Mätonoh trváci (lolium perenne)
Zdroj: iStock

S týmto druhom trávy založíte nový trávnik najrýchlejšie. Poznáte mätonoh trváci?

Trvalá tmavozelená tráva, ktorá rastie v trsoch – známa z voľných plôch v prírode je čoraz obľúbenejšia aj v záhradách a dvoroch. Mätonoh trváci (lolium perenne) je atraktívny kvôli neupravenému prírodnému vzhľadu a dlhovekosti. Je podstatne pevnejší, ako mnohé iné trávy, a taktiež farebne výraznejší. Dnes je často súčasťou trávnatých zmesí.

Mätonoh trváci je z pestovateľského hľadiska ideálny pre trávniky, pretože tvorí trsy s vláknitými, trsovitými koreňmi. Navyše, s mätonohom založíte trávnik najrýchlejšie. Hladké, tmavozelené listy sú na jednej strane lesklé, a ak ich necháte dlho rásť, vytvárajú vysoké stonky kláskov, ktoré nesú kvety. Klásky dosahujú výšku 30 až 50 cm a kvety sa objavujú od konca jari do polovice leta. Mätonoh je pôvodne európskou trávou, často bol považovaný za burinu. Po stáročia sa široko pestuje ako kŕmna plodina pre hospodárske zvieratá. Dnes existuje veľa odrôd vyšľachtených na rôzne účely.

Mätonoh trváci (lolium perenne)
Zdroj: iStock

Zo semena, aj ako trávnikový koberec

Mätonoh trváci veľmi dobre rastie na širokej škále pôdnych typov s prirodzeným obsahom živín a je nenáročný na pestovanie. Výsev je vhodný na jar alebo na jeseň, dnes sa dá kúpiť aj hotový trávnikový koberec z mätonohu, ktorý len položíte na pozemok. Osivo je oveľa lacnejšie, ale trvá niekoľko mesiacov, kým sa vytvorí použiteľný trávnik, zatiaľ čo trávnikový koberec okamžite zmení prostredie.
Je však nákladnejší a jeho pokladanie si vyžaduje viac práce. Po založení trávnik pravidelne
koste – ideálna výška kosenia pre trávnik na všeobecné použitie je okolo 5 cm.

Mätonoh trváci (lolium perenne)
Zdroj: iStock

Na pasienky, aj na športové trávniky

Mätonoh je jednou z najjednoduchšie a najrýchlejšie vypestovateľných tráv, ktoré klíčia a rastú zo semien. Vďaka tomu sú veľmi obľúbené u farmárov a krajinárov, ktorí chcú mať rýchly a efektný výsledok. Ďalšou nemalou výhodou je, že mätonoh veľmi dobre znáša nielen kosenie a zošľapávanie, ale aj časté pasenie hospodárskych zvierat a výrobu sena. Má schopnosť rýchlo dorásť a zotaviť sa po poškodení. Vďaka tomu je ideálny na pastviny, ale aj na športové trávniky s vysokým zaťažením, pre ktoré boli šľachtením vyvinuté trpasličie jemnejšie listnaté odrody mätonohu.

Mätonoh trváci (lolium perenne)
Zdroj: iStock

Má rád slnko, ale vydrží aj mráz

Mätonohu sa darí najmä na plochách, ktoré nie sú orientované na sever. Má rád plné slnko a čiastočný tieň. Je známe, že priťahuje vtáky, avšak včely, motýle a užitočný hmyz nepriťahuje. Je bezpečný
aj pre domáce zvery. Vynikajúco zvláda aj mráz, dokonca znáša aj teploty pod – 15 stupňov Celzia
bez snehovej prikrývky. Zaujímavé je, že táto tráva takmer chýba v suchých biotopoch a v lesoch
s nedostatkom živín v pôde.

Mätonoh trváci (lolium perenne)
Zdroj: iStock

Aby nevytlačil lúčne kvety

Nevysievajte mätonoh na lúku s divokými kvetmi, pretože je veľmi silný a vytlačí kvitnúce rastliny.
Ak chcete premeniť konvenčný trávnik na lúku s divými kvetmi, do trávnika z mätonohu vysaďte poloparazitickú jednoročku – štrkáč neskorý. Čiastočne blokuje rast trávy a umožňuje lúčnym
kvetom rásť a kvitnúť aj popri mätonohu.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. pavol says:

    Bolo by vhodné, aby si autorka tohto príspevku prečítala nejakú krmovinársku alebo trávnikársku literatúru, kde je tento druh opísaný.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.