Jesenná výsadba stromčekov
Zdroj: istock.com

Október je ideálny čas! Ktoré ovocné stromčeky vysadiť a aké dôležité kroky dodržať?

Uvažujete o tom, že záhradu rozšírite o nové ovocné stromčeky? Druhá polovica októbra poskytuje ideálne teplotné podmienky aj dostatok vlahy na zakorenenie a udomácnenie na novom mieste.

Jesenná výsadba ovocných stromčekov je medzi pestovateľmi pomerne populárna. Do nástupu mrazov dokáže zakoreniť stromček s koreňovým balom aj stromček s voľnými koreňmi, ktorý bol čerstvo odkopaný z ovocinárskej škôlky. Sadenie na jeseň však nie je úplne vhodné pre všetky „ovocináče“. Rozdielne názory sprevádzajú najmä marhule, broskyne a nektárinky. Keďže prosperujú v teplejších podmienkach, dosiahnete s nimi lepšie výsledky pri jarnej výsadbe. Jesenné týždne ponúkajú vhodné podmienky pre vysadenie odolnejších ovocných stromov. Medzi ne patria najmä jablone, hrušky, slivky, čerešne a višne.

Stromček overeného pôvodu

Pri kúpe ovocných stromčekov sa nedajte zlákať na rôzne pofidérne výpredaje pri ceste alebo nákup stromčekov zo supermarketov, ktoré majú za sebou náročné chvíle. Hoci býva obrázok na štítku lákavý, podobnej úrody sa nemusíte dočkať.

Oveľa lepšie je kúpiť si ovocný stromček od overeného pestovateľa, kde sú známe presné špecifikácie – podpník, očakávaný vzrast stromu, vlastnosti plodov (veľkosť, obdobie dozrievania, chuťový profil, využitie, uskladnenie, …), odolnosť voči chorobám, mrazuvzdornosť a iné. Všímajte si stav koreňov, miesto štepenia, neporušenosť kôry a náznaky budúcej koruny stromu.

Jesenná výsadba stromčekov
Zdroj: shutterstock.com

Hľadá sa vhodné miesto

Ak ste počas roka o niektorý z ovocných stromov prišli pre starobu alebo napadnutie škodcami, celkom logicky sa pýta nahradiť ho na danom mieste rovnakým druhom (napríklad nová jabloň za starú jabloň). Avšak, mladý stromček by nemal byť vysadený na miesto predchodcu rovnakého druhu. Pôda bude vyčerpaná z kľúčových živín a väčšie je aj riziko infikovania škodcami, ktoré sa podpísali na zlom stave staršieho stromu.

Pre mladý ovocný stromček nájdite iné miesto – ideálne také, ktoré je slnečné, na pozícii chránenej pred silným vetrom a v dostatočných vzdialenostiach od ostatných stromov a susediacich pozemkov. Aby ste sa vyhli problémom do budúcna, vopred myslite na to:

  • aká bude plná veľkosť ovocného stromu,
  • aký budete mať prístup k plodom a korune,
  • kde budú padať plody aj listy,
  • aký tieň bude strom vrhať a aký to bude mať vplyv na záhradu v jeho blízkosti.
Jesenná výsadba stromčekov
Zdroj: shutterstock.com

Jama ideálnej veľkosti

Ovocný stromček s voľnými koreňmi je veľmi háklivý. Bezprostredne po zakúpení je potrebné pristúpiť k jeho zasadeniu. Výsadbová jama by mala mať minimálne dvojnásobný priemer a dvojnásobnú hĺbku, ako sú rozmery koreňov. Priemerne postačuje jama s priemerom 60 cm a hĺbkou 60 – 70 cm. Vykopanú pôdu zbavte trávy a buriny, skyprite ju, aby sa dala použiť na zasypávanie a nechajte preschnúť. Dno jamy porýľujte a zlepšite kvalitu pôdy zapracovaním vrstvy záhradníckeho substrátu. Ak narazíte na ťažkú ílovitú pôdu, odľahčite ju zapracovaním piesku.

Procedúra s koreňmi

Ešte skôr ako stromček umiestnite do jamy, namočte jeho korene aspoň na 2 – 4  hodiny do vedra s vodou, aby obživli. Následne hnilé, zalomené alebo inak poškodené korene opatrne odstráňte ostrými nožnicami.

Jesenná výsadba stromčekov
Zdroj: shutterstock.com

Bezpečné a stabilné vysadenie

Stromček bude mať počas prvých rokov dôležitú úlohu – vytvoriť koreňový systém dostatočne odolný voči vyvráteniu. Dovtedy by mu mal robiť spoločnosť oporný kôl. Silnejší drevený kôl zaostrite na jednej časti a opáľte, aby bol v zemi odolný voči hnitiu.

Jamu zalejte vodou a kôl nabite do stredu jamy. Ku kolu umiestnite stromček a začnite s prisypávaním zeme. Dôležité je, aby miesto štepenia zostalo nad úrovňou terénu. Zem opatrne pridávajte a rovnomerne pritláčajte. Musí sa dostať aj do častí medzi koreňmi. Vzduchové medzery okolo koreňov totiž zvyšujú riziko zaplesnenia koreňov. Zem dosypte až do roviny okolitého terénu a zľahka utlačte nohami. Kôl by sa nemal dotýkať priamo kôry na strome, inak ju poškodí. Osvedčeným spôsobom je osmičkový uzol – lanko veďte opakovane do tvaru osmičky pomedzi kmeň a kôl. Budú síce blízko seba, no zároveň vznikne malá medzera a zabránite tak odieraniu.

Jesenná výsadba stromčekov
Zdroj: shutterstock.com

Zalievanie stromčeka po výsadbe

Väčšina ovocných stromčekov je už v čase výsadby bez listov, no to neznamená, že nebudú mať žiadne nároky na vlahu. Pre jeseň sú typické pravidelné aj výdatnejšie zrážky, ktoré sa postarajú o dostatok vlahy. Ak je jeseň suchá, nezabudnite sa aspoň dvakrát za týždeň zastaviť pri novovysadenom stromčeku s vedrom vody a poliať ho. V takejto starostlivosti pokračujte aj v období teplejšej zimy.

Ochrana pred mrazmi a inými rizikami

Mladý stromček vysadený na jeseň potrebuje pár týždňov na aklimatizáciu. Zvyčajne zvládne aj zimné mesiace a na jar už poteší záhradkára novým pučaním. Na zvýšenie úspešnosti, môžete vykonať niekoľko preventívno-ochranných krokov – napríklad mulčovanie zeme okolo stromu, obalenie do kovovej siete (ako spôsob ochrany pred ohryzením/doškriabaním – od mačiek) či obalenie kmeňa do jutoviny pre lepšiu tepelnú izoláciu.

Text: Lucia Gogová
Foto: istock.com, shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.