Trpasličie broskyne
Galéria (6) Zdroj: iStock

Ako sa starať o trpasličie broskyne a čo urobiť, aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody?

Pestovanie zdravého a produktívneho stromčeka trpasličej broskyne je hotovým dobrodružstvom. Okrem toho, že je nádherne dekoratívny a môžete ho pestovať vo veľkej nádobe na terase, na dvore alebo v pôde v záhradke, ak sa oň správne staráte, dočkáte sa šťavnatej odmeny. Má nízky vzrast, krásne jarné kvety, svieže zelené lístie a lahodné ovocie. Ako si vybrať trpasličiu broskyňu a ako sa o ňu starať?

Galéria

trpasličie broskyne kvet
Trpasličie broskyne
trpasličie broskyne kvet
Trpasličie broskyne
Trpasličie broskyne

Ako si vybrať trpasličí broskyňový strom

Pri výbere trpasličej broskyne treba zvážiť niekoľko faktorov.

Veľkosť

Zrelé plody trpasličej broskyne majú o čosi menšiu veľkosť ako štandardné broskyne. Alternatívou medzi bežnými broskyňami a trpasličími odrodami sú polo-trpasličie stromy. Tieto broskyne pestované v škôlke sú vlastne dve odrody v jednej: horná odroda prináša ovocie, zatiaľ čo spodná odroda tvorí korene. Podpníky ovplyvňujú odolnosť voči chorobám a škodcom a veľkosť zrelého stromu, ovocie závisí od hornej odrody. Malé stromy uľahčujú starostlivosť, pričom odrodu majú stále veľmi bohatú.

Trpasličie broskyne
Zdroj: iStock

Zimný oddych

Broskyne potrebujú každú zimu obdobie nízkych teplôt, inak neprinesú ovocie. Rôzne odrody majú rozdielne potreby chladenia. Preto si vyberte odrodu, ktorej sa u vás bude páčiť aj v zime.

Opeľovanie

Na rozdiel od mnohých ovocných stromov, trpasličie broskyne nevyžadujú krížové opelenie inou broskyňou. Včely pomôžu opeľovať broskyňové kvety vlastným peľom stromu. Pomôcť im môžete aj vy ručne štetcom. Zaujímavosťou je, že ak má váš sused broskyne, budete mať väčšiu a lepšiu úrodu. I preto viacerí odborníci odporúčajú pestovanie broskyňových stromov v skupinkách.

Kde, kedy a ako zasadiť trpasličiu broskyňu

Výber správneho miesta na výsadbu dodá trpasličej broskyni zdravie, krásu a maximálnu produktivitu. Základné požiadavky na výsadbu trpasličích broskýň:

Svetlo

Zdravé listy broskýň a bohaté ovocie potrebujú aspoň osem hodín slnka denne. Bez toho majú menej ovocia, menej energie a väčšie riziko hmyzích škodcov a hubových chorôb.

Trpasličie broskyne
Zdroj: iStock

Pôda

Trpasličie broskyne vyžadujú dobre odvodnenú pôdu. Inak rodia menej ovocia, slabo porastú a budú mať kratšiu dĺžku života. Ideálne pH pôdy je okolo 6,0 až 6,5.

Čas výsadby

Líši sa v závislosti od polohy vašej záhrady. Optimálne je broskynku vysadiť ešte pred nástupom jari alebo na jej začiatku, akonáhle je pôda spracovateľná, teda ešte pred príchodom teplého počasia.

Výsadba

Všimnite si, že na kmeni stromu približne 5 centimetrov nad pôdou je hrbolček – toto je miesto spojenia pôvodného podpníka s plodiacou odrodou. Pri výsadbe vykopte jamu dvakrát tak širokú ako korene a dostatočne hlbokú, aby hrbolček zostal 5 centimetrov nad okolitou pôdou. Vložte korene stromu do vykopanej jamy, naplňte ju do polovice zeminou, dôkladne zalejte a ošetrite broskyňu štartérom s vitamínom B1, znížite tak jej šok po presadení. Potom jamu zaplňte až po vrch, spevnite pôdu a dôkladne zalejte. V čase výsadby broskyne nehnojte.

trpasličie broskyne
Zdroj: iStock

Ako sa starať o trpasličí broskyňový strom

Správna starostlivosť o trpasličiu broskyňu znamená zdravie a peknú úrodu. Čo potrebuje?

Hnojivo

V marci (alebo tri týždne po výsadbe) je vhodné broskyňu prihnojiť univerzálnym hnojivom 10-10-10, bude mať tak vyváženú dávku základných živín. Opätovne prihnojte broskyňu v máji a koncom júla. V rovnakej pravidelnosti hnojte stromček každý rok. Neprehnojujte – získate viac listov, ale menej plodov.

Zalievanie

Po prvom roku života stromu (vysadenému von) postačia bežné zrážky. Počas prvého roka ho zavlažujte podľa potreby, aby dostal ekvivalent 2,5 centimetrov dažďa týždenne. Pri broskyniach platí, že príliš málo vody je lepšie ako príliš veľa. Nadmerné zalievanie vedie k žltým listom a chorobám broskýň.

Načasovanie kontroly škodcov

Trpasličie broskyne sú náchylné na hubové choroby, ktoré napádajú listy a plody. Ošetrenie broskyňových stromov na prevenciu a kontrolu chorôb a hmyzu sa robí v troch obdobiach: sezóna vegetačného pokoja, pučanie pukov a opadnutie lupeňov kvetov. Nikdy nestriekajte insekticídy, kým neopadnú lupienky kvetov, pretože sa dostanú do plodov!

Kontrola chorôb

Hubové choroby napádajú broskyne pravidelne, najmä počas teplých a vlhkých rokov. Pravidelne kontrolujte strom, či nejaví známky hniloby, kučeravosti, chrastavitosti. Ak vidíte problém, riešte ho odporúčanými prípravkami, prípadne sa poraďte v záhradníckom centre.

Trpasličie broskyne
Zdroj: iStock

Hubenie hmyzu

Medzi hlavných škodcov broskyňových stromov patria nosánik slivkový, vijačky broskyňové, orientálne ovocné molice a šupinatý hmyz, ktorý sa zavŕtava do vetvičiek a ovocia. V prípade výskytu strom ošetrite vhodným prípravkom. Medzi aplikáciou a zberom počkajte aspoň 14 dní.

Ako prerezávať broskyne

Pre dobrú úrodu i zdravie stromčeka je prerezávanie nevyhnutné. Stimuluje zdravý rast, znižuje riziko chorôb a škodcov a zlepšuje produkciu plodov. Rez znamená tiež preriedenie, aby sa do hustej koruny dostalo slnko a vzduch. Ak chcete väčšie plody, vhodné je trpasličie broskyne prerezať tri až štyri týždne po odkvitnutí, keď plody merajú asi 2,5 centimetra. Nechajte jedno ovocie na každých 15 až 20 centimetrov. Plody porastú väčšie.

Sabína Zavarská
Zdroj: gardentech.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.