image 51608 25 v1

Sadenie ovocných stromčekov v novembri a odoberanie vrúbľov

Tohtoročná jeseň prekvapila vysokými teplotami, a nielen preto je ešte stále možné sadiť ovocné stromčeky. Druhá vec je, že záhradkári nie sú veľmi nadšení z toho, že niektoré rastliny začali kvitnúť. Pozrime sa však na to, aké ovocné stromy si ešte stále môžeme vysadiť:

Kým neprídu prvé mrazy

I vtedy, ak nie je november taký teplý, aký bol tohtoročný na začiatku je možné stále vysádzať ovocné stromčeky. Väčšinu z nich je prakticky možné sadiť až kým neprídu prvé mrazy – bez ohľadu na to, aký je dátum. Pri sadení je najdôležitejšie, aby ste nechali miesto očkovania alebo vrúbľovania nad povrchom pôdy. Kríčkové ríbezle sadíme približne do hĺbky 10 až 15 centimetrov pod miestom rozvetvenia.

Teplomilné druhy potrebujú ochranu

Sadiť môžeme tiež čučoriedky, jablone, slivky, maliny, ale aj aróniu a jarabinu. Ak ste zasadili aj teplomilné druhy – broskyne, marhule, orech kráľovský a mandle, ktoré je lepšie sadiť na jar, ochráňte ich jutovinou alebo bielym papierom. Tak sa z nich v zime odparí menej vody a majú väčšiu šancu v zdraví prežiť.

Foto: istock.com

Prečo vysádzať na jeseň?

Niektorí laici sa čudujú, prečo by mali vysádzať pred zimou, keď na jar je to prirodzenejšie. Je – aj nie je. Sadenie ovocných stromčekov na jeseň má veľké výhody. Na koreňoch sa totiž do jari vytvorí kalus a koreň sa „uchytí“ a rastliny na jar budú lepšie rásť. Stromčeky zasadené na jeseň v zime čerpajú vlahu a sú odolnejšie voči neskorším obdobiam sucha, ktoré teoreticky môžu nastať. Pri sadení nezabudnite skrátiť stromčeku korienky a dodať kompost do jamy na sadenie.

Foto: istock.com

Čo je dobré vedieť?

Pri sadení ovocných stromčekov je vhodné plodiny striedať – nesaďme teda rovnaké druhy na to isté miesto po sebe. Prečo? Pretože každá plodina má iné nároky na živiny a keď sme na jednom mieste roky pestovali jablone, pôda na tomto mieste bude ochudobnená o živiny, ktoré jablone najviac potrebujú. Takáto únava pôdy sa najvýraznejšie okrem jabloní prejavuje na pôde, kde vyrastali broskyne, višne, čerešne a ríbezle.

Foto: istock.com

Ako odobrať a skladovať vrúble?

Dôležitou činnosťou, ktorú môžeme robiť v novembri a v decembri, najneskôr začiatkom januára – je tiež odoberanie vrúbľov. Dbajte o to, aby boli vrúble jednoročné, nepoškodené, silné a zdravé, aby ste ich mohli na jar bezpečne použiť. Vrúble je vhodné odoberať najmä z južnej strany a zo stredu stromu.

—————————————

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Čo by ste mali vedieť o výsadbe ovocných stromov

—————————————

Nezabudnite ich uskladniť na vhodnom stanovišti, optimálne vo vlhkom piesku v chladnej pivnici. Ak nemáte takúto možnosť, vložte ich do mikroténového vrecka a uložte v chladničke, nezabudnite ich pravidelne kontrolovať či neplesnejú, alebo nezačínajú predčasne pučať.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. ujo says:

    No teda neviem ako kto, ale ja mam skúsenosti s odoberaním vrúbľov v inom termíne! A to vtedy, keď sú v najhlbšom spánku, tj. koncom januára do doby ich prebúdzania, keď sa dajú priamo vrúbľovať. Samozrejme to zaleží na počasí a polohe, kde sa vrúbľuje. s ostatným súhlasím.

    1. Anonym says:

      ja to chcem tohto roku robit prvykrat. Mam staru hrusku ktoru chcem zrezat, ale tak dobru odrodu uz nikde nezozeniem. Staci tie vruble len odstrihnut? Alebo ako? Dik

  2. Jan says:

    Ano staci odrezat a dat do vlhkeho piesku do pivnice

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.