piesku.

skladovanie korenovej zeleniny
Source: iStock

Kam umiestniť nádoby s koreňovou zeleninou uloženou v piesku?

Nádoby či kontajnery s úrodou koreňovej zeleniny skladujte na mieste, kde nie sú problémom myši a iné hlodavce, napríklad v garáži alebo v kôlni chránenej proti hlodavcom. Ideálnym miestom je nevykurovaná pivnica, kde môžete rozdeliť priestor a vytvoriť časť zameranú len na koreňovú zeleninu.

Na skladovanie koreňovej zeleniny môžete použiť aj starú pokazenú chladničku alebo mrazničku, ktorej vstavaná izolácia pomôže udržiavať konštantnú teplotu.

Veľmi dôležitá je regulácia vlhkosti

Mokré korene hnijú a príliš suché sa stávajú gumovými a scvrkávajú sa. Teplotu v pivnici či kôlni by sme mali udržiavať mierne nad bodom mrazu, nikdy nie nižšiu.

Kolísanie teploty môžeme zmierniť izoláciou. Ako? Jednoducho vložte škatuľu s koreňovou zeleninou v piesku do väčšej škatule a priestor medzi nimi vyplňte z každej strany izolačným materiálom. Použiť môžete slamu alebo pokrčené noviny. Vetranie a reguláciu teploty zabezpečíte aj uložením do otvorenej police – vhodné je, aby ani zospodu debna so zeleninou neležala na zemi.

Kontrolujte uskladnenú koreňovú zeleninu

Aj tá najlepšie uskladnená koreňová zelenina si vyžaduje kontrolu – aspoň raz za dva týždne. Ubezpečte sa, že na koreňoch nie sú žiadne stopy hniloby, poškodené ihneď odstráňte. Ak zelenina začala rásť, je v miestnosti veľmi teplo a musíte viac vetrať. Ak sa scvrkáva, potrebuje zvlhčiť piesok. Ak dokážete udržať svetlo, teplotu a vlhkosť v skladovej miestnosti pod kontrolou, môžete sa zo zeleniny tešiť ďalšie mesiace – prakticky až do jari.

Sabína Zavarská
Foto: istock

  1. Helena Maďariková says:

    Prosim info či môžem uskladniť mrkvu do piesku šaštin ?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.