Sadenie na jar
Galéria (6) Zdroj: iStock

V marci pribúda záhradných prác. Viete, na čo všetko by ste nemali zabudnúť?

S príchodom jari pribúdajú aj práce v záhrade. Čo všetko je potrebné urobiť v marci v úžitkovej, okrasnej záhrade a v skleníku? Čo teraz vysadiť či zasiať?

Galéria

Kvetináče so sadeničkami
Kvetináče so sadeničkami
Sadenie na jar
Jar v záhrade
Strihanie konárov

Marec v okrasnej záhrade

V marci sa už na narcisoch a iných jarných cibuľkách začínajú tvoriť semená. Odstráňte ich a listy nechajte prirodzene odumrieť. V prvej polovici mesiaca by ste mali dokončiť prerezávanie ruží. Drieň, škumpu a paulovnie zrežte až po základ, aby ste podporili silný nový rast. Nezabudnite prihnojiť vresoviskové kry: rododendrony, azalky, kamélie a pierisy. Zo záhonov odstráňte burinu a mulčujte ich záhradným kompostom.

Okolo ruží, kríkov a živých plotov rozsypte univerzálne hnojivo. Začnite s výsevom odolných letničiek a ozdobných makov von do záhrady. Ešte stále môžete sadiť aj okrasné cibuľoviny a ľalie – či už do nádob alebo na okraje záhonov, kde najlepšie vyniknú.

Vysadiť môžete aj nové ruže, rôzne kríky a popínavé rastliny. Ak si chcete vytvoriť vlastnú lúku, teraz je správny čas na výsev divých kvetov. Všetky nové výhonky kontrolujte, či neobsahujú vošky, ak áno, odstráňte ich.

Strihanie konárov
Zdroj: iStock

Ovocná a zeleninová záhrada v marci

Ak chcete skorú úrodu mrkvy, môžete ju vysiať von a chrániť pred škodcami rúnom. Je čas zasiať paradajky, čili papričky, sladkú papriku a baklažány do interiérových kvetináčov na predpestovanie sadeníc. Oplatí sa kúpiť si mladé bylinky a zasadiť ich do nádob, aby ste ich mali vždy pripravené na zber a použitie. Do záhonov môžete vysadiť cibuľu a šalotku, vo vzdialenosti 10-15 cm od seba.

Kvetináče so sadeničkami
Zdroj: iStock

Poctivo vytrhávajte burinu. Do záhrady zasejte odolnú zeleninu, ako je špenát. Rovnako je čas vysadiť skoré zemiaky. Keď sa začne pôda zahrievať, zasejte paštrnák, klíči pomaly a potrebuje dlhé vegetačné obdobie. Vysadenú kapustovú zeleninu prihnojte hnojivom bohatým na dusík. Počas teplejších dní je dobré okopávať zeleninové záhony, pretože burina v tomto období vyklíči veľmi rýchlo.

Čo robiť v skleníku v marci?

Skleník je skvelým miestom na predpestovanie sadeníc zeleru, šalátu a petržlenu. Do veľkého kvetináča môžete zasiať trpasličiu francúzsku fazuľu, už v júni z nej budete mať prvú úrodu. Do hlbokých kvetináčov vysejte hrášok, môžete ho pestovať aj na slnečnom parapete.

Z ozdobných rastlín sa oplatí v tomto období v skleníku vysadiť cibule frézie, nezabudnite im poskytnúť bohatý hlinitý kompost. Ak pestujete georgíny, vezmite si z hľúz odrezky, aby ste získali nové rastliny. Kontrolujte škodcov skleníkových a izbových rastlín, umiestnite do ich okolia lepové pasce. Počas slnečných dní otvorte vetracie otvory skleníka, aby ste zabránili hromadeniu vlhkosti.

Kvetináče so sadeničkami
Zdroj: iStock

Údržba záhrady v marci

Okrem uvedených činností je vhodné v tomto mesiaci pokosiť trávniky a pripraviť kompostovací kôš na recykláciu záhradného odpadu. Skontrolujte opory a kolíky, ostrihajte všetky vetrom poškodené konáre na stromoch a kríkoch. Ak pestujete cibuľové rastliny v interiéri, vysaďte ich do záhrady, dobre zalejte a aplikujte tekuté hnojivo. Nezabudnite prihnojiť kríky bobuľových plodín.

Jar v záhrade
Zdroj: iStock

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje