Aj v auguste je stále vhodný čas na výsev a výsadbu! Vyberajte z týchto druhov zeleniny a okrasných rastlín

Rodina sadí v záhrade
Zdroj: iStock

Hoci sme už v polovici leta, stále je vhodný čas na výsev a výsadbu niektorých druhov zeleniny a okrasných rastlín. Je to zároveň spôsob, akým udržíte záhradku stále funkčnú a naplníte záhony po rastlinách, ktoré už nie sú produktívne, respektíve odkvitli. Čo siať a sadiť v auguste?

Najlepšími druhmi zeleniny na výsev v auguste sú rýchlo rastúce plodiny – listové šaláty, reďkovky a dlhšie rastúca zelenina, ktorej nebudú vadiť ani chladnejšie dni na začiatku jesene, napríklad zimná kapusta. Treba však myslieť na to, že kým teplé augustové teploty sú ideálne na podporu klíčenia semien, hladina podzemnej vody je nižšia, takže sadenice potrebujú viac zálievky. Aké druhy zeleniny môžete vysiať v auguste?

Šalát siaty

Šalát je podstatne odolnejší, ako vyzerá. Nielenže ho môžeme vysiať v auguste, ale aj neskôr, pretože dokáže prezimovať v skleníkoch alebo pod ochrannými zvonmi. Vďaka tomu dosiahnete úrodu na jeseň i skoro na jar.

Špenát

Špenát zasiaty koncom augusta vám prinesie úrodu mladých listov v októbri. Cez zimu vstúpi do vegetačného pokoja a skoro na jar vám opäť prinesie čerstvé listy. Semiačka špenátu vysievajte priamo do dobre pripravenej, úrodnej pôdy a keď teploty začnú klesať, prikryte ho nízkou clonou.

Orientálne listové šaláty – čínska kapusta, pak choi, tatsoi, mizuna, horčica

Tieto zaujímavé druhy šalátov klíčia veľmi rýchlo, a preto sú vhodné na výsev priamo do pôdy alebo do nádob aj v auguste. Vysoké nádoby pomôžu ochrániť sadenice pred slimákmi, ktoré sú schopné v noci zožrať celé hriadky. Do výsadbových modulov zasejte po tri semiačka a neskôr prerieďte na jednu alebo dve rastliny a vysaďte do väčších nádob, prípadne von. Keď teploty na jeseň začnú klesať, prikryte ich netkanou textíliou alebo inou ochranou.

Rukola

Rukola zasiata začiatkom augusta vám pred zimou poskytne úrodu čerstvých listov a potom oddychuje až do marca, keď vyženie nové listy. Najväčšiu šancu na prežitie mrazov má práve vtedy, keď ju vysejete koncom augusta.

výsadba do hriadky
Zdroj: iStock

Valeriánka poľná

Valeriánka je lahodná listová plodina, ktorá sa pestuje počas zimy. Vysievajte ju priamo do dobre pripravenej pôdy a keď teploty začnú klesať, prikryte ju ochranou. Korene valeriánky sú plytké, preto ju pravidelne zalievajte.

Repa

Repu je najlepšie vysievať priamo a potom ju preriediť. Semená sejte striedmo, pretože hoci sú maličké, vyklíčia takmer všetky a následný rast je rýchly. Záhony prerieďte koncom augusta alebo začiatkom septembra. Semená zasiate do výsevných modulov prerieďte na dva alebo tri korene a koncom augusta vysaďte von. Rúno alebo sieťka pomáhajú ochrániť rastliny pred holubmi, motýľmi a ďalším hmyzom.

Čakanka

Čakanka je mrazuvzdorná rastlina, seje sa najmä od februára do septembra. Ak chcete úrodu predĺžiť, pokračujte v sejbe aj v auguste. Pred vysadením na slnečné miesto predpestujte semená v zásobníku.

Kapusta

Koncom augusta je čas vysievať jarnú kapustu priamo vonku alebo vo vnútri do pestovateľských podnosov. Ak ste predpestovali zimnú kapustu, august je ideálny čas na vysadenie von. Ochranu pred motýľmi zabezpečíte pomocou jemnej siete zavesenej 1 m nad zemou.

výsadba do hriadky
Zdroj: iStock

Švajčiarsky mangold

Mangold je možné siať postupne počas jari a leta, v auguste máte poslednú šancu na vysiatie tejto oziminy. Semiačka vysejte priamo do pôdy alebo do kvetináčov s vlhkým kompostom bez rašeliny.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteKaleráb

Ak chcete mať kaleráb na neskorý zber v októbri, mali by ste ho vysiať čo najskôr v auguste. Konzumovať sa dajú nielen buľvy, ale aj listy aj stonky – vychutnajte si ich pečené, dusené alebo surové.

Aké kvety vysiať v auguste

V okrasných záhradách je august skvelý čas na to, aby ste si naplánovali nasledujúci rok. Výsevom odolných letničiek teraz získate skorú úrodu kvetov na jar, dvojročné rastliny zasiate v auguste budú kvitnúť nasledujúce leto.

Nechtík

Farebný nechtík je nenáročný na pestovanie a možno ho zasiať v auguste i septembri – kvetmi vás poteší nasledujúcu jar. Je odolný, takže semiačka jednoducho vysejte tam, kde majú kvitnúť.

Nevädza

Rovnako ako nechtík, aj nevädzu môžete v auguste vysiať, aby ste mali májové kvety. Semiačka vysievajte priamo do pôdy alebo do kvetináčov – na povrch vlhkého kompostu bez rašeliny.

Nevädza
Zdroj: iStock

Nezábudky

Nezábudky je možné vysievať počas letných mesiacov až do septembra. Je to užitočná pôdopokryvná rastlina vhodná do tieňa. Navyše sa sama vysemení.

Aké semená zbierať v auguste

August je skvelým obdobím roka na zber niektorých semien. Je to najjednoduchší a najprirodzenejší spôsob, ako zadarmo pestovať viac obľúbených rastlín. Zaujímavým faktom je, že nová rastlina môže vyzerať rovnako ako materská, ale aj nápadne odlišne – môže mať rôzne kvality.
Najlepší čas na zber semien je suchý deň, po období suchého počasia, ráno, keď sa všetka rosa odparí. Suché semená vložte do papierovej obálky alebo vrecka.

Silenka

Od augusta zbierajte papierové tobolky so semenami silenky. Môžete ich zasiať na jeseň alebo na jar.

Mak

Otvorte makovicu na vrchu, vytraste semená do papierového vrecka a na jeseň alebo na jar vysejte.

Makovice zelené
Zdroj: iStock

Fazuľa

Na konci sezóny nechajte úplne dozrieť niekoľko strukov fazule a keď struky vyschnú, semená vyberte. Nechajte ich dobre vysušiť a odložte na jarný výsev v interiéri.

Sabína Zavarská
Zdroj: gardenersworld.com
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.