V marci pribúda záhradných prác. Viete, na čo všetko by ste nemali zabudnúť?

Sadenie na jar
Zdroj: iStock

S príchodom jari pribúdajú aj práce v záhrade. Čo všetko je potrebné urobiť v marci v úžitkovej, okrasnej záhrade a v skleníku? Čo teraz vysadiť či zasiať?

Marec v okrasnej záhrade

V marci sa už na narcisoch a iných jarných cibuľkách začínajú tvoriť semená. Odstráňte ich a listy nechajte prirodzene odumrieť. V prvej polovici mesiaca by ste mali dokončiť prerezávanie ruží. Drieň, škumpu a paulovnie zrežte až po základ, aby ste podporili silný nový rast. Nezabudnite prihnojiť vresoviskové kry: rododendrony, azalky, kamélie a pierisy. Zo záhonov odstráňte burinu a mulčujte ich záhradným kompostom.

Okolo ruží, kríkov a živých plotov rozsypte univerzálne hnojivo. Začnite s výsevom odolných letničiek a ozdobných makov von do záhrady. Ešte stále môžete sadiť aj okrasné cibuľoviny a ľalie – či už do nádob alebo na okraje záhonov, kde najlepšie vyniknú. Vysadiť môžete aj nové ruže, rôzne kríky a popínavé rastliny. Ak si chcete vytvoriť vlastnú lúku, teraz je správny čas na výsev divých kvetov. Všetky nové výhonky kontrolujte, či neobsahujú vošky, ak áno, odstráňte ich.

Strihanie konárov
Zdroj: iStock

Ovocná a zeleninová záhrada v marci

Ak chcete skorú úrodu mrkvy, môžete ju vysiať von a chrániť pred škodcami rúnom. Je čas zasiať paradajky, čili papričky, sladkú papriku a baklažány do interiérových kvetináčov na predpestovanie sadeníc. Oplatí sa kúpiť si mladé bylinky a zasadiť ich do nádob, aby ste ich mali vždy pripravené na zber a použitie. Do záhonov môžete vysadiť cibuľu a šalotku, vo vzdialenosti 10-15 cm od seba.

Kvetináče so sadeničkami
Zdroj: iStock

Poctivo vytrhávajte burinu. Do záhrady zasejte odolnú zeleninu, ako je špenát. Rovnako je čas vysadiť skoré zemiaky. Keď sa začne pôda zahrievať, zasejte paštrnák, klíči pomaly a potrebuje dlhé vegetačné obdobie. Vysadenú kapustovú zeleninu prihnojte hnojivom bohatým na dusík. Počas teplejších dní je dobré okopávať zeleninové záhony, pretože burina v tomto období vyklíči veľmi rýchlo.

Čo robiť v skleníku v marci?

Skleník je skvelým miestom na predpestovanie sadeníc zeleru, šalátu a petržlenu. Do veľkého kvetináča môžete zasiať trpasličiu francúzsku fazuľu, už v júni z nej budete mať prvú úrodu. Do hlbokých kvetináčov vysejte hrášok, môžete ho pestovať aj na slnečnom parapete. Z ozdobných rastlín sa oplatí v tomto období v skleníku vysadiť cibule frézie, nezabudnite im poskytnúť bohatý hlinitý kompost. Ak pestujete georgíny, vezmite si z hľúz odrezky, aby ste získali nové rastliny. Kontrolujte škodcov skleníkových a izbových rastlín, umiestnite do ich okolia lepové pasce. Počas slnečných dní otvorte vetracie otvory skleníka, aby ste zabránili hromadeniu vlhkosti.

Kvetináče so sadeničkami
Zdroj: iStock

Údržba záhrady v marci

Okrem uvedených činností je vhodné v tomto mesiaci pokosiť trávniky a pripraviť kompostovací kôš na recykláciu záhradného odpadu. Skontrolujte opory a kolíky, ostrihajte všetky vetrom poškodené konáre na stromoch a kríkoch. Ak pestujete cibuľové rastliny v interiéri, vysaďte ich do záhrady, dobre zalejte a aplikujte tekuté hnojivo. Nezabudnite prihnojiť kríky bobuľových plodín.

Jar v záhrade
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Zdroj: gardenersworld.com
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.