Aké ovocné stromčeky môžete v októbri vysadiť a čo je treba vedieť?
Okrem zberu jesenného ovocia je v októbri čas aj na sadenie a ochranu ovocných stromčekov. Jeseň je na rozdiel od jari vhodná na výsadbu odolnejších druhov ovocných stromčekov: jabloní, hrušiek, sliviek, ale aj kríkov egrešov a ríbezlí. Ako ich sadiť?
Už vopred, pred samotnou výsadbou vykopte väčšiu výsadbovú jamu. Je dôležité, aby pôda zvetrala. Ideálna pre ovocné stromy je ľahšia pôda, v ktorej sa dobre rozrastajú korene. Do hustej ílovitej alebo naplavenej pôdy so štrkom ovocné stromy nesaďme. Vyberte si odrodu, ktorá je vhodná pre kvalitu vašej pôdy a lokalitu. Ak nie ste si istý, poraďte sa s odborníkmi.
Veľkokoreňový alebo kontajnerový?
Stromček si môžete kúpiť ako takzvaný veľkokoreňový výpestok alebo predpestovaný v kontajneri. Ak si zaobstaráte veľkokoreňový výpestok, pri prenose korene chráňte, aby nevyschli a nepoškodili sa. V prípade, že si všimnete poškodené korene, odstráňte ich, koreň skráťte a namočte do vedra s vodou. Môžete ho vo vode nechať 24 hodín, ale spravidla stačí cez noc. Výhodou stromčekov a kríkov na výsadbu v kontajneroch je, že už sú v zemine, ktorá im vyhovuje a vy prakticky nemusíte riešiť nič s ich koreňovým systémom, iba ich presadiť do dostatočne veľkej jamy.
Ako správne sadiť ovocné stromy?
Do výsadbovej jamy vsypte vyzretý kompost alebo hnojivo, vložte do nej stromček s upravenými koreňmi a rozprestrite ich. Z južnej strany k stromčeku postavte pevný kolík, ku ktorému stromček na dvoch miestach priviažte. Korene zasypte tak, aby miesto štiepenia bolo asi 10 centimetrov nad povrchom pôdy.
Vysadený stromček zalejte odstátou vodou a pôdu okolo kmeňa spevnite, urobte z nej kopček, ktorý stromček ochráni pred prvými mrazmi. Ak máte vo vašej záhrade skúsenosti so škodcami, ktorí obľubujú korienky, jamu vysteľte poplastovaným pletivom.
Povýsadbový rez pre zdravie a krásu
Odborníci odporúčajú stromček po vysadení zrezať povýsadbovým rezom. Ak ho neurobíme alebo urobíme ho nedostatočne, môže sa stať, že na jar nebude na strome žiaden púčik. Naopak, dobrý rez je základom budúcej pevnej a zdravej koruny. Správny rez záleží od tvaru koruny, má zabezpečiť optimálny pomer koreňa a koruny stromu – v prospech koreňov. Nezabudnite na vylomenie nadbytočných a poškodených výhonkov.
Prečítajte si tiež:
Manuál jesenného rezu kríkov. Ktoré práve teraz rezať a ako?
Náš tip: Ovocné kríky, najmä kríkové ríbezle a egreše je potrebné hneď po výsadbe zrezať tesne nad zemou. Tak podporíte zdravie plodov, výšku i hustotu kríkov.
Sabína Zavarská
Foto: istock
Autor článku asi nikdy nesadil žiadny stromček, v prvom rade ak je stromček vyorany z pôdy tak ak ho prinesieme domov treba zastrihnúť hrubšie korene,ktoré sú poškodené pri vyorávaní a namočiť aspoň na jeden deň koreňový systém do vody, potom je nevyhnutné po zasadení zostrihnúť korunku,najlepšie je ak je stromček iba prútik , ten zastrihneme v takej výške v ktorej chceme aby vytvoril korunu ranu treba ošetriť štepárskym voskom.
Ešte dodávam, že ak budete sadiť stromček, ako jeden prútik, tzv. špičák, od miesta, kde chcete, aby rástla korunka, vylúpte všetky puky až dolu. Nad miestom kde chcete mať korunku, necháte 7 púčikov a nad siedmym púčikom konárik zastrihnite.
Ak budete sadiť stromček, ako jeden prútik, tzv. špičák, od miesta, kde chcete, aby rástla korunka, vylúpte všetky puky až dolu. Nad miestom kde chcete mať korunku, necháte 7 púčikov a nad siedmym púčikom konárik zastrihnite.
Dobrý deň, rada by som sa Vás opýtala na postup strihania ovocných stromčekov, ktoré sme práve zasadili, aby po strihu boli ochránené pred mrazom. Je potrebné konáriky po strihu ochrániť náterom alebo niečim podobným? Akú dĺžku konárov treba zachovať aby stromčeky rodili. Jedná sa hlavne o kôstkoviny ako marhule, nektarinky, broskyne a slivky. Vopred ďakujem za odpoveď.